U organizaciji Ministarstva zdravlja, u saradnji sa Republičkom stručnom komisijom za nadzor nad bolničkim infekcijama, Institutom za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" i mrežom instituta i zavoda za javno zdravlje, istraživanje će se obaviti u 40 opštih bolnica, 9 instituta, 4 kliničko-bolnička centra, 4 klinička centra, uključujući i dve privatne bolnice.
Cilj studije je, piše u saopštenju Ministarstva, da se sagleda učestalosti bolničkih infekcija, njihovih prouzrokovača i potrošnje antibiotika, te planiranje aktivnosti u njihovoj prevenciji.
"Četvrta nacionalna studija prevalencije bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika izvodi se po prvi put u saradnji i koordinaciji sa Evropskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC), te će po prvi put rezultati nacionalne studije biti uporedivi sa rezultatima iz cele Evrope i naći se na jednstvenoj mapi Evrope", kažu u Ministarstvu.
"Bolničke infekcije mogu značajno da umanje kvalitet lečenja, da dovedu do produženja bolničkog ležanja i povećane potrošnje antibiotika, što sve dovodi i do povećanja ukupnih troškova lečenja", objašnjavaju u Ministarstvu.
Po prvi put u Srbiji se paralelno sprovodi i studija potrošnje antibiotika, što je u skladu sa inicijativom Ministarstva zdravlja, nacrtom Nacionalnog programa za kontrolu antimikrobne rezistencije i racionalne upotrebe antibiotika, poručuju nadležni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar