
Jednostavan jednominutni test mogao bi predvideti pogoršanje zdravlja mozga
Kako starimo, mnogi od nas brinu o zdravlju svog mozga. Možete uraditi jednostavan jednominutni test koji vam može reći u kakvom je stanju vaš mozak, a za to će vam biti potrebna samo olovka i papir.

Foto: Pixabay
Pogoršanje zdravlja mozga zabrinjava mnoge, posebno nakon što svedoče borbi voljenih s bolestima poput demencije i Alchajmerove bolesti. Međutim, dobra vest je da predizimanje proaktivnih koraka sada može dovesti do zdravije budućnosti.
Prema hirurgu Metjuu Motisiju koji radi u Baptist Health Orthopedic Careu u Majamiju, jednostavan test može pružiti vredne uvide u zdravlje mozga.
U razgovoru za Prevention, dr Motisi otkrio je da test s olovkom i papirom od 60 sekundi može pomoći u prepoznavanju potencijalnih problema.
"Uzmite olovku i papir i izaberite bilo koju veliku kategoriju koja sadrži mnogo predmeta (npr. voće, životinje ili TV emisije). Postavite tajmer na telefonu na jedan minut i pritisnite 'Start'. Zabeležite što više stvari koje vam padnu na pamet, a koje odgovaraju grupi. Kad se oglasi tajmer, spustite olovku", rekao je on.
Motsi ističe da bi zdrav mozak trebalo da bude u stanju da nabroji barem 15 stavki, a idealan cilj je 21 ili više. Objasnio je da su poteškoće s kategorizacijom prisećanja rani simptom kognitivnog oštećenja. Zbog toga je bitno posavetovati se s lekarom ako se primeti značajan pad pamćenja.
Važno je naglasiti da zdravlje mozga uključuje više od pukog sprečavanja bolesti poput Alchajmerovog oboljenja.
Održavanje oštrog uma može poboljšati posao, putovanja i društvene interakcije u godinama koje dolaze. Međutim, Motsi je uveravao da povremena zaboravnost, poput gubitka telefona ili zaboravljanja imena starog prijatelja, nije razlog za uzbunu.
Kako starimo, naš mozak se prirodno menja. To znači da ovi manji propusti ne moraju nužno da ukažu na bolest. Postoje proaktivne mere koje možete preduzeti kako biste ojačali svoju moždanu snagu i potencijalno sprečili kognitivni pad, prenosi Klix.ba.
Doktor Motsi savetuje da potražite lečenje za stvari za koje je istraživanjem dokazano da oštećuju mozak, poput hipertenzije, dijabetesa i depresije. Uz to, savetuje i prestanak konzumiranja duvanskih proizvoda i izbegavanje sedelačkog načina života.
Savetuje da naučite nove veštine i družite se s prijateljima i članovima porodice jer vam to može pomoći da ostanete mentalno zdraviji.
Međutim, upozorio je da se ne treba oslanjati na dodatke ishrani, ciljane računarske programe ili druge proizvode koji se na internetu prodaju kao pojačivači pamćenja. Nijedan od njih nije dokazano efikasan, a neki bi čak mogli biti i štetni.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Više od 3.800 preminulih ovog leta u Španiji zbog vrućine
04.10.2025.•
0
Više od 3.830 smrtnih slučajeva može se pripisati vrućini u Španiji između 16. maja i 30. septembra, što je broj koji je skočio za 87,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu, saopštilo je ministarstvo zdravlja.
Novi soj koronavirusa: "Frankenštajn" dominantan u Evropi, nema težih simptoma
03.10.2025.•
0
Novi soj koronavirusa, označen kao XFG i nazvan "Frankenštajn", postao je dominantan u Evropi.
Počinje istraživanje o zdravlju građana: "Batut" objavio kako će se odvijati anketiranje
01.10.2025.•
4
Istraživanje zdravlja stanovništva Srbije počeće danas, 1. oktobra i trajaće do 30. decembra, najavio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Vakcinacija protiv gripa počinje u ponedeljak: Na raspolaganju nešto više od 332.000 doza vakcine
01.10.2025.•
1
Vakcinacija protiv sezonskog gripa počeće u Srbiji u ponedeljak, 6. oktobra a u svrhu imunizacije planirano je 332.340 doza, saopštio je Institut "Milan Jovanović Batut".
Jod u trudnoći: Mineral koji čuva i mamu i bebu
30.09.2025.•
0
Trudnoća je period kada su organizmu potrebne sve hranljive materije do kojih može da dođe, a posebno jod.
Godišnje od bolesti srca u Srbiji umre 47 hiljada ljudi
29.09.2025.•
0
Godišnje od kardiovaskularnih bolesti u Srbiji umre 47.000 ljudi, što je 132 osobe dnevno.
