VIDEO: Prvi put snimljeno kako nastaje srce

Naučnici su prvi put uspeli da snime izvanredne time-lapse slike koje prikazuju trenutak u kom srce počinje da se formira.
VIDEO: Prvi put snimljeno kako nastaje srce
Foto: Pixabay
Snimci prikazuju kako srčane ćelije u embrionu miša spontano počinju da se organizuju u oblik nalik srcu već u vrlo ranoj fazi razvoja. Naučnici smatraju da bi ova tehnika mogla doneti nove uvide u urođene srčane mane koje pogađaju gotovo jedno od 100 novorođenčadi, piše Gardijan.
 
"Ovo je prvi put da smo mogli da posmatramo srčane ćelije ovako izbliza i tokom tako dugog vremenskog perioda u razvoju sisara. Prvo smo morali pouzdano da uzgojimo embrione  u posudama tokom dužeg perioda, od nekoliko sati do nekoliko dana, a ono što smo otkrili bilo je potpuno neočekivano", rekao je dr Kenzo Ivanovič sa Instituta za dečje zdravlje "Great Ormond Street" na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL), glavni autor studije.
Snimci razvoja embriona snimljeni su naprednom tehnikom mikroskopije svetlosnim snopom (light-sheet mikroskopijom) koja je naučnicima omogućila da prate embrione dok prolaze kroz ključnu fazu razvoja poznatu kao gastrulacija, kada embrion počinje da oblikuje različite vrste ćelija.
 
Nedugo nakon toga ćelije srčanog mišića organizuju se u veliku cev koja se potom deli u odeljke iz kojih će se razviti zidovi i komore srca. Kod dece s prirođenim srčanim manama u tom procesu može nastati rupa u zidovima srca.
 
Koristeći fluorescentne markere, tim je označio srčane mišićne ćelije - kardiomiocite - koji su svetleli u različitim bojama. Svaka dva minuta tokom 40 sati pravljeni su snimci koje prikazuju kako se ćelije kreću, dele i oblikuju primitivni organ. Time je istraživačima omogućeno da tačno prate gde i kada se u embrionu pojavljuju prve ćelije koje čine srce, prenosi Index.hr.
 
Naučnici su otkrili da se već rano tokom gastrulacije (oko šestog dana razvoja mišjeg embriona) pojavljuju ćelije koje se isključivo razvijaju u srce i da se one ponašaju vrlo organizovano. Umesto nasumičnog kretanja, ćelije slede jasno određene putanje - bilo da formiraju srčane komore (komore koje ispumpavaju krv) ili pretkomore (gde krv ulazi u srce iz tela i pluća).
 
"Naša otkrića pokazuju da se odluka ćelije da postane srčana ćelija i njeno usmereno kretanje mogu događati puno ranije u embrionalnom razvoju nego što to dosadašnji modeli sugerišu. Ovo temeljno menja naše razumevanje razvoja srca jer pokazuje da ono što se čini kao haotična migracija ćelija zapravo prati skrivene obrasce koji obezbeđuju pravilno formiranje srca", rekao je Ivanovič.
Naučnici veruju da bi ova saznanja mogla unaprediti razumevanje i lečenje urođenih srčanih mana, ali i ubrzati napredak u uzgoju srčanog tkiva u laboratoriji za potrebe regenerativne medicine.
 
Studija je objavljena u časopisu "EMBO Journal".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

srce

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Na listi RFZO 245 novih generičkih lekova

RFZO je usvojio novu listu lekova na koju je stavljeno 245 novih generičkih lekova, odnosno zamena za lekove koji se već izdaju o trošku RFZO, ali od različitih proizvođača.

Da li postoji idealno vreme za večeru?

Zaboravite na univerzalno "pravilno" vreme za večeru. Iako smo često čuli da je idealno večerati između 17 i 19 časova, nutricionisti poručuju - to ne važi za sve.