 
                                                                                                                Čistka na političkoj sceni u Severnoj Makedoniji
Vladajuća garnitura u Severnoj Makedoniji doslovno je počišćena sa političke scene. 
						
																									
						
						
	Pitanje je da li je ubedljivija pobeda Gordane Siljanovske Davkove, predsedničkog kandidata vodeće opozicione VMRO sa čak 563.000 glasova znače 58 poslanika (120 mesta u parlamentu) za stranku koja izrazito insistira na makedonskoj posebnosti. 
	Posle sedam godina, SDSM je, praktično, najuren sa vlasti, a debakl je doživela i DUI, najveća partija albanske populacije koja je unazad 22 godine neprekidno učestvovala u podeli plena, bez obzira da li je nosilac bio VMRO ili SDSM. Ovoga puta koalicija koju je DUI predvodila izborila je tek 18 poslaničkih mandata, 40 odsto manje nego u prethodnom sazivu i, po svemu sudeći, po prvi put od postojanja naći će se u opoziciji.
															
                                
                                
                                
                                
							
							
	Poraz nije iznenađenje
	Sa druge strane, pobednici slave, VMRO i manja partija albanske zajednice Besa koja je kroz koaliciju VLEN osvojila 13 mandata, još pre izbora je započela pregovore sa VMRO oko formiranja vlasti. Mada pobednik, sa šest mandata manje od koalicije ZNAM, može lako da formira vladu, za krupnije promene neophodna mu je dvotrećinska (80 poslanika) većina. 
	Sa VLEN-om može da obezbedi podršku 77, dok za preostala mesta može da računa na Levicu (6) ili na nekoliko manjih stranaka albanskog stanovništva koje su odmah nakon objave rezultata, ako ne i ranije, napustile koaliciju oko DUI. 
	Na mestu premijera viđen je predsednik VMRO Hristijan Mickoski, četrdesetsedmogodišnji profesor robotike na Univerzitetu u Skoplju.
	Međutim, katastrofan poraz do sada vladajućih nije preveliko iznenađenje. Tokom sedam godina vlasti SDSM-DUI učinjeni su oštri potezi, državna politika bitno je promenila kurs, mada je javnost sve vreme protestovala i jasno ispoljavala nezadovoljstvo novim političkim smerom, posebno ulaskom u NATO, još i više dodatkom "Severna" u zvanični naziv države.
							                                
							
                            
                            
                            
                            
                            