Uskoro istraživanje o zdravlju stanovništva Srbije
28.09.2025.•
9
Istraživanje zdravlja stanovništva Srbije 2025. godine, uključujući i terenski deo, biće sprovedeno od oktobra do decembra, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Istraživanje pokazalo koja je tajna dugovečnosti žene koja je živela 117 godina
28.09.2025.•
7
Do sada najobimnija studija jednog izuzetno dugovečnog života ukazuje da mozak i organizam u poodmaklim godinama ne moraju nužno patiti od klasičnih bolesti starosti.
Migrena nije samo bol: Poremećaj neuroloških funkcija koji prekida karijere i remeti porodični život
26.09.2025.•
1
Neurološki stručnjaci upozoravaju na potrebu boljeg razumevanja migrene, tog kompleksnog neurološkog stanja koje pogađa više od milijarde ljudi širom sveta, saopštila je Migren asocijacija Srbije.
U Srbiji 57 obolelih od groznice Zapadnog Nila, mahom starijih muškaraca
25.09.2025.•
0
U Srbiji je ove godine registrovano je 57 slučајеvа оbоljеvаnjа оd grоznicе Zаpаdnоg Nilа, objavio je Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје "Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut".
Jod: Saveznik štitne žlezde i zdravlja
25.09.2025.•
0
Jod je mali, ali moćan mineral bez kog ni štitna žlezda ne bi mogla da proizvodi hormone koji regulišu rast, razvoj i energiju. Upravo zato se naziva i "čuvarom hormona".
Lončar: Građani Srbije moći će o trošku države na transplantaciju organa u Belorusiju
24.09.2025.•
6
Ministar zdravlja Zlatibor LonČar razgovarao je danas u Minsku sa ministrom zdravlja Belorusije Aleksandrom Hodžajevim o mogućoj saradnji dve države u oblasti transplantacije organa.
Poziv za učešće u istraživanju: Kako prirodna ishrana utiče na anemiju
24.09.2025.•
0
Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine PMF-a sprovodi projekat o uticaju prirodne ishrane na anemiju.
Povučena uticajna studija koja je tvrdila da jabukovo sirće pomaže u mršavljenju
24.09.2025.•
1
Povučena je uticajna studija prema kojoj svakodnevno konzumiranje manje količine jabukovog sirćeta pomaže ljudima da smršaju, nakon što je istragom otkriveno da sadrži višestruke greške.
Olakšanje za sve sklone alergijama: Mnogo manje polena u vazduhu, sledi povoljan period
24.09.2025.•
1
Svi alergeni poleni u vazduhu su u padu, rekla je Mirjana Mitrović, rukovoditeljka grupe za monitoring alergenog polena pri toj agenciji.
EMA i SZO demantuju Trampa: Nema veze između paracetamola u trudnoći i autizma
23.09.2025.•
1
Evropska medicinska agencija (EMA) saopštila je da nema dokaza koji bi zahtevali izmenu važećih preporuka o upotrebi paracetamola za vreme trudnoće.
Duga šetnja šumom će biti deo obrazovnog sistema jednog grada u Sloveniji
23.09.2025.•
3
Terapija šumom, praksa koja podrazumeva duge šetnje u prirodi i za koju se smatra da pomaže u smanjenju stresa, snižavanju krvnog pritiska i jačanju imuniteta, uvodi se u slovenački obrazovni sistem u gradu Naklo.
Smrtonosne posledice klimatskih promena: Više od 24.000 Evropljana preminulo usled ekstremnih vrućina
22.09.2025.•
3
Novo istraživanje evropskih naučnika pokazuje da su klimatske promene odgovorne za čak dve trećine smrtnih slučajeva tokom ovogodišnjih toplotnih talasa.
Jovanović: eBolovanje jedan od najvažnijih koraka u digitalizaciji zdravstvenih i elektronskih usluga
22.09.2025.•
3
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović izjavio je da je uvođenje sistema eBolovanja jedan od najvažnijih koraka u digitalizaciji zdravstvenih i elektronskih usluga u Srbiji.
SZO: Alkoholna, duvanska i prehrambena industrija koče zdravstvene reforme
21.09.2025.•
2
Pritisak kompanija koje proizvode duva, alkohol i ultraprerađenu hranu sprečava vlade da uspostave zdravstvene politike koje spasavaju živote, objavila je Svetska zdravstvena organizacija.
Senzori za merenje šećera o trošku RFZO i za starije od 18 godina
21.09.2025.•
6
Osobama sa dijabetesom koje su do sada kao maloletnici koristile senzore za merenje šećera u krvi o trošku RFZO, omogućeno je da to nastave i nakon navršenih 18 godina.
Komentari 1
Štreber
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar