RFZO: Participacija za lekove ostaje 50 dinara

Participacija za lekove sa A liste neće biti veća od 50 dinara, kaže direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Momčilo Babić, koji poručuje da neće biti nestašice lekova.

Participacija za lekove sa A liste neće biti veća od 50 dinara, kaže direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Momčilo Babić, koji poručuje da neće biti nestašice lekova.

"Samo nešto manje od pet odsto proizvođača nije prihvatilo nivelisanje cena. Otuda Fond ne očekuje poremećaje na tržištu, a ukoliko bi došlo do nekih veštački izazvanih nestašica, spremno ćemo reagovati", rekao je Babić za Danas. On napominje da je spreman paket mera ukoliko dođe do nestašice, ali da takav scenario ne očekuje.

Babić je naveo da participacija za lekove sa A liste ostaje 50 dinara. "Želja nam je da u narednom periodu, od godinu i po do dve, ni za jedan lek pacijent ne mora da plati veće učešće od 100 dinara. Primenom novog pravilnika učešće kod nekih lekova će biti umanjeno za 50 odsto, kod nekih i za više od 50 odsto. Nove cene će se uspostaviti od 1. januara naredne godine, kada pravilnik stupi na snagu", rekao je Babić.

Govoreći o novom pravilniku o lekovima koji stupa na snagu početkom naredne godine, Babić je rekao da je neophodan red na tržištu i da građani više neće plaćati nerealno visoke cene lekova kako je to bilo godinama, kada je Srbija, zbog lošeg poslovanja, iste lekove plaćala i višestruko skuplje od zemalja u regionu i u Evropi.

Kako ističe, na osnovu sniženja cena lekova na listama A, A1, B i C očekuje se godišnja ušteda od preko pet milijardi dinara, dok ukupna ušteda za osigurana lica sniženjem cena lekova sa liste A1 iznosi čak 800 miliona dinara na godišnjem nivou.

  • Ljubavnik informacija

    27.11.2014 12:44
    Kako sam ja negde cuo...
    Kada je na tenderu jedan nemacki koncern snizio cene leka da bi prosao,to nije promaklo nadleznima iz RFZO. Zato su po kratkom postupku doneli direktivu o smanjenju cene lekova. Posto iza koncerna stoje Nemci kao i iza jedne veledrogerije i velikog lanca apoteka,cini se da je strateski cilj propast postojeceg sistema te osvajanje srpskog trzista i uticaja Nemacke na ovdasnje vlasti i politiku.Ima na kraju da ih molimo za saku lekova!Inace "napolju" su cene istih lekova vece a nekih i visestruko od nasih(osim ako uplacujete privatno osiguranje). Mislim,gospodo, da su ovi nadlezni toliko puni sebe da prave naivne greske kao mala deca poslovanjem u farmaceutskoj bransi!
  • ovdasnji

    27.11.2014 11:02
    nije istina !
    a sta je sa lekovima koje lekari prepisuju,nema zamene i na kraju debelo platis !!!
    ps-moja cerka je pored inekcija morala da plati jos 3120 dinara za lekove koje joj je lekar specialista prepisao !
    zasto placamo socijalno ako treba da doplatimo kada nam nesto treba ?
    ne uzmu na mostu nego na cupriji !!!!
  • 27.11.2014 09:04
    Panklav na recept - participacija 750din. Drugi lek (antibiotske kapi) nisu nigde mogli da mi izdaju na recept jer se šifra leka na receptu (koja se automatski povuče iz baze u softveru u DZ) ne poklapa sa šifrom leka u apotekama - plati još 250din. Toliko simboličnom učešću za lek iako mi za zdravstvo svakog meseca odbijaju ne baš zanemarljivu cifru od plate.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.