Istraživanje: Saobraćajna policija najkorumpiranija

Građani Srbije smatraju da je saobraćajna policija najkorumpiraniji deo policije, pokazuje istraživanje CESID-a, koje su danas objavili Beogradski centar za bezbednosnu politiku i Beogradski centar za ljudska prava.
Građani Srbije smatraju da je saobraćajna policija najkorumpiraniji deo policije, pokazuje istraživanje CESID-a, koje su danas objavili Beogradski centar za bezbednosnu politiku i Beogradski centar za ljudska prava.

Na predstavljanju "Zbirke predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji", istraživac Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša đorđević je rekao da istraživanje CESID-a, rađeno u martu na uzorku od 1.185 ispitanika iz cele zemlje, pokazuje da je podmićivanje policajaca u Srbiji postalo takoreći deo "običajnog prava".

Đorđević je u Medija centru u Beogradu rekao da građani uprkos tome smatraju da korupcija u policiji nije veća nego u drugim državnim institucijama, kao i da je manja nego u zdravstvu i pravosuđu.

Kao osnovni uzrok korupcije u policiji ispitani građani navode da se policajci na to odlučuju jer vide da i njihove kolege uzimaju mito, rekao je đorđević i dodao da su pored ispitivanja građanja rađeni i intervjui sa 22 predstavnika policijskih sindikata koji smatraju da su male plate osnovni uzrok korupcije u policiji.

"Zajednički stav i građana i predstavnika policijskih sindikata (koji su intervjuisani) je da je korupcija u policiji prisutna kao i u drugim institucijama", rekao je đorđević i ocenio da je to zabrinjavajući podatak jer upravo policija treba da se bori protiv slučajeva korupcije u društvu.

Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku je rekao i da i građani i predstavnici policijskih sindikata smatraju da je jedanod uzroka korupcije u policiji politizacija te službe.

Kao primer za politizaciju policije je naveo, dešavanja prilikom izbora direktora policije Srbije tokom kojeg se u javnosti više govorilo o tome da li će to biti čovek premijera Ivice Dačića ili potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića nego što se obraćala pažnja na to kako kandidati za tu funkciju mogu da doprinesu boljem radu policije.

Đorđević je rekao da istraživanje o korupciji u policiji pokazuje i da su političke i rodbinske veze glavni osnov za zapošljavanje u policiji.

Istraživači Jan Litavski i Nevena Dičić Kostić su predstavili svoje radove o delovanju policije u lokalnoj zajednici i odnosu policije prema ranjivim grupama. Njihova istraživanja su objavljena u okviru "Zbirke predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji" zajedno s istraživanjem o korupciji u policiji.

Litavski je rekao da policija u Srbiji mora da u višenacionalnim sredinama u svoje redove uključi veći broj pripadnika nacionalnih manjina. To, kako je naveo, sada nije slučaj, posebno kada se radi o rukovodećim položajima u policiji.

"Ukoliko policija u Srbiji želi da postane demokratska, efikasna i efektivna organizacija u službi građana ona mora pre svega da nastoji da zadobije poverenje i pomoć građana", rekao je Litavski i istakao da iz tog razloga Ministarstvo unutrašnjih poslova mora da ohrabri pripadnike nacionalnih manjina da se prijave na konkurse za posao u policiji.

Litavski je rekao i da program delovanja policije u zajednici podrazumeva veću saradnju policije s lokalnim vlastima, građanima i organizacijama civilnog društva na prevenciji kriminala.

Njegova koleginica Nevena Dičić Kostić je u svom radu o odnosu policije prema ranjivim grupama stanovništva, pre svega Romima i LGBT osobama, rekla da se policajci moraju bolje obrazovati kako da deluju u slučajevima kada su žrtve krivičnih dela te grupe stanovništva.

Dičić Kostić iz Beogradskog centra za ljudska prava je rekla da se uopšteno gledano poboljšao odnos pripadnika policije prema osobama drugačije seksualne orijentacije, ali da još ima slučajeva kršenja prava.

Govoreći o odnosu policije prema Romima, ona je rekla da se ne sme dozvoliti da predrasude prema ljudima iz nacionalne grupe dovode do toga da ih policajci privode i ispituju bez ikakvih dokaza da su ti ljudi umešani u neko krivično delo.

Izradu "Zbirke predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji" finansirala je Misija OEBS-a u Srbiji.

  • VV

    12.07.2013 20:09
    Pre skoro 30 godina
    Moj prvi djak (kada sam drzao casove matematike) je bio jedan tinejdzer u drugom srednje; sin policajca. Standardan nas, sasvim ok, momak. Par godina kasnije sam ga sreo na ulici i lepo smo se pozdravili. Kada sam mu rekao sta radim (ucim da polazem za vozacki ispit) on mi je ponudio (da mi ucini, cinilo mi se), kao nesto sasvim normalno, da mi nadje pitanja i odgovore sa testa. Rekao sam ne i zahvalio se (malo sokiran). Tada je bio mlad policajac, kao tata mu.
    Sta hocu da kazem? Ispod stola se se stvari tamo radile izgleda naveliko i jos poodavno. Nece biti lako, ali moguce je. Treba menjati kulturu, ponasanje, obicaje. Polako i dosledno.
  • а

    12.07.2013 15:14
    a carina?
    Pa u carini u NS za dobar dan daje se 10 eur a za nešto više od 50 -500 eur.Nepismeni rade,90% je kupilo diplome u Zrenjaninu.Inđiji i dr.gradovima.Upravnica uzima šakom i kapom a carinici uz njem blagoslov ucenjuju i niko ih ne sprečava.Kriminal a niko ne reaguje?
  • Steva-NS

    12.07.2013 14:36
    Zastupljenost u višenacionalnim sredinama je "dimna zavesa" za korupciju u Policiji.I niko nije "ranjiv" u uigranom delovanju.To se koristi kao odbrana,kad god je Policija na tapetu!Kakva vlast,"takva kolamast",kaže poslovica!Demantujte,i svi će mo biti zadovoljni!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija