"Srbi u Albaniji potpuno obespravljeni"

Predsednik Udruženja Srba i Crnogoraca "Morača-Rozafa" iz Skadra, advokat Pavlo Jakoja Brajović, upozorio je da je srpska zajednica u Albaniji, koja po procenama ima 30.000 članova, potpuno obespravljena.
Predsednik Udruženja Srba i Crnogoraca "Morača-Rozafa" iz Skadra, advokat Pavlo Jakoja Brajović, upozorio je da je srpska zajednica u Albaniji, koja po procenama ima 30.000 članova, potpuno obespravljena.

"Srbima je u Albaniji izuzetno teško da opstanu i sačuvaju sopstveni identitet", kazao je Brajović i zatražio da problem srpske zajednice i njenog zastupanja bude prioritet i zakonom uređeno pitanje u budućoj saradnji Srbije i Albanije.

Mnogi novi albanski zakoni su i dalje u suprotnosti sa evropskim konvencijama i ne omogućavaju manjinama da ostvare svoja prava, pre svega pravo na nacionalni identitet, kazao je Brajović za prištinsko "Jedinstvo".

"Škola na srpskom jeziku nema, izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti je zabranjeno, kao i upotreba tradicionalnih imena i prezimena na -ić, prava na obrazovanje i informisanje na srpskom. Održavanje kontakata sa matičnom državom ukinuto je kao i pravo na slobodu veroispovesti", tvrdi Brajović.

Među problemima, su, prema rečima Brajovića, pored teškog ekonomoskog položaja i ogromne administrativne i finansijske prepreke za vraćanje nasilno albanizovanih srpskih imena i prezimena. "U matičnim knjigama izbrisana je srpska nacionalnost i definisana kao albanska. Karakteristična porodična imena i prezimena zamenjivana su albanskim - po svom značenju, ponižavajućima, Druri (Drvo), Guri (Kamen), Hekuri (Gvožđe)...", kazao je on.

Danas uz veliku novčanu naknadu mogu da promene samo jedno - ime ili prezime. Demokratske promene u Albaniji i prihvatanje evropskih konvencija o ljudskim pravima i pravima nacionalnih manjina, odnosno uključivanja tih promena u politički i društveni život Albanije slabo su se odrazila na unapređenje manjinskih prava, kazao je Brajović.

Procenjuje se da bi broj pripadnika srpskocrnogorske zajednice prevazišao broj grčke nacionalne zajednice koja je najbrojnija, rekao je Brajović i podsetio da je srpska zajednica tek 2006. godine dobila status nacionalne manjine. Srpska zajednica nije zastupljena u Parlamentu Albanije, rekao je Brajović i dodao da nema ni sportska udruženja ni klubove.

U Albaniji Srbi uglavnom žive u gradovima Skadar i Koplik i u okolnim selima.

  • boki

    26.10.2014 16:15
    I dalje ih ne mrzim, samo distancu odavno držim jer sistematično se šire i vrlo zlonamerno rade.
    Ali počinjem ove "domaće" "antifašiste" što "prosvjeduju" protiv matice svoje tj moje.

    Kako poslovica jedna stara kaže...
    "Ima tri vrste neprijatelja: neprijatelj, neprijatelj prijatelja i prijatelj neprijatelja."
  • krle

    26.10.2014 14:39
    granica
    Betonski zid 3m visine, na vrhu zida bodljikava žica, iza toga minsko polje i mitraljeska gnezda na svakih 50 metara. Tako bi trebalo da izgleda granica prema Albaniji. Na žalost, trenutno ne kontrolišemo tu granicu, ali hajde da se pomirimo da trenutno postoje nove granice i da ih utvrdimo na opisan način. Naravno, bojkot njihovih prodavnica. Takođe učiniti stvari takvim da prolazak gastarbajtera koji na putu do "rodne grude" prolaze kroz našu zemlju bude u najmanju ruku neprijatan. Sa njima nema razgovora. Ne zaslužuju to svojom istorijom. Nemojta smarati pričama "moj komšija albanac spasao život srbinu..." jer su to promili.
  • 26.10.2014 14:03
    pa vi vidite...
    gospodo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet