Nemačko pivo je kancerogeno?
Reč je o herbicidu glifosat, moćnog američkog agrarnog koncerna "Monsanto", čija je upotreba dozvoljena i u Srbiji, odredbom koja je objavljena u "Službenom glasniku" (Sl. glasnik RS, br. 72/14), u skladu sa zakonom EU o stavljanju u promet sredstava za zaštitu bilja na teritoriji članica EU (Uredba Evropskog parlamenta i Saveta br. 540/2011).
Od pre godinu dana, međutim, glifosat je jabuka razdora u raspravama između ekologa i lobista američkog agrofarmaceutskog džina "Monsanta": lome se koplja da li bi taj herbicid trebalo zabraniti, ili kao što američki lobisti zahtevaju od Brisela - dozvoliti njihovu upotrebu za daljih 15 godina, sve do 2031.
Alarm je pkrenula Svetska zdravstvena organizacija prošle godine, tvrdeći da pesticid raundap verovatno izaziva rak, a svetski mediji su preneli tu vest. U međuvremenu, Nemačka je zabranila upotrebu vode za piće koja sadrži više od 0,1 mikrona glisofata, ako i upotrebu žitarica za pivsku melasu koja sadrži ova herbicid.
U raspravama na tu temu, koje su minulog vikenda dominirale u Nemačkoj, lobisti pivara istakli su da je mogućnost obolevanja od raka zanemarljiva, s obzirom na to da bi čovek trebalo da popije najmanje hiljadu litara piva da oboli. Njihovi protivnici i medicinski stručnjaci, međutim, istakli su da nema donje granice koja bi mogla biti definisana kao kritična.
Peticiju kojom se zahteva zabrana ove supstance potpisalo je 30.000 argentinskih lekara, koji kažu da glisofat ne izaziva samo rak već utiče i na povećani broj spontanih pobačaja, deformaciju fetusa, bolesti kože, na respiratorna i neurološka oboljenja.
Autor: Mondo
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar