
Najgore navike u kuhinji - neke mogu biti i opasne
Mnogima je kuhinja centar zbivanja, pa je teško zamisliti da se povremeno u njoj ne događaju i neke greške.
Dobro je znati koje su neke uobičajene greške i ispraviti ih na vreme.

Foto: Pixabay
1. Korišćenje iste daske za meso i povrće
Sečenje sirovog mesa na istoj dasci na kojoj kasnije seckate povrće može dovesti do prenosa bakterija poput Salmonelle i E. coli. Idealno bi bilo koristiti odvojene daske - jednu za meso, a drugu za voće i povrće.
2. Ostavljanje kuvane hrane predugo na sobnoj temperaturi
Ako hrana stoji na sobnoj temperaturi duže od dva sata može postati plodno tlo za razvoj bakterija. To se posebno odnosi na jela s mesom, pirinčem i mlečnim proizvodima. Najbolje je ostatke što pre staviti u frižider.
3. Pogrešno odmrzavanje mesa
Odmrzavanje mesa na kuhinjskom pultu može dovesti do razmnožavanja opasnih mikroorganizama jer se spoljašnji slojevi mesa brzo zagrevaju dok je unutrašnjost još smrznuta. Bolje opcije su polagano odmrzavanje u frižideru ili brže metode poput potapanja u hladnu vodu (u zatvorenoj kesi).
4. Pranje sirovog mesa
Iako mnogi misle da pranjem mesa uklanjaju bakterije, zapravo rade suprotno - prskanjem vode bakterije se mogu proširiti na druge površine u kuhinji. Bakterije na mesu ionako će nestati tokom termičke obrade.
5. Ponovno zagrevanje hrane
Svaki put kad ponovo podgrevate hranu, ona prolazi kroz "opasnu temperaturnu zonu" (5-60°C), što omogućava bakterijama da se množe. Bolje je podgrejati samo količinu koju planirate odmah da pojedete.
6. Predugo korišćenje istih sunđera i krpa
Kuhinjski sunđeri i krpe često su među najprljavijim predmetima u kući. Ako ih ne menjate redovno, mogu postati leglo bakterija. Najbolja praksa je često menjati ili dezinfikovati sunđere i koristiti papirne ubruse za čišćenje osetljivih površina.
7. Konzumacija hrane nakon što joj je istekao rok trajanja
Neki proizvodi su sigurni i nakon isteka roka trajanja, ali mlečni proizvodi, sveže meso i gotova jela mogu brzo razviti štetne bakterije. Pripazite i na znakove kvarenja, poput čudnog mirisa, promene boje ili buđi.
8. Zagrevanje ulja do dima
Kad se ulje pregreje do tačke dimljenja, počinje da se razgrađuje i stvara štetne spojeve, uključujući slobodne radikale. Svako ulje ima svoju tačku dimljenja - na primer, maslinovo ulje ne bi trebalo previše da se zagreva, dok su ulja s visokim pragom toplote, poput avokadovog, bolja za prženje, prenosi Index.hr.
9. Loše čuvanje namirnica u frižideru
Pretrpan frižider može ometati cirkulaciju hladnog vazduha, što može dovesti do nepravilnog hlađenja hrane. Osim toga, sirovo meso uvek treba da bude na donjoj polici kako bi se sprečilo kapanje i kontaminacija drugih namirnica.
10. Isprobavanje hrane kako biste proverili da li je pokvarena
Ako niste sigurni da li je nešto još jestivo, nemojte se oslanjati samo na ukus - neka hrana može biti puna bakterija iako izgleda i miriše normalno. Pravilo je jednostavno - ako sumnjate, bacite.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće
Nivoi malo poznate hemikalije u evropskim vinima alarmantno porasli poslednjih decenija
27.04.2025.•
1
Nivoi malo poznate hemikalije trifluorsirćetne kiseline poznate kao TFA u evropskim vinima su alarmantno porasli poslednjih decenija.
Šta su bele tačkice koje se nalaze na jagodama?
27.04.2025.•
0
Jagode su mnogima omiljeno voće, a da li ste se ikada zapitali šta su zapravo bele tačkice koje se nalaze na njima?
Treba li brašno prosejati pre svake upotrebe?
27.04.2025.•
1
Iako je prosejavanje brašna uobičajen korak u klasičnim receptima, da li je ono zaista neophodno u baš svakoj pripremi?
Pirinač postaje sve otrovniji
27.04.2025.•
4
Studijom, čiji su rezultati objavljeni u naučnom listu "Lancet", utvrđeno je da će pirinač biti sve otrovniji usled zagrevanja atmosfere, tj. povećanja emisije ugljen-dioksida (CO2).