	Paritet kao korupcija
	Zapravo, početak nevolja je upravo formiranje vlade posle izbora 2016. godine. VMRO je imao malu većinu u odnosu na SDSM, pa je odlučujuću ulogu odigrala DUI, stranka manjinske zajednice. Po Ohridskom sporazumu iz 2002. godine, kojim su prekinuta oružana dejstva pobunjenog dela albanske zajednice u severno-zapadnoj Makedoniji, i vojna formacija na čelu sa Alijem Ahmetijem je preko noći preoblikovana u partiju DUI. 
	Po slovu dogovora, postignutog pod dirigentskom palicom SAD, vlast formiraju pobedničke stranke makedonske i albanske zajednice. Paritetno formiranje vlade i svih drugih državnih institucija je relativno solidno funkcionisalo petnaestak godina, ali uz stalno rastuću korupciju kao direktnu posledicu pariteta. Praktično, svaka (vladajuća) stranka u svom ministarstvu bila je gotovo bez kontrole.
	Rastuća, i svakako prenaglašena korupcija bila je osnov na koju se DUI pozvala kada je 2016. za partnera izabrala SDSM a ne, kao što nalaže Ohridski sporazum, VMRO. Sam Ahmeti je više puta ukazivao da je ovaj potez imao ne samo podršku, već i podsticaj iz najmoćnije političke institucije u Severnoj Makedoniji, američke ambasade. 
	Prethodno je u probleme došao premijer Nikola Gruevski (VMRO) usled sumnje na korupciju prilikom privatne kupovine automobila vrednog oko 45.000 evra. Ispostavilo se da je ambasada SAD bila poprilično nezadovoljna konzervativnom politikom VMRO, pri čemu su se iz zvaničnog Skoplja tada mogli čuti kritičniji tonovi naspram američke politike, povremeno i blaže ocene pojedinih poteza ruskog predsednika Vladimira Putina. Ipak, naglo probuđen, očigledno podstaknut, nevladin sektor je u dugoj, upornoj i propagandnim medijima naduvanoj kampanji uspeo da inicira sudski proces protiv Gruevskog. Premijer je kaznu izbegao ilegalnim odlaskom u Mađarsku, gde i danas boravi.
	Piljar i specijalni tužilac
	Izgledalo je kao uspeh "građanskog društva" protiv korupcije, ali nekoliko godina kasnije pada krupna senka na ceo događaj. Uhapšena je specijalna državna tužiteljka Katica Janeva, koja je inicirala i vodila spor protiv Gruevskog. Utvrđeno je da je primala mito, i to mnogo veće svote od vrednosti za koju je optužen premijer.
	Zoran Zaev, trgovac ranim povrćem koji sa bratom snabdeva nekoliko beogradskih pijaca, koristi trenutnu političku konjunkturu i uz podršku nevladinog sektora osvaja mesto gradonačelnika Strumice. Nekoliko godina kasnije, SDSM se oslobađa "starih kadrova" i za predsednika bira mladog gradonačelnika grada poznatog po poetskim večerima. Zaev se ubrzo upušta u izbornu kampanju i, uz golemu podršku zapadnih medija i naklonost DUI, dolazi do funkcije premijera. Uprkos žestokom otporu makedonske javnosti i znatnog dela sopstvene stranke, brzo sprovodi ulazak u severnoatlantsku vojnu alijansu, potom svojoj državi dodaje (omrznuti) prefiks.
	Dijalekat bugarskog jezika
	Zauzvrat, ne samo da nije dobio obećani ulazak u Evropsku uniju, već je Bugarska iznenada sve uslovila podsticanjem pitanja bugarske manjine u Makedoniji. Takvih, prema poslednjem popisu, ima oko 3.000, a Skoplju je naloženo da što pre reši status njihovog jezika. Caka je u tome što se pri formulisanju problema bugarske manjine makedonski jezik definiše tako da se doima kao dijalekat bugarskog. 
	Zaev povlači riskantan potez uslovljavajući dalju političku aktivnost uspehom na lokalnim izborima za grad Skoplje, koji čini gotovo trećinu ukupne populacije. Gubi i napušta aktivno bavljenje politikom, stranku ostavlja prilično anonimnom Dimitriju Kovačevskom. Bio je to jasan signal da situacija sa SDSM stoji krajnje klimavo. Nedavni izbori, predsednički i parlamentarni, pokazali su dubok krah stranke previše oslonjene na globalno najsnažniji centar moći.
	Iako su ubedljivi pobednici, veliko je pitanje koliko VMRO može da izmeni trend državne politike, uprkos zahtevu izraženom i kroz izborne rezultate. Micoski je u postizbornoj noći istakao da će insistirati na ekonomskom napretku države i građana, borbi protiv korupcije i evropskom putu Makedonije. Ipak, to su opšta mesta na koja se pozivaju brojni političari i to u širokom rasponu, od jasne levice do konzervativne desnice. Pri tome reč je o stvarima koje, kao prihvatljive najširoj populaciji, govore brojni političari sa celog Starog kontinenta.
                                                            
                                                                    
                                    
                                                                
                            
	Pruga kao test
	Ako hoće temeljite promene i drugačije trendove, nova vlast u Severnoj Makedoniji ima težak zadatak - blokirati snažan uticaj SAD, koja preko niza državnih agencija i institucija, te nevladinog sektora dobrim delom kroji politiku najjužnije države sa prostora nekadašnje Jugoslavije. Tek potom može povući neki strateški drugačiji potez od povlačenih poslednjih godina.
	Prvi ispit biće restauracija pruge, od Đevđelije do makedonsko-srpske granice. Skoplje odavno insistira na modernizaciji ovog saobraćajnog pravca, posebno nakon što je Srbija krenula u izgradnju brze pruge na istom evropskom koridoru. Problem je što projekat već desetak godina ometaju SAD, protivne nameri da Kina preko luke u Pireju, čiji je većinski suvlasnik, ekspresnom prugom preko Beograda i Budimpešte isporučuje na tržište Srednje Evrope.
								
								
							Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
INTERVJU Milan Tripković: Ljudi više nisu u stanju da svare laži
													20.10.2025.•
													
														
														8													
												
												
													Novosadska knjižara Bulevar Books ovog će novembra obeležiti 14 godina rada, a paralelnom sa tim, jednom od osnivača Milanu Tripkoviću biće objavljen novi roman.												
											Kohan: U Mađarskoj tabloidi više ne prolaze, na vladinim konferencijama za medije nema naručenih pitanja
													17.10.2025.•
													
														
														3													
												
												
													Novinar mađarskog provladinog "Mandinera" Maćaš Kohan (Matyas Kohan) ocenio je u izjavi za UNS da model tabloidnih medija u Mađarskoj više ne funkcioniše.												
											Jadna SNS maskarada na Detelinari
													14.10.2025.•
													
														
														23													
												
												
													Žandarmerija je u subotu počela da se okuplja malo ispred zgrade, malo pored, malo preko puta, malo tamo niže.												
											Vučićeva loša priča
													07.10.2025.•
													
