Sindikati veruju da se odlaže usvajanje Zakona o radu

Sudbina predloga Zakona o radu, o kome se javna rasprava završava danas, ostaje neizvesna, ali se čini sve verovatnijim da ovaj dokument u skupštinsku proceduru neće ući u januaru, kako su ranije najavili predlagači zakona.

Sudbina predloga Zakona o radu, o kome se javna rasprava završava danas, ostaje neizvesna, ali se čini sve verovatnijim da ovaj dokument u skupštinsku proceduru neće ući u januaru, kako su ranije najavili predlagači zakona.

Sindikati, koji su u samom startu odustali od učešća u raspravi, kao i poslodavci, veruju da će se donošenje ovog dokumenta prolongirati bar do februara ili marta, a ne isključuju ni mogućnost da se sve odloži do posle izbora.

Srpski sindikalni front (SSF) i Udruženi sindikati Srbije (USS) "Sloga" kao njegova članica, istakli su da su spremni na razgovore ali ne o postojećem predlogu izmena zakona o radu, već o novoj radnoj grupi koja će sastaviti novi predlog izmena tog zakona. Predstavnici Vlade se zalažu da se napravi kompromis, jer su reforme neophodne.

Sindikati zameraju predlagačima da će predviđene izmene urušiti ionako težak položaj zaposlenih i dovesti do pada zarada od osam do 15 odsto. Po njihovom mišljenju, neka od ponuđenih rešenja ne mogu se naći ni u jednom evropskom zakonodavstvu - počev od načina obračuna naknade zarade i drugih primanja u vreme odsustva s posla, godišnjeg odmora, bolovanja, isplate otpremnina. Neprihvatljiv je i predloženi način obračuna naknade za minuli rad.

Sindikalci su, u svakom slučaju, najavili da će sprečiti da taj zakon uopšte dođe u skupštinsku proceduru i da bude usvojen, poručujući da će organizovati masovne proteste širom Srbije ukoliko se to dogodi. U Ministarstvu privrede juče je rečeno da očekuju da zakonski predlog uđe u proceduru što pre, jer je uz poreske reforme on najbitniji za poboljšanje zaposlenosti, privrednog rasta i životnog standarda.

Javna rasprava se zvanično završava danas, mada nije ni održana onako kako je predviđena. Već prvu prezentaciju, od planirane tri, u tri grada Srbije, sprečili su predstavnici sindikata, pa je Ministarstvo rada, kao predlagač zakona otkazalo i ostale. Rasprava je, nakon toga, vođena preko sajta Ministarstva rada, Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom i na portalu e-uprave. Ministarstvo je sada u obavezi da sačini izveštaj o podnetim primedbama i da ih analizira.

  • Velja

    11.01.2014 15:30
    @ Jo
    Pa nemoj da zbog tvog kuma foliranta ispasta cela Srbija. Takodje, valjda i privatnom sektoru treba da bude jednako dobro, a ne jednako lose kao u drzavnom sektoru. Ali, tebi vise smeta komsijina krava nego tvoj licni profit. Sedi jedan.
  • jo

    10.01.2014 23:30
    @Грађанин Србије
    Što se ljutiš pa čovek je potpuno u pravu sa svojim komentarom.Evo za tebe jedno lako pitanje.U kojoj državi čije standarde(čitaj plate)hoćete ima dve nove godine neradne u razmaku dve nedelje.Da ne pišem da o 19 decembru koji je maltene neradan dan a sutradan sve mamurno i polupijano na poslu.Vas ne interesuju standardi nego evropske plate a srpske radne navike.Ja sam privatnik od 94 i radim 10-12 sati svaki dan a imam kuma koji ima 38 radnih dana godišnji u državnoj firmi,da ne spominjem lažna bolovanja,radno vreme,neradne vikende i onda on treba da zaradi kao i ja i da mi budemo ravnopravni.Probaj bar nedelju dana da zaspiš a da ne znaš koliko ćeš sutra zaraditi i da li ćeš uopšte zaraditi.
  • грађанин Србије

    10.01.2014 14:38
    @EU citizen
    Хајде обавештени грађанине ЕУ, нађи ми ЈЕДНУ земљу ЕУ где већ постоји овакав закон, са свим овим одредбама! Једва чекам.
    Хајде мало лакше питање.
    Нађи ми било коју земљу у свету где важи овакав закон!

    Сад мало паметнији предлози.
    Хајде грађанине ЕУ, пошто ми тежимо тој истој ЕУ, да се преслика закон те ЕУ земље из које се јављаш. Већ је у ЕУ, поклапа се са свим правилима ЕУ и ММф, шта онда чекамо? Не треба нико да измишља топлу воду, ако већ можемо да препишемо оно што постоји и што је по правилима, зар не?

    Очигледно је проблем што некоме није интерес да ми будемо, на било какав начин, макар мало равноправни са, колико толико нормалним, стандардима који важе у другим земљама ЕУ.
    Зашто је то тако?
    Ја имам своје мишљење, које итекако могу да образложим, али ми неће објавити коментар. Кажи нам ти своје, грађанине ЕУ! Просветли нас са своје високе позиције.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija