Papirni recepti i uputi uskoro odlaze u istoriju

Čekanje u redu za zakazivanje specijalističkih pregleda u Srbiji odlazi u zaborav.

Za pacijente će to ubuduće raditi izabrani lekari u domovima zdravlja.

Zahvaljujući novom integrisanom informacionom sistemu "Moj doktor", izabrani lekar zakazivaće termin kod specijaliste ili preglede na ultrazvuku, magnetnoj rezonanci, skeneru, mamografu... Više neće postojati papirni uputi uputi i sveske za upisivanje termina, a i papirne recepte zameniće elektronski kada u Srbiji bude zaživeo elektronski potpis.

Savetnik ministra zdravlja, Miroslav Pevac, kaže da će do kraja godine sve zdravstvene ustanove u Srbiji biti povezane ovim sistemom.

"To će doneti olakšice pacijentima, ali i sprečiti nestašice zdravstvenog materijala. Sistem je već počeo da se primenjuje u Nišu, a od juče i u Kragujevcu. Početkom maja krećemo da umrežujemo ustanove u Beogradu, a krajem maja i u Vojvodini. Očekujemod a će se liste čekanja smanjiti na mesec dana. U Makedoniji, po čijem primeru ovo radimo, pacijenti su čekali i do 10 meseci, a sada ne čekaju duže od 15 dana", objašnjava Pevac.

U ovaj sistem zbog tehničkih poteškoća jedino neće biti uključena VMA.

U Domu zdravlja u Nišu novi sistem je počeo da se primenjuje krajem marta.

"Naši pacijenti više ne moraju da idu na klinike i da čekaju u redovima. Izabrani lekar im odmah pronađe prvi slobodan termin", kaže dr Danijela Cvetković.

Kako će izgledati zakazivanje:

1. slučaj -  Pacijentu treba specijalistički pregled

- Lekar mu zakazuje pregled kod specijaliste u domu zdravlja ili u ustanovi sekundarnog tipa, u zavisnosti od toga gde će pre stići na red (elektronski uput)

- Pacijent ima mogućnost da izabere lekara i ustanovu u kojoj će obaviti pregled

- Izabrani lekar zakazuje i pregled na nekom od aparata, kao što je ultrazvuk, magnetna rezonanca, skener, mamografija, ...

- Pacijent na zakazani specijalistički pregled dolazi samo sa zdravstvenom knjižicom, jer njegovom elektronskom zdravstvenom kartonu može da pristupi i lekar specijalista u drugoj bolnici

- Postoji mogućnost da SMS-om dobije podsetnik dva dana pre pregleda

2. slučaj - Pacijentu treba lek

- Lekar pacijentu prepisuje odgovarajuću terapiju putem, elektronskog recepta (elektronski recept će se primenjivati kada u Srbiji zaživi i elektronski potpis)

- Pacijent dobija samo potvrdu da treba da podigne recept u apoteci

- U apoteci je dovoljno reći svoj LBO broj ili matični broj

- Hronični bolesnici neće morati kod lekara po recepte, već će ići direktno u apoteku da podignu lekove

Autor: Blic

  • Orion

    15.04.2016 17:31
    dzabe
    A to sto je zdravstvo odavno otislo u istoriju?
  • zivan

    15.04.2016 10:11
    Organizacija zdravstvene sluzzbe u nas jeste problem i dobro je se pokussava poboljssati i modernizovati. Medjutim, ssusstina je da su poveca broj lekara, sestara i medicinskih tehnicara, da im se povecaju plate a zaposlenima u drzzavnoj sluzzbi zabrani dodatni rad kod privatnika.
  • Ko se seća?

    14.04.2016 16:26
    Šta su to recepti? Šta su to lekovi?
    Iz Srbije sam, pa zaboravih šta je to...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija