Rezultate je objavio magazin "American Journal of Kidney Diseases" uoči maratona u Londonu koji se održava sledeći mesec, a za koji se priprema hiljade ljudi.
Ranija istraživanja su pokazala da učestvovanje u nesvakidašnje energičnim aktivnostima, kao što je vojna obuka, na višim temperaturama može oštetiti bubrege, ali o efektima trčanja na maratonima nije bilo informacija.
Tim istraživača pod vođstvom profesora Čiraga Parika na Jejl univerzitetu istraživao je malu grupu učesnika na Hartford maratonu 2015. godine. Od takmičara su pre i posle maratona uzimali uzorke krvi i urina i analizirali nivo serumskog kreatinina, bubrežnih ćelija i proteina u urinu.
Otkrili su da je kod 82 odsto trkača ustanovljena prva faza akutne povrede bubrega ubrzo nakon trke. Reč je o stanju u kojem bubrezi ne filtriraju otpad iz krvi.
"Bubreg na fizički napor tokom trčanja maratona odgovara kao da je povređen, slično onome što se dešava hospitalizovanim bolesnicima tokom medicinskih i hirurških komplikacija", kazao je Parik.
Istraživači su kazali da potencijalni uzroci oštećenja bubrega tokom maratona mogu biti konstantan porast temperature, dehidracija ili smanjen protok krvi u bubrezima.
Parikh dodaje da je istraživanje pokazalo i promene na srcu povezane s trčanjem maratona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
neprilagodjena
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar