U Užicu i tinejdžerke obolevaju od raka dojke

Od početka godine, hirurzi Opšte bolnice Užice uradili su 140 operacija karcinoma dojke i otkrili 46 novoobolelih pacijenata.

Od početka godine, hirurzi Opšte bolnice Užice uradili su 140 operacija karcinoma dojke i otkrili 46 novoobolelih pacijenata.

Zlatiborski okrug, priča za Blic Edin Mutevelić, jedan od troje hirurga koji leče žene obolele od raka dojke, područje je koje prednjači po ovoj bolesti. Opet, užička bolnica je ustanova sa najmanjim procentom smrtnosti od istog oboljenja.

"Rak dojke je postao pošast. Od 105 pacijenata na odeljenju, 30 boluje od karcinoma, od toga šestoro na dojci. Od 19 operacija dnevno tri ili četiri su dojke. Još više brine što se starosna granica pacijentkinja spustila do 19-20 godina", kaže dr Mutevelić.

Karcinom dojke je bolest uglavnom vezana za žene. Svetska zdravstvena statistika kaže, priča ovaj lekar, kaže da na muškarce otpada jedan posto obolelih. U užičkom kraju nije takav slučaj - na 100 obolelih trojica su muškarci.

"Posle havarije u Černobilju imali smo naglo povećanje broja obolelih. Kada se to smirilo, došlo je bombardovanje u Bosni, kasnije i u Srbiji. Sada osećamo posledice toga. Iz Sjenice, gde je palo mnogo NATO bombi, doskora nismo imali mnogo pacijenata, ali Sjenica sada prednjači u okrugu. Takođe, i Priboj i Prijepolje, verovatno zbog blizine sa Bosnom. Nekada je prednjačio Kosjerić. Nije dokazano da je zbog toga, ali od kako je Cementara ugradila određene filtere Kosjerić je opština sa najmanje karcinoma. Gro obolelih od svih vrsta karcinoma mahom potiče iz urbanih sredina, teško ćete naći gorštake sa Povlena ili Zlatara koji se zdravo hrane, što opet upućuje da je ishrana jedan od razloga ove bolesti", objašnjava hirurg.

"Doktori kažu da sam došla na vreme, da je bolest otkrivena u početnoj fazi i da ne treba da brinem. Nas tri smo u sobi, sve zbog dojke. Sutra sam na programu za operaciju", kaže  pacijentkinja sa hirurškog odeljenja.

Zvanična statistika kaže da u Zlatiborskom okrugu godišnje od raka dojke oboli 150 žena, od kojih svaka treća izgubi bitku sa bolešću. Prosečna standardna stopa mortaliteta u centralnoj Srbiji je 20,4 a u užičkom kraju 16,6 na 100.000 žena. To govori da je Užice centar u kome se rak dojke najuspešnije leči.

"Razlog je što se bolest otkriva rano. Kada se rak dojke dijagnostikuje na vreme uspešno se izleči 97 odsto pacijenata. Važne su dve stvari: da se žene jave lekaru čim primene neku promenu i da se odazovu na skrining na mobilnom mamografu", kaže dr Maja Gulan.

U protekle dve godine u okviru nacionalnog programa za skrining raka dojke u svim opštinama Zlatiborskog orkuga, izuzev u Užicu, obavljeno je 12.000 mamografskih pregleda, a kod 55 žena je pronađen tumo.

  • ovdasnji

    01.05.2015 10:22
    to se dozvoljava
    namerno,kako bi farmaceutska mafija i lekari uzeli gomilu novca !!
    zasto ne daju ljudima da se informisu o kanabisu,kordicepshu,rejsiju,kurkumi,.....sve prirodno,jeftino i mnogo bolje od hemo terapije ili zracenja !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.