Borba protiv hrkanja

Mnogi ljudi hrču i ometaju san partneru sa kojim dele postelju. Međutim, hrkanje ima i druge rizike osem pukog gubitka sna članova porodice. Istraživači sada veruju da teško hrkanje može zapravo da skrati život.

Hrkanje nije samo izvor neprijatnog šuma. Teško hrkanje je često znak takozvane apnee. "Glas Amerike" prenosi podatke do kojih je došao profesor Den Gotlib sa bostonskog univerziteta, koji je dugo proučavao zastoj disanja u snu.

Neki od znakova da imate apneu je da vam partner kaže da tokom spavanja prestajete da dišete, da tokom noći zvučite kao da se borite za vazduh, ili se, uprkos dobrog sna od sedam do osam sati, posle buđenja ipak ne osećate odmornim,“ kaže dr Gotlib.

Čak jedna od svakih sedam odraslih osoba ima najmanje blagi oblik apnee, dok možda čak jedna od svakih 25 ima ozbiljnu vrstu tog poremećaja. Tokom više od jedne decenije, profesor Gotlib i njegove kolege su regrutovali više od 6.000 muškaraca i žena starijih od 40 godina i zatražili od njih da se podvrgnu evaluaciji noćnog spavanja. Te evaluacije trajale su više godina.

„Utvrdili smo da su pojedinci sa ozbiljnim oblikom tog poremećaja imali oko 50 odsto veću šansu da umru, tokom perioda posmatranja od nešto više od osam godina. To je posebno važilo za ispitanike koji su na početku studije imali manje od 70 godina i čiji je rizik od smrti bio dva puta veći nego kod onih koji nisu imali apneu,“ kaže dr Gotlib.

Profesor Gotlib kaže da je taj ishod bio isti bez obzira na to da li je neka od tih osoba imala ili nije imala neko srčano oboljenje, dijabetes ili neke druge bolesti. Apnea je bila odgovorna za kraći život tih ljudi. Dr Gotlib kaže da je gojaznost jedan od najrizičnijih faktora za apneu.

„Što je osoba gojaznija to je verovatnije da će imati apneu. Ako im se ostale karakteristike podudaraju, muškarci su oko dva puta više skloni da imaju apneu od žena u istoj kategoriji, mada se ona javlja i kod žena“, navodi dr Gotlib.

Gojazne i debele osobe, kaže profesor Gotlib, mogu da poprave svoj san gubitkom težine, vežbom i izbegavanjem alkohola pred spavanje. On takođe kaže da je spavanje na boku najlakši način da se smanji hrkanje.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.