Srbija na sredini svetske liste korumpiranosti

Srbija se nalazi na sredini svetske liste percipirane korumpiranosti, koju je objavila međunarodna nevladina organizacija "Transparensi internešenel".

Srbija se nalazi na sredini svetske liste percipirane korumpiranosti, koju je objavila međunarodna nevladina organizacija "Transparensi internešenel".

Po indeksu percepirane korumpiranosti zemalja u svetu za 2014. godinu, Srbija je na 78. mestu od 175 zemalja. Srbija se bolje kotira od Kosova, koje je razmatrano odvojeno (110 mesto), Albanije (110 mesto) i Bosne i Hercegovine (80 mesto), a lošije od Hrvatske (61 mesto), Makedonije (64 mesto) i Slovenije (39 mesto).

Srbija ima 41 bod na skali od 0 do 100, pri čemu 0 bodova označava visoko korumpirane zemlje, a 100 bodova da je zemlja gotovo bez korupcije. Nijedna zemlja nema 100 bodova predviđenih za "visoko čiste" ili indeks nula, predviđenih za "visoko korumpirane".

Prema mapi "Transparensi internešenela", najmanje korumpirane zemlje u svetu su Danska, Novi Zeland, Finska, Švedska, Norveška i Švajcarska (prvih pet mesta), a najkorumpiranije su Južni Sudan (171 mesto), Irak (170 mesto), Turkmenistan (169 mesto), Uzbekistan (166 mesto) i Libija (166 mesto). Bilo da je reč o nameštenim izborima, podmićivanju ili krivotvorenju lekova koji ulaze u bolnice, mapa pokazuje da širom sveta postoje zakulisne nagodbe, ocenjuje Transparensi.

Mapa objavljena na sajtu te organizacije je obojena u nijansama od žute do bordo, ali veći deo je crvene boje, koja pokazuje visoki nivo korupcije. Od visoko razvijenih zapadnih zemalja, Nemačka je na 12. mestu, koje deli sa Islandom, Velika Britanija na 14. mestu, dok su SAD na 17. mestu. Brazil, Rusija, Indija, Kina, Meksiko i Turska su na mapi označene crvenom bojom.

 

  • 14.10.2015 20:42
    Mmmmda.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija