Neurolozi kažu da su ovo najbolji sirevi za zdravlje mozga - objašnjavaju i zašto

Neke namirnice su poznate kao najbolja hrana za mozak, poput lososa, zelenog lisnatog povrća i bobičastog voća.
Neurolozi kažu da su ovo najbolji sirevi za zdravlje mozga - objašnjavaju i zašto
Foto: Pixabay
Postoji i još nekoliko namirnica s druge strane spektra za koje se zna da su štetne za zdravlje mozga. 
 
Ipak, kad je reč o siru, odgovor je manje jasan.
Neurolog dr Mil Etjen ističe da su naučne studije o tome kako jedenje sira utiče na zdravlje mozga imale različite rezultate. 
 
"To je zato što učesnici studija budu pitani o konzumaciji sira generalno, a ne o konkretnom siru koji konzumiraju", rekao je za "Parade". 
Međutim, dodaje da je studija iz 2023. godine pokazala konkretne rezultate i povezala fetu i čedar s boljim pamćenjem i kognitivnom funkcijom.
 
"Kada birate sir, razmislite o opciji koja ima manje zasićenih masti", savetuje dr Etjen. Objašnjava da je to zato što postoji veza između ishrane s visokim udelom zasićenih masti i većeg rizika od demencije.
 
"Razni prerađeni i pojedinačno pakovani sirevi i sirni namazi mogu sadržavati diacetil, koji se koristi za aromu, i može dovesti do slabljenja pamćenja i cerebrovaskularnih bolesti", upozorava neurohirurškinja dr Betsi Granč.
 
Imajući sve ovo na umu, stručnjaci su otkrili koji sir redovno konzumiraju za zdravlje mozga. Dr Granč objašnjava da voli da jede minimalno prerađeni čedar. 
 
"Uživam u tom siru jer je bolji za mozak, zato što sadrži konjugovanu linolnu kiselinu koja može smanjiti upalu i poboljšati kognitivnu funkciju", dodala je ona.
Kada jedemo sir, dr Etjen savetuje da obratimo pažnju na to kako se osećamo i utiče li sir negativno na naše varenje.
 
"Učimo sve više o povezanosti mozga i creva, zato verujem da bi trebalo da slušamo svoje telo. Ako imate problema s varenjem kad jedete sir, pretpostavljam da bi to moglo biti problematično i za vaš mozak", dodao je on. 
 
Dakle, zaključuje da ako hrana negativno utiče na naša creva, vrlo verovatno negativno utiče i na naš mozak.

Teme

sir

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Nemačka i Turska "zaratile" oko kebaba

Nemačka i Turska su ušle u sukob oko tradicionalnog specijaliteta kebaba, pri čemu je Berlin uložio žalbu na pokušaj Turske da ovo popularno ulično jelo dobije zaštićeni status u EU.

Znatno opala prodaja šampanjca

Prodaja šampanjca snažno je pala u prvoj polovini godine budući da su građani manje trošili, a trgovci su nagomilali zalihe.

Cene kafe će nastaviti da rastu

Cene kafe za krajnje potrošače nastaviće da rastu pošto klimatske promene, poremećaji u snabdevanju i novi propisi EU dovode do povećanja troškova za pržionice.