Poslastice zbog kojih uništavamo planetu: "Svet pistaća je trenutno potpuno presušio"
25.04.2025.•
2
Pomama za Dubai čokoladom izaziva nestašicu pistaća, dok je opsesija Zapada mačom dovela do pritiska na proizvodnju japanskog čaja u prahu.
FOTO, VIDEO: Francuski poslastičari napravili kolač od jagode dug skoro 122 metra
24.04.2025.•
0
"Naoružani" sa 4.000 jaja i kamionom šećera i slatke pavlake, francuski poslastičari završili su u sredu kolač sa jagodama dug čak 121,8 metara, za koji tvrde da je najduži na svetu.
Dobro je znati: Kako da čuvate uskršnja jaja posle praznika
21.04.2025.•
3
Nakon Uskrsa, ostaci praznične hrane često se vade iz frižidera. Umesto da ih bacate, bilo bi pametno da ih iskoristite narednih dana – uključujući i kuvana jaja.
Globalna potrošnja vina pala na najniži nivo u poslednjih 60 godina
20.04.2025.•
3
Svetska potrošnja vina u 2024. godini pala je na najniži nivo za više od šest decenija, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).
Bobičasto voće ne bi trebalo da jedete svaki dan: Ovo su razlozi
20.04.2025.•
1
Bobičasto voće, poput jagoda, borovnica, malina i kupina, zasluženo je jedno od najzdravijih voća koje možemo uključiti u ishranu.
Zbog pomame za Dubai čokoladom - nestašica pistaća u svetu
20.04.2025.•
1
Promocija proizvoda na društvenoj mreži Tiktok je sada dovoljno moćna da utiče na poljoprivrede velikih država, kao što su Sjedinjene Američke Države i Iran.
Mača sve popularnije piće: Da li je zdravija od kafe?
20.04.2025.•
6
Iako je kafa vekovima nezaobilazan jutarnji ritual u gotovo svakom delu sveta, u poslednjih nekoliko godina mača preuzima pažnju ljubitelja zdravog života.
Prestaje proizvodnja Toblerone čokolade koja se pravila 56 godina
20.04.2025.•
6
Švajcarska čokolada Toblerone s tamnom čokoladom u pakovanju od 360 grama se ukida, što je rastužilo one koji vole ovu vrstu slatkiša.
Šta uraditi sa čuvarkućom od prošle godine?
19.04.2025.•
6
Na Veliki petak, tradicionalno se farbaju jaja za Vaskrs, a posebno mesto zauzima prvo ofarbano jaje - uvek crvene boje - koje se naziva čuvarkuća.
Još korisnih saveta: Kako skuvati jaja da ne ispucaju?
18.04.2025.•
1
Ako vam jaja tokom kuvanja redovno pucaju, ne brinite jer uz nekoliko jednostavnih trikova možete ih savršeno skuvati.
Najčešće greške prilikom pravljenja pice kod kuće
13.04.2025.•
3
Pica koju pravite kod kuće možda neće biti identična onoj iz restorana, ali to ne znači da je ne možete učiniti boljom i ukusnijom.
FOTO: Jedna kugla ovog sladoleda košta 7.000 dolara
13.04.2025.•
0
Japanska kompanija za proizvodnju sladoleda prikupila je neke od najređih sastojaka na svetu kako bi napravila sladoled koji košta skoro 7.000 dolara po kugli, dok cela porcija košta 15.000 dolara.
Limun je nastao ukrštanjem dve voćke
13.04.2025.•
1
Limun je namirnica koju gotovo svi koristimo, a najpoznatiji je kao izvor vitamina C.
Mali saveti: Kako da jaja ne puknu dok ih kuvate
13.04.2025.•
0
Verovatno ste se barem jednom susreli s problemom pucanja ljuske jaja tokom kuvanja.
Širataki testenina - rezanci koji skoro da ne sadrže kalorije
06.04.2025.•
0
Ljubitelji testenine znaju da ne smeju da preteruju s unosom testenine ukoliko ne žele da se ugoje previše.
Krompir se može pripremati na razne načine, ali jedan je najzdraviji
06.04.2025.•
2
Krompir je jedno od najpopularnijih povrća na svetu, bogat je vitaminima, vlaknima i mineralima koji su važni za održavanje zdravlja.
VIDEO Veliko uskršnje jaje od čokolade postavljeno u Napulju: Biće prodato za 12.000 evra
06.04.2025.•
0
U čast Napulju, poznata gradska fabrika čokolade "Gay-Odin" predstavila je uskršnje jaje od čokolade u sklopu kulturnog projekta Napoli Millenaria kojim se obeležava 2.500 godina postojanja tog grada.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar