Svemirska stanica najranije u četvrtak pada na Zemlju, i dalje se ne zna tačno gde

Kineska svemirska stanica Tijangong-1, koja nekontrolisano pada iz Zemljine orbite, u sledećih nekoliko dana raspašće se u atmosferi i pretvoriti u gomilu svemirskog smeća, sa delovima koji potencijalno mogu da padnu na kopno ili u naseljena područja.
Najnovije prognoze o konačnoj sudbini svemirske stanice objavila je ovih dana neprofitna organizacija Aerospejs. Ona predviđa da će stanica ući u atmosferu oko 1. aprila, s odstupanjem od tri dana, što znači da bi najranije mogla da padne u četvrtak, 29. marta. 
 
Ogromna toplota i pritisak koji će nastati tokom ulaska u atmosferu, razoriće letelicu tešku devet tona, ali je moguće da će neki delovi letelice "preživeti" prolazak, i pasti na Zemlju. 
 
Inženjer Bil Ejlor objasio je za Biznis insajder da je to moguće, jer je stanica dizajnirana tako da ima zaštitne slojeve, poput luka.  Tako su istražitelji uspeli da dođu i do ispravnog računara nakon nesreće šatla Kolumbija 2003. godine. 
 
Zašto je teško pogoditi gde će stanica pasti? 
 
Tijangong-1 poletela je u svemir 2011. godine. U pitanju je laboratorija duga 10 metara, koja je uspešno obavila misije, a u kineskim planovima za ispitivanje razvoja modularnih stanica i sopstvene stanice već ju je nasledila stanica Tijangong-2. 
 
Ali, Kina je 2016. godine izgubila kontrolu nad letelicom koja je počela da gubi visinu. Brzina, smer, visina letelice, ali i solarna aktivnost predstavljaju faktore na osnovu kojih se vrši prognoziranje, pa će detaljniji podaci biti dostupni u narednim danima. 
 
Predviđanje pada letelice uključuje i mnoge nesigurnosti, poput razlike u gustini vazduha u gornjim slojevima atmosfere (na šta utiče solarna aktivnost), nepoznanice u vezi sa orijentacijom letelice i tačne mase i sastav, ali i nepoznati podaci o tačnoj lokaciji i brzini. 
 
Delovi stanice, koji bi mogli da "prežive", mogu da padnu u zone široke nekoliko stotina kilometara, koje se nalaze na ivicama područja iznad kojeg je letela stanica. One su na slici označenje žutom bojom:
 
 
U najgorem scenariju, a to je opcija da deo stanice pogodi nekoga u žutoj zoni, izgledi su milion puta manji od šanse za dobitak na lotou. Naime, u istoriji svemirskih letova niko nije povređen tokom udara nekog svemirskog smeća koje je palo iz orbite. 
 
Potoje najveće šanse da Tijangong-1 padne iznad okeana, koji pokriva 71 odsto površine naše planete.
  • Ping

    26.03.2018 19:33
    Pong
    Ako ću na Srbiju onda neka padne na punu skupštinu.
  • Jogi Letač

    26.03.2018 15:34
    @Komsha, najlakše je nipodaštavati nečije znanje i trud. Da li ti uopšte možeš da pojmiš koji sve faktori utiču na putanju letelice koja već duže vreme nekontrolisano "pada" na Zemlju? I kako misliš da je pogode projektilom? I šta ako bi je i pogodili nekim projektilom? Delovi bi i dalje pali na Zemlju. Nije to gađanje u glinenog "goluba" iz sačmare. I čemu gađanje, kada će se dobiti potpuno isti efekat kada ostaci stanice ulete velikom brzinom u atmosferu? I gde si pročitao da je stanica puna goriva?
    Očigledno ne znaš ništa o astrofizici, ali voliš da komentarišeš.
  • Komsha

    26.03.2018 13:04
    Naucnici..
    Kobajagi bili na mesecu, proracunali sve, odleteli, spustili se, poleteli, vratili se.. A ne mogu ovo da izracunaju.. Sto je nisu pogodili bilo kakvim projektilom, ako je puna goriva kao sto kazu, pretvorili bi je u manje parcice koji ne bi preziveli ulazak u atmosferu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija