Šta je potrebno da bi male države, poput Srbije, opstale?

Za opstanak malih država, važna je prekogranična saradnja, kao i stvaranje regionalnog tržišta.
To je ocenjeno na okruglom stolu u Skoplju - "Pozicija malih zemalja u međunarodnoj ekonomiji - prednosti i mane".
 
Na tom skupu organizovanom povodom 95. godišnjice komorskog organizovanja u Makedoniji, a na kome su učestvovali zvaničnici i predstavnici privrede iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Makedonije, sa teritorije Kosova, rečeno je da u regionu treba zaboraviti prošlost, jer je ona često prepreka za dalju saradnju. 
 
Zaključeno je i da male države moraju da se razvijaju na svojim komparativnim prednostima, jer samo tako mogu da se plasiraju na inostrana tržišta i budu konkurentne. 
 
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež kazao je da su baltičke i skandinavske zemlje primeri dobre prakse saradnje malih i da treba slediti primer tih teritorijalno malih, a ekonomsko jakih zemalja. 
 
"Oni imaju veoma razvijene instrumente kojima štite svoje interese, pre svega ekonomske kako bi na globalnoj utakmici dovoljno sposobne da prežive", kazao je on. 
 
Čadež je naglasio da PKS veliku pažnju posvećuje regionalnoj saradnji, podsetivši da su pre dve godine PKS i Privredna komora Kosova inicirale Komorski investicioni forum kako bi bili uspešniji i imali bolju regionalnu ekonomsku saradnju. 
 
"Mnogo posla je pred nama i mi kao predstavnici privrede povezivanje gledamo kao pitanje opstanka. Nije to pitanje imamo ili nemamo, ovim ili onim putem, već jednostavno postoji taj put", rekao je Čadež. 
 
Predsednik Privredne komore Kosova Safet Đerđaliu rekao je da mali moraju kao svoje prioritete da postave ekonomski razvoj i međusobnu ekonomsku saradnju. 
 
On je naglasio da mora da se ojača dijalog i saradnja i da priča o evropskim integracijama ne treba da se samo posmatra sa političke, već i sa ekonomske strane. 
 
"Moramo jačati privatni sektor i da uz poštovanje određenih standarda i pravila postanemo deo Evrope, a ne njeno opterećenje", kazao je đerđaliu i naglasio da ekonomije zemalja u regionu ne treba da gledaju jedni na druge kao konkurente. 
 
Potpredsednik Privredne komore Makedonije Kočo Anđušev kazao je da male zemlje, ako žele da uspeju, moraju da grade vlastite firme izvozno orjentisane, ali i da regionalno sarađuju i grade regionalne brendove. 
 
Prema njegovim rečima, to nije lako jer zahteva veliki trud i rad ali sigurno odvodi do uspeha. 
 
Premijer Crne Gore Milo Đukanović kazao je da ključni problem zemalja iz okruženja nije to što su one male, već što su nerazvijene i što ovaj region ima lošu reputaciju kada je reč o političkoj stabilnosti. On je naglasio da su ključne stvari za razvoj svake zemlje, pored političke stabilnosti, institucijalni okviri i sposobnost preduzeća da budu konkurentna. 
 
Prema njegovim rečima, sve zemlje treba da rade na unapređenju poslovnog ambijenta i stvaraju uslove da naša preduzeća budu konkurentna. 
 
"Jako je važno da vlade u regiona bolje sarađuju i slede kurs strukturnih reformi putemkojih možemo stvoriti povoljniji ambijent za konkurentusti za bolju poziciju naših preduzeća", rekao je Đukanović i naglasio da je bitno slediti evropski put. 
  • Rada

    24.02.2017 20:49
    Utopija
    Da na celo drzave bude izabran neko ko voli ovu zemlju i svoj narod, neko ko ce se drzati zakona. Da se radno vreme svede na 7 1/2 sati i ljudima omoguci i zivot van firmi, da se prestanu pljackati sva profitabilna preduzeca, da se omoguci narodu lecenje i besplatni lekovi, da se otvore pozatvarane fabrike, da se prestane sa uvozom svetskog skarta pô velikim cenama ... To bi vec bio dobar pocetak.
  • Dokle vise

    19.02.2017 17:28
    Ali ipak biramo da se u praksi radi sve suprotno od toga...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srpska ekonomija raste uprkos izazovima

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke da srpska ekonomija raste, uprkos izazovima.

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.