Poverenik: Ne smeju se davati zdravstveni podaci pacijenata ni policiji ni tužilaštvu

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić obratio se Ministarstvu pravde sa zahtevom da to ministarstvo preduzme korake radi otklanjanja nekonzistentnih, međusobno kontradiktornih rešenja u pojedinim zakonima koja su izvor dilema u vezi sa pravom na zaštitu podataka o ličnosti.
U saopštenju poverenika se navodi da se on pismeno obratio ministarki pravde Neli Kuburović, i napominje da mu se obraćaju rukovodioci zdravstvenih ustanova suočeni sa zahtevima policije i tužilaštava, koji se pozivaju na Zakonik o krivičnom postupku ili Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, da im stave na raspolaganje podatke o zdravstvenom stanju pacijenata.
 
To kod njih, s obzirom na odredbe Zakona o pravima pacijenata izaziva dileme - smeju li dati te podatke na zahtev ili ih mogu dati samo uz pristanak pacijenta odnosno na osnovu odluke suda, navodi se u saopštenju.
 
Poverenik napominje da prema Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti zdravstveni podaci spadaju u kategoriju naročito osetljivih podataka koji se mogu obrađivati samo na osnovu slobodno datog pristanka, a bez pristanka samo ako je to zakonom izričito propisano.
 
I Zakonom o pravima pacijenata posebno je zajemčeno pravo na poverljivost ličnih podataka i izričito propisana obaveza čuvanja poverljivosti podataka, od koje oslobađa samo pristanak pacijenta ili odluka suda, kaže se u saopštenju.
 
S druge strane, Zakonikom o krivičnom postupku propisano je, uz ostalo, ovlašćenje za prikupljanje podataka koje tužilac može prikupljati sam ili preko policije. Reč je o generalnom ovlašćenju koje se ne odnosi posebno na podatke o ličnosti pacijenata.
 
Kako ističe, norme Zakona o pravima pacijenata imaju prvenstvo.
 
Što se Zakona o sprečavanju nasilja u porodici tiče, tim zakonom jeste propisana obaveza nadležnog policijskog službenika da proceni rizik neposredne opasnosti i da pri tom naročito vodi računa o tome da li je mogući počinilac mentalno bolestan ili zloupotrebljava psihoaktivne supstance.
 
Međutim, poverenik navodi da je propisana mogućnost konsultovanja samo centara za socijalni rad, ne i zdravstvenih ustanova, a pogotovo nije propisana njihova obaveza da daju podatke pacijenata, pa stoga ni odredbe ovog zakona ne mogu podrazumevati isključivanje obaveze zdravstvenih radnika koja je propisana Zakonom o pravima pacijenata.
  • Ja

    05.10.2017 19:07
    A u mojoj firmi (JKP) lice za zdravlje na radu (ili kako se već zove?), ne deli rezultate sistematskog pregleda dok ih ona ne prouči i pretaba...
  • Retard

    05.10.2017 16:37
    country
    Dodjite u moju firmu da vidite kako su na oglasnoj tabli okacili rezultate sistematskih pregleda SVIH zaposlenih ?!?!?!?!?!?????

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Đilas: Opozicija da povuče svoje izborne liste

Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas pozvao je opoziciju da povuče svoje liste za lokalne izbore 2. juna, jer je jasno "da ne postoje ni minimalni uslovi za održavanje legalnih izbora".