RFZO: Citostatik Etoposid od februara ponovo dostupan na tržištu

Republički fond za zdravstveno osiguranje oglasio se povodom nestašice citostatika Etoposid u pojedinim bolnicama u Srbiji i rekao da će taj lek biti ponovo dostupan u februaru.
RFZO: Citostatik Etoposid od februara ponovo dostupan na tržištu
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kako se navodi u odgovoru Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje povodom nestašice citostatika Etoposid u pojedinim bolnicama u Srbiji, kompanija "Sandoz", i dobavljač "Sofarma" nisu na vreme javili da je došlo do odlaganja u proizvodnji leka ali da će on biti ponovo dostupan u februaru.
 
"O tome nas je dobavljač obavestio u trenutku kada je kod sebe imao male raspoložive količine leka, ali je u zdravstvenim ustanovama već bila količina leka koja odgovara prosečnoj mesečnoj potrošnji za celu Srbiju", naveli su iz RFZO.
Dodali su da "imajući to u vidu, RFZO je odmah reagovao i pokrenuo nabavku leka drugog proizvođača“, preneo je N1.
 
"S obzirom na to da je 6. januar proglašen za neradni dan, pristigle ponude će umesto 6. biti otvorene 9. januara. U međuvremenu će preostale dostupne količine leka Etoposid biti isporučene zdravstvenim ustanovama. S tim u vezi, ZC Užice će sutra biti isporučena određena količina leka, dok OB Pančevo, u ovom trenutku, već ima lek za oko mesec i po dana potrošnje", naveli su iz RFZO.

Odgovor RFZO usledio je nakon obraćanja čitaoca redakciji N1, koji je rekao da su 31. decembra onkološki pacijenti u bolnici u Užicu dobili informaciju da ne dolaze 1. januara na zakazani termin hemioterapije, jer u bolnici nema citostatika etopozida.

OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Sindrom policističnih jajnika menja naziv

Nakon više godina rasprave, sindrom policističnih jajnika će se preimenovati u poliendokrini metabolički ovarijalni sindrom, čime se bolje odražavaju višestruki efekti ovog stanja na organizam, saopštili su stručnjaci.

Da li treba uzimati kreatin kao suplement?

Kreatin je već dugo popularan suplement među sportistima i bodibilderima, koji tvrde da im daje kratke nalete energije potrebne za intenzivne treninge i pomaže u izgradnji mišića.

Naučnici napravili prvu "mapu mirisa"

Čulo mirisa je moćno čulo. Ono signalizira vašem telu da li će nešto imati dobar ukus (ili užasan), da ste konačno stigli kući, da samo što nije počela kiša, da je stiglo proleće ili da psu treba kupanje.

Koje mleko je nazdravije?

Ako ste proveli neko vreme kupujući mleko u lokalnom supermarketu, verovatno ste primetili da je izbor, uključujući mlečne i biljne alternative, veći nego ikad pre.

Neki znaci depresije mogu se pojaviti u krvi

Smatra se da depresija pogađa gotovo šest odsto odraslih, ali njeno dijagnostikovanje može biti teško: simptomi se razlikuju, a procena se i dalje u velikoj meri oslanja na iskustva koja sami pacijenti prijavljuju.