Novosadski aktivisti moraju da plate 115.000 dinara zbog deljenja objave na Instagram storiju

Uduženje "Fruškać" mora da plati oko 115.000 dinara zbog povrede autorskog prava i naknade štete autoru fotografije čiju su sliku podelili preko Instagram storija.
Novosadski aktivisti moraju da plate 115.000 dinara zbog deljenja objave na Instagram storiju
Foto: Pixabay
Instagram profil Fabrike kreativnosti je pre skoro tri godine u svojoj objavi, na kojoj je prikazana fotografija Bešenovačkog jezera označila i Udruženje "Fruškać", koje se bavi promocijom Fruške gore. Fabrika je za ovu fotografiju imala dozvolu autora za korišćenje, a u opisu objave je stajalo i njegovo ime i prezime.
 
Novosadsko udruženje je podelilo ovu objavu na kojoj su označeni na svom Instagram storiju, koji direktnim linkom vodi ka objavi Fabrike kreativnosti. 
Prvostepenom odlukom Višeg suda u Beogradu je zastupniku ovog udruženja Nikoli Arežini naloženo je da plati 114.800 dinara, sa dodatnim kamatama.
Uvidom portala 021.rs u presudu, tužitelj i autor sporne fotografije je Udruženje "Fruškać" tužio zbog toga što je njegovo delo podeljeno na storiju bez njegovog potpisa i odobrenja za korišćenje.
 
Kako je 021.rs ranije pisao, autor je nakon inicijalnog deljenja koje je bilo dostupno korisnicima 24 časa, uputio opomenu pred utuženje u cilju vansudskog poravnanja u kom su on i njegova advokatica tražili da se objavi 30 objava na profilu "Fruškaća", a u protivnom su pretili kaznom od 100.000 dinara.
 
U međuvremenu su tužitelji odlučili da traže od Udruženja kao naknadu za kršenje autorskih prava 75.000 dinara. Sud je prvostepenom presudom odlučio da je autoru fotografije potrebno uplatiti 50.000, ali i naknadu sudskih troškova u iznosu od 64.800 dinara.
 
Kako je zakonski predstavnik ovog udruženja Nikola Arežina ranije rekao za 021.rs, nisu hteli da pristanu na ovakvo uslovljavanje, pogotovo zbog toga što nisu ništa sporno uradili.
 
"Pošto smo mi neprofitno udruženje, mi nemamo nikakve prihode od bilo čega, a najmanje od podeljene fotografije sa druge Instagram stranice. Nismo nikakvu materijalnu korist dobili od te fotografije, niti smo ni na koji način oštetili autora fotografije. Da sam stvarno prekršio, ne bi mi bio problem da platim kaznu, ali nisam. Isto tako, nismo hteli da pristanemo zbog načina na koji su nas kontaktirali", rekao je Arežina.
 
On je i pred sudijom ponovio ovaj iskaz i u više navrata pokušao da objasni da Udruženje "Fruškać" nije objavilo ovu fotografiju, nego je preuzelo preko Instagram storija - koji linkom vodi ka originalnoj objavi i traje 24 časa.
 
Naglasio je i da za svaku objavu koju stavi na ovu Instagram stranicu ima dozvolu autora fotografija. Međutim, sud je naglasio da iako Arežina poštuje na ovaj način autorska prava, u ovom slučaju to "nije učinio jer je fotografiju objavio bez saglasnosti autora i bez njegovog naznačenja".
 
"Na ovaj način omogućio je pojedincu individualni pristup dela tužioca sa mesta i u vreme koje on odabere", piše u presudi Višeg suda u Beogradu.
 
Kako se dodaje, autorsko pravo je zaštićeno po zakonu, "te tužilac niti bilo koji drugi autor nisu u obavezi da svoje autorsko pravo štite drugim mehanizmima".
 
"Naprotiv, tuženi nije smeo da saopšti tuđe delo bez saglasnosti samog autora. On je kao pravno lice, čija je delatnost promocija turizma i samim tim objavljivanje fotografija drugih autora, navedeno morao da zna i da postupa sa pojačanim stepenom pažnje, te ovakvi navodi ne oslobađaju tuženog odgovornosti za povredu imovinskih i moralnih autorskih prava tužioca", zaključuje se u presudi. 
 
Arežina za 021.rs navodi da su izjavili žalbu Apelacionom sudu u Beogradu, koji ju je prihvatio i treba da odluči da li potvrđuje ili odbija presudu.
Organizovano prikupljanje donacija za isplatu presude
 
Fruškać je neprofitno udruženje i sve aktivnosti usmerene su na promociju Nacionalnog parka Fruška gora. 
 
Iz Udruženja su ranije poručili da trpe pritiske u vezi sa ovom tužbom već više od dve godine i da su zbog sporosti sudova, nerazumevanja materije i gomilanja sudskih troškova prinuđeni da izađu u javnost. 
 
Upravo zbog toga i pozivaju sve voljne građane da im pomognu u rešavanju sudskih troškova, ukoliko Apelacioni sud odluči da potvrdi presudu Višeg suda u Beogradu.
 
Udruženju možete pomoći uplatom na račun: 160-0000000429193-75 ili Paypal donacije@fruskac.net, a svrha uplate: donacija - imejl adresa osobe koja uplaćuje.
 
Dodaju i da ukoliko Apelacioni sud odluči da odbije presudu suda, donirani novac biće preusmeren na sadnju drveća ili neku sličnu akciju.
  • Jakov

    31.05.2023 23:09
    Sud je pogresno primenio pravo
    Sud je u ovom slucaju ispao glup i nezreo za ovakvu vrstu postupaka. Presuda je nezakonita.
  • Nada

    31.05.2023 22:20
    Sramno
    Kada neko podeli sliku deteta na instagramu uz sraman komentar bez odobrenja roditelja nikom nista. Kome se zaliti kad policijski inspektori ne mogu otkriti pocinioca ?
  • Pravnik

    31.05.2023 22:04
    Pitanje
    Sada ovu presudu moze svako ciju sliku neko postavi na svoj story iskoristiti u svoju korist? Zar nije mozda ucinio uslugu samom autoru, podelivsi njegovu fotografiju i automatski ga dobro izreklamirao? Ako profil nije zakljucan, zar to nije javno? Da li je potpisano negde da je zabranjeno deliti? Mnogo pitanja, a odgovora bez...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti