VIDEO: Amerikanka "otkrila" kačamak, nazvala ga "veganski puter" i maže ga na hleb

Karli Bodrug je Tiktokerka koju prati skoro 600.000 ljudi i koja eksperimentiše sa hranom i snima sve što priprema u kuhinji.
VIDEO: Amerikanka "otkrila" kačamak, nazvala ga "veganski puter" i maže ga na hleb
Foto: Pixabay
Sada je podelila video koji je bio zanimljiv ljudima u Srbiji.
 
Na njemu priprema kačamak, odnosno palentu, zavisi kako vi zovete popularno jelo sa kukuruznim brašnom. Ali, ona ga zove "veganski puter".
 
Priprema ga slično kao i mi: kukuruzno brašno, so, voda, kuvanje... Samo, ona ga posle toga stavi u frižider, da se stegne i maže na hleb. Baš kao puter.
 
Video sa Tiktoka proširio se i na drugim društvenim mrežama - jednima je čudno što ovaj recept neko predstavlja kao nov, drugi ne razumeju zašto kačamak zove puterom, a treći ne mogu da se načude da bi neko uopšte kačamak, odnosno, palentu, mazao na hleb.
 
Kao i obično, većina je povela raspravu da li je reč - o kačamku ili palenti.
 
  • Vlada

    27.05.2021 09:07
    Jos da otkrije kajmak pa da pomesa sa ovim njenim "veganskim puterom".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Zašto su kutije za picu četvrtaste a ne okrugle?

Posude za isporuku sveže pečene pice postoje najmanje od 19. veka, kada su napuljski pekari stavljali svoje proizvode u višeslojne metalne stvari poznate kao stufe, a zatim ih slali uličnim prodavcima

Može li se jesti previše voća?

Voće je neizostavni deo uravnotežene ishrane jer, zahvaljujući vlaknima, pruža osećaj sitosti, hidrira organizam, a ćelije snabdeva energijom.