Kako je Er Srbija preotela Njujork od Kroacija erlajnsa

Od juna ove godine Er Srbija počinje sa direktnim letovima za Njujork, što će učvrstiti položaj Beograda kao regionalnog čvorišta avionskog saobraćaja i zadati novi udarac "Kroacija erlajnsu", piše hrvatski Novi list.

Sa letovima "Er Srbije" na relaciji Beograd-Njujork i širenjem "Etihada", koji postaje suvlasnik i drugih regionalnih avio-kompanija, Aerodrom "Nikola Tesla", kao što je i bio plan Arapa, postaje čvorište jugoistočne Evrope za transkontinentalne letove. Zahvaljujući novoj prekookeanskoj liniji Beograd će postati daleko važnija destinacija od Zagreba, u kom sve bitne institucije godinama govore da im je stalo da se i odatle direktno leti za SAD, ali ništa ne čine da se to i dogodi, piše Novi list.

Tek je ovih dana, kako navodi hrvatski list, ambasador Hrvatske u SAD Joško Paro otkrio da se "intenzivno razgovara o uvođenju direktne avio-linije između SAD i Hrvatske". "Ambasada je pokrenula razgovore sa važnim igračima, kako bismo istražili mogućnosti uspostave direktnih letova za Hrvatsku. Učinićemo sve, ne bismo li ostvarili tu ideju", rekao je pre nekoliko dana Paro.

Hrvatski ambasador nije otkrio ko su "igrači" sa kojima pregovara, ali je dodao da razgovori nisu podstaknuti novom linijom "Er Srbije", već time što hrvatska vlada poslednjih godina po pitanju letova za SAD nije učinila baš ništa. Međutim, o tome, kako su odgovorili Novom listu, ništa ne znaju ni ministarstvo saobraćaja, ni ministarstvo turizma, ni državni avio-prevoznik "Kroacija erlajns".

U hrvatskoj vladi, kako piše riječki list, smatraju da nije reč o njihovom političkom propustu, već da je "Er Srbija" ostvarila ogromnu prednost jer joj je država oprostila velike dugove (gotovo 40 miliona dolara), dok "Kroacija erlajns" mora da podmiruje sve obaveze, a još mu i EU "kreše krila" svojim pravilima. Hrvatski stručnjaci ističu da je, zbog svega toga, tržišna utakmica neravnopravna i da "Kroacija erlajns" nema ni avione, ni novac da ih nabavi ili unajmi, potrebne za direktne letove za SAD, a, kako navode, hrvatski avio-prevoznik će zbog pravila EU morati i dodatno da smanji svoje kapacitete.

Ipak, kako piše Novi list, činjenica je da je oprost duga "Er Srbiji" zapravo deo aranžmana Srbije i "Etihada", nacionalne avio-kompanije Ujedinjenih Arapskih Emirata, odnosno uslov na kom su insistirali Arapi kada su 2013. godine kupili vlasnički udeo od 49 odsto u toj kompaniji.

Stoga se, prema pisanju hrvatskog lista, postavlja pitanje zbog čega je hrvatska politika, za razliku od srpske, godinama sedela prekrštenih ruku i nije činila ništa da postojeći broj turista iz SAD, od oko 300.000 godišnje, poveća. U hrvatskom ministarstvu saobraćaja Novom listu su odgovorili da nisu upoznati sa inicijativom ambasade Hrvatske u SAD, ali su istakli da zakonodavni okvir za direktne letove postoji, te da u tom smislu ne postoje prepreke za ostvarivanje saradnje. U "Kroacija erlajnsu" rekli su da u ovom trenutku ne predviđaju uvođenje prekookeanske linije Hrvatska-SAD, što je uslovljeno poslovnim i tržišnim usmerenjem na proširenje mreže letenja u Evropi, ali i tehničkim ograničenjima. U floti, naime, nemaju dugolinijske avione, a u 2015. su, zbog restrukturiranja, morali da smanje kapacitete za jedan "erbas A320", piše riječki list.

Autor: RTS, Novi list

  • dmitar

    08.02.2016 22:26
    superiška
    Ne zna se ko je bitniji u regionu
    raspala Srbija ili raspala Hrvatska
    da li avioni lete direktno ili ne i ko ima te linije prosecnom gradjaninu ove dve drzave ne znaci bas nista
    ali bitan je naslov u kom mi pobedjujemo Hrvate
    nemojte vise leba vam
  • citateljka

    08.02.2016 20:42
    Da smo u EU Vlada Srbije ne bi mogla ovo da uradi, niti bi Air serbia postojala. Zavrsili bi kao Malev.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija