Banane prolaze sedam faza zrelosti: Evo šta svaka podrazumeva

Banane su mnogima omiljeno voće, a uzevši u obzir da se mogu konzumirati u različitim periodima svog sazrevanja, stručnjaci su objasnili šta svaka od boja kore banane podrazumeva.
Banane prolaze sedam faza zrelosti: Evo šta svaka podrazumeva
Foto: Pixabay
Postoji mnogo razloga zašto bi trebalo da jedete banane - one su odličan izvor kalijuma koji pomaže u regulaciji krvnog pritiska, sadrže vlakna koja pomažu u varenju i sadrže prirodne ugljene hidrate koje telo koristi za energiju.
 
Međutim, nisu sve banane nutritivno jednake. One prolaze kroz sedam faza zrelosti - od čisto zelene do žute sa smeđim mrljama.
Čisto zelene banane - Zelene banane sadrže relativno veliku količinu rezistentnog skroba. Ovo je vrsta vlakana koju telo duže ari i ne izaziva tako brz ili jak porast šećera u krvi kao što bi to učinila zrela banana. Rezistentni skrob putuje do debelog creva, gde ga fermentišu crevne bakterije. Dobijene kratkolančane masne kiseline mogu pomoći da se uravnoteži crevni mikrobiom i smanji upala.
 
Budući da su bogate vlaknima i otpornim skrobom, zelene banane pomažu u kontroli gladi. Što je banana zelenija, to je bolja za vaše zdravlje, ali će imati gorči i zrnastiji ukus, piše Klix.ba.
Zelena sa žutim tragovima - Kako banane sazrevaju, zeleni pigment hlorofila se razgrađuje, što omogućava da žuti pigmenti ksantofila postanu vidljiviji. Skrob iz banane se takođe transformiše u proste šećere, što joj daje slađi okus.
 
Britanski hirurg Karan Rangarajan, poznat i kao dr Karan Rajan, opisao je jedva zrelu bananu druge faze kao "uravnoteženog kralja" zbog visokog sadržaja vlakana i niskog nivoa šećera. Zelene banane obično imaju više folata, koji igra ključnu ulogu u sintezi i popravci DNK.
 
Više zeleno nego žuto - Ovakve banane se lakše vare od nezrelih jer pretvaranje skroba u proste šećere čini šećere lakše dostupnim za apsorpciju i iskorišćavanje i bolje su za dijabetičare.
 
Više žuto nego zeleno - Žute i zelene banane bogate su kalijumom, vitaminom B6 i vitaminom A. Žute banane sadrže veće nivoe antioksidansa, vitamina C i šećera. Proces zrenja dovodi do povećanja antioksidansa, uključujući katehine, koji su povezani sa zdravljem srca i smanjenjem upala.
 
Žuta sa zelenim vrhovima - Banane pete faze su odlična užina pre treninga zbog ravnoteže energije i vlakana.
 
Potpuno žuto - Potpuno zrele banane su pune antioksidansa i vlakana, jačajući vaš imunološki sistem i varenje. Prirodno su slatke, lako se vare.
Žuta sa smeđim mrljama - Smeđe mrlje, poznate kao "šećerne pege", predstavljaju visok nivo katehina. Prezrele (smeđe) banane su najslađe i najlakše se vare, i iako nivo hranjivih materija može neznatno opasti, one su i dalje dobar izvor energije i kalijuma.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Šta nikad ne bi trebalo raditi s limunom

Limun je jedna od najkorišćenijih namirnica u kuhinji - dodajemo ga u vodu, prelive, kolače, ribu, čaj... Međutim, koliko god bio zdrav i svestran, postoje stvari koje jednostavno ne bi trebalo raditi

Pirinač postaje sve otrovniji

Studijom, čiji su rezultati objavljeni u naučnom listu "Lancet", utvrđeno je da će pirinač biti sve otrovniji usled zagrevanja atmosfere, tj. povećanja emisije ugljen-dioksida (CO2).