Pomozite telu da se probudi nakon zime

Tokom zime metabolizam se uspori, što dovodi do nagomilavanja kilograma, ali i toksina. Sa prvim toplijim danima telo se budi i počinje da se oslobađa štetnih materija. 

Tokom zime metabolizam se uspori, što dovodi do nagomilavanja kilograma, ali i toksina. Sa prvim toplijim danima telo se budi i počinje da se oslobađa štetnih materija.

 

 

Da bi ovaj period detoksikacije bio što uspešniji, obratite pažnju na ishranu i više se krećite. Pijte što više tečnosti (vodu, ceđene sokove i nezaslađene čajeve), izbegavajte kafu i alkohol, rafinisana ulja, margarin, beli

šećer, belo brašno, beli pirinač, krompir, testenine. Jedite presno povrće i voće, laganu hranu (supe i dinstano povrće), a izbegavajte masna mesa i sireve. Takođe, izbegavajte stresne situacije i zahtevne vežbe.

1. Topla voda s limunom

Počnite dan čašom tople vode u koju ste iscedili limun, što će doprineti alkalizovanju i hidriranju organizma i pospešiti izbacivanje toksina

2. Vitamini

Trebalo bi ih uzimati u svežem stanju, jer samo tako imaju veliku biološku iskoristljivost. Vitamin A štiti srce i kardiovaskularni sistem, jača imuni sistem i usporava proces starenja, a nalazi se u narandžama, šargarepi, bundevi, spanaću, lisnatom povrću, džigerici. Vitamini B kompleksa pomažu u stimulaciji imunog sistema u vreme stresa, posle operacije ili traume.

Nalaze se u pšeničnim klicama, grašku, pasulju, pivskom kvascu. Vitamin C povećava aktivnost ćelija odbrambenog sistema u borbi protiv infektivnih agenasa, a nalazi se u šipku, peršunu, kiviju, ribizlama. Vitamin E povećava otpornost organizma na bolesti, a posebno je koristan starijim osobama. Ima ga u biljnim uljima, posebno suncokretovom, semenkama, bademima, kikirikiju, jajima.

3. Biljna hrana

Umesto životinjskih proizvoda uzimajte biljne. Naime, meso i mlečni proizvodi stvaraju kiselu sredinu u telu, što olakšava bolestima da napadnu organizam. Zato jedite hranu biljnog porekla koja alkalizuje organizam. Umesto životinjskih proteina, jedite biljnu hranu bogatu proteinima, kao što su mahunarke - pasulj, sočivo, grašak i slično.

4. Čaj

Preporučuje se čaj od pitome nane. Mešavinu od 50 g pitome nane, 50 g matičnjaka, 50 g ruse i isto toliko krušine preliti sa 1,5 l proključale vode, poklopite, sačekajte tri sata, procedite i pijte nezaslađeno umesto vode.

Dobar je i čaj od semenki lana koji se priprema tako što se dve kašike lana preliju sa 250 ml mlake vode, malo promeša i ostavi oko sat vremena. Procediti i piti ujutru pre jela. Seme lana sadrži omega-3 masne kiseline i puno sluzi pa olakšava čišćenje creva.

5. Cvekla

Obiluje gotovo svim mineralima i vitaminima, a pigmenti ovog tamno- crvenog korena, betanin i betain, pospešuju razmenu materija i rad jetre.

Sok: operite tri cvekle srednje veličine, neoljuštenu iseckajte, stavite u teglu od 3 litra, dodajte tri kašike pšeničnog brašna i 500 g šećera. Ostavite dva dana na tamnom mestu na sobnoj temperaturi. Dodajte 700 g suvog grožđa, četiri šoljice šećera i vodu, i poklopite. Sačekajte sedam dana, a svakog dana promešajte smesu, pa procediti (dobija se oko litar soka). Pijte po kašiku tri puta dnevno pola sata pre jela. Kad popijete sok, napravite pauzu tri meseca, nakon čega možete da ponovite ciklus.

6. Zelene namirnice

Napunite frižider namirnicama zelene boje, kao što su blitva, spanać, kelj, brokoli, zelene alge. Ove namirnice čiste telo od raznih hemijskih otrova iz okoline - smoga, sredstava za čišćenje, pesticida, teških metala.

7. Žvakanje

Dobro žvakanje je, kažu, pola varenja. Svaki zalogaj treba žvakati najmanje 20-30 puta kako hrana ne bi stizala u želudac slepljena, gnjecava i bez fermenata. U takvom obliku ona ni mehanički nije pripremljena za želudac, a želudačni sok i žuč mogu da deluju samo površinski, dok unutrašnjost unete hrane ostaje nesvarena.

8. Znojenjem izbacite otrove

Krećite se, vežbajte, posetite saunu, napravite toplu kupku. Koža je najveći organ, a znojenje može da bude veoma efikasna metoda u čišćenju organizma.

9. Uzimanje tečnosti

Dnevno bi trebalo piti oko dva litra tečnosti. Najbolja je obična voda, ali mogu da se piju i nezaslađeni čajevi ili sveže ceđeni sokovi iz voća i povrća. Preporuka je da svuda sa sobom nosite flašicu vode u koju je isceđeno nekoliko kapi limuna. Izraelski stručnjaci poručuju da se tri dana zaredom, umesto doručka, uzimaju samo sokovi od svežeg voća i povrća. Oni pomažu organizmu da ojača imuni sistem i lakše izbaci nagomilane toksine.

10. Omega-3 ulja

Upotrebljavajte maslinovo ili avokado ulje, ulje konoplje ili od semena lana. Ova ulja će premazati zidove creva i apsorbovati toksine, pa ćete ih lakše i brže izbaciti iz tela.

  • 16.03.2014 18:13
    Otrovi nagomilani u telu? Šalite se, zar ne? Niko vam nije rekao da telo ima sasvim dobre mehanizme odbrane? Stvarno mi nisu jasne psihopate opsednute "čišćenjem". Od čega se čiste?! Prolećni umor nije samo stvar ishrane, već i promene broja sunčanih sati, temperature, vlažnosti vazduha, padavina... Naravno, treba obratiti pažnju na ishranu, ali ko ima hroničnih problema sa crevima, umorom, anemijom, treba da se leči i trajno promeni ishranu. Inače, detoksikacija (prava) traje otprilike šest meseci, a ne par dana. Šest meseci je potrebno i za nadoknađivanje gvoždja (zavisi i od težine anemije, ali toliko je potrebno za siguran oporavak).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.