														
														9													
												
												
													"Vučić jednostavno kaže – promenite ploču ili se ni vi nećete dobro provesti."												
											Roditeljima koji deci tutnu telefon u ruke
													07.10.2025.•
													
														
														8													
												
												
													Snimak mog dvanaestogodišnjeg deteta, koji je napravio njegov vršnjak osvanuo je na jednoj Instagram stranici pod nazivom "Blamovi"...												
											Moldavski scenario u Srbiji: Zašto poruka "raspiši izbore" ne znači mnogo
													30.09.2025.•
													
														
														31													
												
												
													Kada sledeći put kažete u pravedničkom gnevu "Raspiši izbore!", trebalo bi da se setite izbora od nedelje u Moldaviji, da vidite koliko samo raspisivanje izbora - ništa ne znači. 												
											Sankcije NIS-u: Biće loše po nas
													26.09.2025.•
													
														
														37													
												
												
													Posle pola godine neizvesnosti, Srbija će od 1. oktobra biti pod sankcijama. 												
											Drugačije mišljenje
													19.09.2025.•
													
														
														17													
												
												
													Zanimljivo je, i u isto vreme duboko cinično, da je Čarli Kirk postao tema u Srbiji tek onog trenutka kada je ubijen.												
											Današnja lekcija
													12.09.2025.•
													
														
														6													
												
												
													Nekada su nas učili da je škola kuća znanja, da se u nju ulazi tiho i izlazi malo mudriji, da se u njoj stiču znanja i vrline i postaje se čovek. 												
											Srbiju je neko pozvao i probudio
													04.09.2025.•
													
														
														9													
												
												
													Dok je spavala snom pravednika i sanjala kako će jednog dana da se probudi sva svoja, telefon je zazvonio.												
											Vučić protiv N1: Spin diktator sa oprobanim taktikama
													04.09.2025.•
													
														
														23													
												
												
													Mesecima unazad u vazduhu lebdi pitanje o budućnosti televizija N1 i Nova S, njihovih portala, te Danasa, Radara i Forbs Srbija. 												
											Nesređeni birački spiskovi - ko bira, a ko broji glasove?
													02.09.2025.•
													
														
														8													
												
												
													Život u Srbiji je poremećen, a postavlja se pitanje da li su izbori realno rešenje koje bi u skorije vreme mogli da vrate normalnost u svakodnevicu.												
											Piše Siniša Tucić: Istorija pamti - i one koji ćute i oni koji deluju
													29.08.2025.•
													
														
														6													
												
												
													U utorak, 26 avgusta, vozim se sa prijateljem i saborcem Markom Jozićem auto-putem od Niša prema Beogradu. 												
											Osećate li bes?
													28.08.2025.•
													
														
														23													
												
												
													Sećam se razgovora u kojem je jedna žena sa ponosom objašnjavala da svoju decu uči da nikada ne viču, da ne lupaju vratima, da bes nije lep i da pristojan čovek mora da zna da se obuzda. 												
											Evropa se ubrzano naoružava
													25.08.2025.•
													
														
														16													
												
												
													Na Starom kontinentu kao da su zaboravili jeziva iskustva, da se držimo samo novijih vremena, prošlog veka i dva svetska rata. 												
											Dogovor stranačkih kolega
													21.08.2025.•
													
														
														17													
												
												
													Prošlog četvrtka uveče učesnici protesta u Novom Sadu su akumulirani bes iskalili na gradskim prostorijama Srpske napredne stranke i demolirali ih.												
											Pregovori Trampa i Putina - hoće li biti mira?
													18.08.2025.•
													
														
														4													
												
												
													Tri i po godine je izgledalo da pogibijama i bestijalnosti u Ukrajini nema kraja. 												
											Nacionalno onesvešćen
													04.08.2025.•
													
														
														4													
												
												
													Još od 2018. godine u Srbiji se u više navrata pominjala ideja o uvođenju tzv. nacionalnih udžbenika, tinjajući ispod površine sve dok nije dobila politički ventil. 												
											Da li nam ne treba 100.000 radnika iz Afrike ili nam ih treba dvostruko više - šta kažu činjenice
													28.07.2025.•
													
														
														64													
												
												
													Vest o tome da postoje naznake dogovora o mogućem uvoza radnika iz Gane za deficitarne poslove u Srbiji izazvao je brojne kritike na ovdašnjoj javnoj sceni. 
												
											 
                                                 
                                                                                                                 
						 
						 
						 
														 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													
Komentari 3
Bravo Makedonci!
Dosta je bilo povlađivanja Grčkoj, EU, albanskoj manjini i ostalima.
Tarzan
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar