Direktor RFZO: Ne pravi se lista žena koje su abortirale

Direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Momčilo Babić izjavio je da se ne pravi nikakav registar o ženama koje su prekinule trudnoću.
Direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Momčilo Babić izjavio je da se ne pravi nikakav registar o ženama koje su prekinule trudnoću.

Babić kaže da se odredbom Zakona o zdravstvenoj zaštiti žena, trudnica i dece koja obavezuje zdravstvene ustanove da prijave svaki abortus, ne pravi nikakav registar o ženama koje su prekinule trudnoću, već da je ova odredba uvedena kako bi se sprečile zloupotrebe.

Babić je rekao da po tom zakonu svaka trudnica i porodilja ima pravo na zdravstveno osiguranje tokom trajanja trudnoće i narednih godinu dana posle porođaja, a da, ukoliko dođe do abortusa, to pravo prestaje.

Ukoliko žene, koje su prema ovom zakonu bile zdravstveno osigurane, prekinu trudnoću gube pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu o trošku RFZO i one će, kako objašnjava Babić, imati pravo samo na hitnu medicinsku pomoć u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju.

Obaveza zdravstvenih ustanova da prijavljuju svaki abortus nije ništa novo, kaže Babić, dodajući da su od 2006. godine državne zdravstvene ustanove slale elektronskim putem fakturu RFZO o abortusima, ali i lečenju svake bolesti, sa podacima u kojima se nalazi ime, prezime, matični broj, broj zdravstvene legitimacije, adresa stana. Ti podaci se prikupljaju, kako objašnjava, da bi zdravstveni fond mogao da plati tu uslugu i nikada nije došlo do "provale" u informacioni sistem, odnosno informacije su strogo čuvane i ograničeni broj ljudi može da pristupi toj bazi podataka. "Uvek se registruje kad je ko stupio u bazu podataka i kakve je podatke tražio...Svi podaci o osiguranicima su zaštićeni u potpunosti", naglasio je Babić.

Upitan zbog čega je onda uvedena ova odredba, ako su i do sada na taj način abortusi evidentirani, on je rekao da se ovom odredbom obavezuju i privatne zdravstvene ustanove da šalju podatke o prekinutim trudnoćama za kategoriju žena koje su osiguranje dobile po nedavno usvojenom zakonu.

On je pojasnio da će ubuduće žena, koja nije zdravstveno osigurana, potvrdu o trudnoći, na osnovu koje će joj zdravstvena knjižica biti overena, moći da pribavi kod lekara koji rade u državnoj ustanovi ili kod privatnika i da tu neće biti ograničenja, ali su sada i privatne i državne zdravstvene ustanove obavezne da izveste Fond o prekidu trudnoće. "Ako dođe do prekida trudnoće i privatni doktor je dužan da obavesti RFZO u skladu sa ovim zakonom. Prosto je u pitanju regulacija", naglasio je Babić.

On je dodao da ukoliko Poverenik za informacije od javnog značaja naknadno uoči neki problem, zakon se može promeniti i naći bolje tehničko rešenje, ali da treba neko da napravi predlog, a da taj neko mora dobro da poznaje sistem.

On kaže da je Zakon o zdravstvenoj zaštiti trudnica, porodilja i dece do 18 godina, najbolji u istoriji i da on nudi potpunu socijalnu sigurnost najranivijim kategorijama koje nemaju overenu zdravstvenu knjižicu.

Babić je podsetio da ovakva prava trudnice, porodilje i deca do 18 godina nemaju nigde u Evropi iako njihovi zdravstveni fondovi raspolažu sa mnogo više novca nego srpski RFZO.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Brus Vilis

    05.12.2013 18:31
    _ _ _
    Ma hajde, pre par dana je objavljeno da je srpsko zdravstvo najlošije u Evropi i sad smo krenuli da ga uredjujemo tako što smo utvrdili da su najveći problem žene koje su abortirale, pa zatim neosnovano koristile porodiljsko odsustvo. Jesi li ikada čuo za tako nešto, kod tebe u firmi, u komšiluku, na ulici? Ja nikad za bezmalo 50 godina. Ali sam video nedovoljno osposobljene medicinske radnike koji s dva prsta kuckaju upute na šalterima pa se zbog toga mora uzeti slobodan dan, doživeo sam više puta neorganizovano zakazivanje - svi pacijenti imaju isti termin, dok bi o neljubaznosti mogli laprdati satima. Vidim samo da su se mnoge zdravstvene ustanove ponovile televizorima koji vise po hodnicima, ali ih ne uključuju ili to retko čine, a jednom je prilikom sestra rekla da za to nemaju para. Neko se tu ugradio i zabole ga uvo za klince što se sapliću u uskim i zagušljivim hodnicima i dišu na škrge. Državu ne treba da zanima ko je obavio abortus, već da edukacijom doprinese da do toga ne dodje. Zemlja u kojoj se zabranjuju izložbe, žigošu žene i pripadnici manjinskih grupa a broj korumpiranih policajaca i političara nadmašuje broj kriminalaca - to je Srbija. Gospoda draga, to je fašizam.
  • 05.12.2013 17:34
    Obična vest
    Jasno je da posle abortusa ne postoji pravo na godinu dana bolovanja zbog brige o bebi. U celom svetu se statistički prati i broj zabeleženih slučajeva iz svih oblasti zdravstva. Privatna praksa je deo ukupne zdravstvene zaštite i samim tim mora biti uključena u ukupnu evidenciju broja određenih pojava i prateću zakonsku regulativu. Problem poverenja u bezbednost i poverljivost ovih informacija vezan je za kompletno zdravstvo, a ne samo za državni sektor i to je regulisano drugim aktima...
  • Tibor

    05.12.2013 17:29
    Sporan
    Svaka aktivnost mu je sumnjiva/

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija