Omikron varijanta uspeva duže da preživi na ljudskoj koži i na plastičnim površinama u poređenju sa ranijim verzijama koronavirusa, otkrili su japanski naučnici.
Pulmolog iz Dečije klinike u Tiršovoj Snežana Rsovac kaže da se omikron brzo širi, ali da ipak daje umereno blagu kliničku sliku i retko kada tešku kod dece, kao i da prolazi za pet do sedam dana.
Mirjana Sarkić iz Udruženja privatnih laboratorija kaže da antigenski testovi, prema uputstvima proizvođača, mogu u jedan do tri odsto slučajeva da daju lažnu reaktivnost.
Uključivanje kikirikija u ishranu dece u ranom uzrastu moglo bi da pomogne u sprečavanju alergija na mahunarke, koje mogu da budu smrtonosne i pogađaju mlade širom sveta.
Osobe s blagim simptomima kovida koje ne pate od drugih uobičajenih simptoma "dugog kovida" i dalje mogu imati oslabljenu pažnju i pamćenje šest do devet meseci nakon infekcije.
Flurona nije nova strašna varijanta koronavirusa i to nije službeni medicinski izraz, ali fenomen istovremene zaraze gripom i koronavirusom je stvaran i medicinsku zajednicu nimalo ne iznenađuje.
Najnovija izraelska studija pokazala je da se deca vakcinisana protiv korona virusa zaražavaju omikron varijantom upola manje u odnosu na nevakcinisane vršnjake.
Kaled Mohsen al Šaeri nekada je sa svojih 609 kilograma bio poznat kao najteži tinejdžer na svetu, a sada, 12 godina kasnije, gotovo je neprepoznatljiv.
Dobro je što omikron soj ostaje u nosu i grlu, a manje napada pluća, za razliku od delta soja, ali je teoretski moguće da se čovek zarazi sa dva različita soja koronavirusa.