Vrućina krivac za ubrzan rad srca

Kardiolozi upozoravaju da se ubrzan rad srca (tahikardija) češće javlja tokom letnjih vrućina, promena vremena i visoke vlažnosti vazduha.Uzrok, takođe, može da bude preterano konzumiranje duvana, veći unos kofeina, alkohola, pojedinih lekova, ali i zbog stresa.


Poremećaj u radu srca može da bude i posledica srčanih bolesti i zato ovakve simptome ne treba zanemarivati, već treba što pre posetiti lekara koji će uraditi sve neophodne preglede od kojih zavisi eventualno dalje lečenje.

Kardiolog Hitne pomoći dr Nada Macura rekla je Tanjugu da vreme nije jedini "krivac" za pojavu tahikardije koja se, kako je kazala, može javiti i u slučaju gubitka tečnosti i minerala, kod osoba koje su imale infarkt, kod svih koji pate od trbušne kile (hijatus hernija), kod metaboličkih poremećaja, kod pacijenata koji imaju endokrini poremećaj, naročito kod onih kojima je obolela štitna žlezda.

Prema Macurinim rečima, uzrok tahikardije su i godine starosti, skleroza provodnog sistema srca, neuzimanje propisane terapije, ginekološki poremećaji...

Aritmija nije uvek znak za uzbunu

Kad se "preskakanje" javi kod zdrave osobe koja nema nikakve srčane tegobe, po pravilu ne treba biti zabrinut, jer je reč o bezazlenom obliku aritmije koji nije štetan po zdravlje.

U praksi, ako se u 60 do 70 normalnih otkucaja u minuti pojave dva do tri preuranjena otkucaja srca, neće se ništa dogoditi, jer ne dolazi do prevelikih promena srčanog ritma.

Ako se preskakanje javlja često i više puta u minutu, srce verovatno nema vremena da se više napuni krvlju i zato izbacuje nedovoljnu kolilčinu krvi, zbog čega mozak ne dobija dovoljno krvi, a kao posledica se javljaju vrtoglavica i nesvestica.

Najčešće se nepravilni otkucaji javljaju kod potpuno zdrave osobe i nemaju jasan uzrok, dok je u drugim slučajevima uzrok poznat.

Poremećeni otkucaji mogu da budu povezani s bolestima srca kao što je srčana ishemija (akutni infarkt srca) ili srčana slabost (insuficijencija).

Pojedinačni nepravilan srčani otkucaj može da se javi zbog bolesti srčanog zaliska, zbog postojanja visokog krvnog pritiska, može da bude posledica gastritisa ili drugih poremećaja gastrointestinalnog sistema, bolesti štitne žlezde, hipertireoze...

Nepravilan rad srca može da izazove i poremećaj elektrolita u krvi (pre svega, kalijuma), a infektivne bolesti praćene povišenom temperaturom i pojedine bolesti disajnog sistema, takođe, mogu biti jedan od uzroka.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.