Evropa upumpava milijarde evra po ugledu na SAD

Odluka Evropske centralne banke (ECB) da svakog meseca kupuje obveznice vredne 60 milijardi evra, donekle je kopiranje modela koji su koristile SAD kako bi pogurale oporavak privrede, rekao je profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović.
Odluka Evropske centralne banke (ECB) da svakog meseca kupuje obveznice vredne 60 milijardi evra, donekle je kopiranje modela koji su koristile SAD kako bi pogurale oporavak privrede, rekao je profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović.

"Ovaj program se naziva kvantitativno olakšavanje, a to su ustvari mere stimulacije privrede", rekao je Musabegović, dodajući da je "okidač" za ovakve mere strah od deflacije, odnosno od pada cena. U tom smislu, ECB je odlučila da od marta 2015. kupuje mesečno obveznice u vrednosti od 60 milijardi evra i to do septembra 2016.

Sagovornik kaže da je dugo trajala rasprava o tome da li će se u Evropi primeniti ovaj sistem koji je uspešno primenjen u Americi. "Amerika mesečno ubrizgava 85 milijardi dolara. Još 2008. je uvela taj metod. To je urađeno iako su takve mere osporene, budući da mogu da izazovu veliku inflaciju. Ali svaka ekonomska mera ima i pozitivne i negativne efekte, a dobra je ako ima više pozitivnih od negativnih", kazao je Musabegović.

Prema njegovim rečima, Amerikanci su za ovih pet godina pokazali da su povukli pravi potez.
"Predsednik SAD Barak Obama je nedavno proglasio da je kod njih kriza gotova. Imaju rast BDP-a, zaposlenosti...Oni su, na primer, smanjili nezaposlenost sa 10 na pet odsto", rekao je profesor.

Prema njegovim rečima, bilo je očekivano da će i Evropa da uradi nešto u tom pravcu, i to kako drugačije nego preko ECB, jer je to centralna banka koja vodi monetarnu politiku svih 19 članica zone evra.
"ECB će kupovati obveznice kod banaka ili privatnih institucija i time se ubrizgava likvidnost u ceo sistem. To se obično radi kada je privreda u problemu, a rast ekonomije Evrope je i negativan ili blizu negativnog. Te mere mogu da doprinesu stvaranju uslova za poboljšanje privrede, ali trebalo bi imati u vidu da one nisu dovoljne", objasnio je Musabegović.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Četiri osobe poginule u jakoj oluji u Hjustonu

Četiri osobe su poginule juče u Hjustonu, u američkoj saveznoj državi Teksas, u jakoj oluji koja je izazvala i velike materijalne štete, brojne probleme u energetskom sistemu i lomila drveće.