Kus-kus uskoro na UNESCO listi svetske baštine

Stručnjaci zemalja Magreba - Maroka, Alžira i Tunisa - uskoro će razmotriti zajednički predlog da regionalno i tradicionalno jelo kus-kus uđe u spisak svetske baštine Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko), preneo je francuski list 20 minuta.
Kus-kus uskoro na UNESCO listi svetske baštine
Foto: Pixabay
Kus-kus predstavlja osetljivo pitanje za zemlje severne Afrike, jer svaka od njih smatra da je "kolevka" tog kulinarskog specijaliteta.
 
Alžir je 2016. godine najavio da će predložiti kus-kus Unesku kao svoje tradicionalno jelo, ali je kasnije odustao od te namere. Potom je Maroko najavio sličan korak navodeći da je jelo nastalo na jugu zemlje.
 
Kako ne bi došlo do "rata" zbog kus-kusa, regionalni stručnjaci su predložili da to jelo bude uvršteno u svetsku baštinu svih zemalja Magreba i uskoro se očekuju sastanci o tom pitanju, preneo je list.
 
Jelo na bazi krupnog pšeničnog griza, maslinovog ulja s povrćem, mesom ili ribom, prešlo je regionalne granice i postalo je jedno od omiljenih jela u Evropi, posebno u Francuskoj. Na Siciliji se obično servira s ribom, a omiljeno je i u Libanu i Mauritaniji.
 
U Magrebu postoje kuvari koji se specijalizuju samo za kus-kus.
  • Sekretar Dejan

    26.01.2018 17:52
    Cudi me da ih slovenci nisu sve preduhitrili

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Zašto su kutije za picu četvrtaste a ne okrugle?

Posude za isporuku sveže pečene pice postoje najmanje od 19. veka, kada su napuljski pekari stavljali svoje proizvode u višeslojne metalne stvari poznate kao stufe, a zatim ih slali uličnim prodavcima