"Ne dirajte nam novčanicu od 500 evra"

Nemačka Bundesbanka je ustala u odbranu novčanice od 500 evra, osporavajući tvrdnje da će njeno ukidanje pomoći borbi protiv terorizma.
Evropska centralna banka je nedavno saopštila da razmatra ukidanje banknote od 500 evra zbog njenog visokog apoena, što je čini pogodnom za kriminalce koji žele da sakriju ili da prenesu velike količine novca. "Lično sumnjam da teroristi ili drugi kriminalci zaista mogu da budu zaustavljeni u nelegalnim radnjama uvođenjem novčanih limita ili ukidanjem većih apoena", rekao je član Uprave Bundesbanke Karl-Ludvig Tile.
 
"Trebalo bi da se zapitamo: na kakvoj vrsti vladinog poimanja stvari se temelje ovakvi predlozi. Građane ne bi trebalo stavljati pod sumnju generalno", rekao je Tile, dodajući da "ako neko počne da rešava tako fundamentalna pravila onda treba da pazi na rizike i nuspojave i treba da ima na umu da sloboda uvek umire malo po malo".
 
Ideja o ukidanju novčanice od 500 evra - čija vrednost više od pet puta nadmašuje najveću američku novčanicu od 100 dolara, izazvala je negodovanje u Nemačkoj, čiji građani i dalje prednost daju kešu, navodi Rojters i podseća da je najveća evropska ekonomija pre uvođenja evra imala novčanicu od 1.000 nemačkih maraka.
 
Šef evrogrupe, koju čine ministri finansija članica evrozone, Jerun Dajselblum izjavio je 12. februara da bi Evropska centralna banka trebalo da dostavi predloge o tome kako da se smanje bezbednosni rizici povezani s banknotom od 500 evra. Ovaj zahtev je došao u okviru snažnih napora Evropske unije da se ograniče sva sredstva plaćanja koja bi mogla da se koriste za finansiranje terorističkih akcija.
 
Autor: Tanjug

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija