Koje ulje je najbolje za prženje

Ukoliko želite da pazite na svoje zdravlje i ishranu onda svakako treba da obratite pažnju i na ulje koje koristite za prženje.

Opšte je poznato kako su rafinisana ulja poput suncokretovog izuzetno nezdrava budući da sadrže toksične supstance, pa je, ukoliko želite da pazite na svoje zdravlje, svakako potrebno izabrati neku od alternativa. Ono na šta je potrebno obratiti pažnju je da su ulja izuzetno kalorična - samo kašika ulja sadrži u proseku 120 kalorija.

Dve najvažnije stvari na koje je potrebno obratiti pažnju pri izboru ulja je tačka dimljenja i srazmera omega 6 i omega 3 masnih kiselina.

Kod ulja posmatramo tačku dimljenja koja je bitna iz razloga što na visokim temperaturama ulja sa nižim tačkama dimljenja oslobađaju slobodne radikale i poništavaju hranjiva svojstva ulja. Laički rečeno, to je temperatura na kojoj ulje počinje da dimi, propada i postaje loše za upotrebu. Što je viša tačka dimljenja, to je ulje sigurnije za prženje.

Zbog toga ulja sa nižom tačkom dimljenja treba izbegavati.

Što se omega 6 i 3 masnoća tiče, preferira se odnos 2:1 ili čak i manji. Veće razmere se povezuju s hroničnom upalom, kardiovaskularnim bolestima i drugim obolenjima.

Evo koja su ulja najzdravija za prženje:

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje ima visoku tačku dimljenja i poznato je po brojnim zdravstvenim benefitima. Postoje dve vrste kokosovog ulja - ekstradevičansko, koje ima karakterističan kokosov miris i ukus, i kokosovo ulje kojem je uklonjen miris i ukus i koje možete koristiti pri pripremanju jela ukoliko ne volite karakterističan ukus kokosa. Kokosovo ulje na nižim temperaturama je u čvrstom stanju, dok na višim temperaturama postaje tečno.

Ekstradevičansko maslinovo ulje

Ekstradevičansko maslinovo ulje čini osnovu mediteranske ishrane i poznato je po zdravstvenim koristima među kojima je i prevencija širenja ćelija raka. Mnogi smatraju kako maslinovo ulje nije idealno za prženje, budući da ima nisku tačku dimljenja, ali pojedina istraživanja su pokazala kako je ono idealno za pripremu hrane.

Bademovo ulje

Bademovo ulje nije dobro samo za kožu, već se može koristiti i za prženje. Sadrži visoke količine monozasićenih masnoća i poboljšava zdravlje srca. Potrebno je znati kako nisu svi tipovi bademovog ulja dobri za jelo i potrebno je naći ono na kojem je naznačeno da je za kuvanje.

Pročišćeni puter (maslac, ghee)

Strah od zasićenih masnoća mnoge je ljude naterao da izbegavaju puter. Ipak, istraživanja su pokazala kako problem leži u margarinu, a ne puteru. Pravi puter ima nisku tačku dimljenja pa se tako preporučuje da se koristi njegova pročišćena varijata (maslac ili ghee), što je odlična opcija i za one alergične na laktozu.

Ulje avokada

Avokadovo ulje ima najvišu tačku dimljenja od svih ulja tako da je idealno za prženje, pohovanje i sl. Pored toga, može se konzumirati i hladno, u salatama.

Ulje semenki grožđa

Ulje semenki grožđa ima visoku tačku dimljenja i koristi se u kuvanju, kao i u kozmetičkoj industriji. Ima dobru srazmeru omega 6 i omega 3 masnih kiselina koji je viši od nekih optimalnih vrednosti, ovo ulje se ne može nazvati blagotvornim za zdravlje. Dobar je izvor polifenola i fitosterola koji mogu da pomognu u smanjivanju nivoa holesterola.

Teme

ulje
  • cana

    01.06.2016 14:58
    (ne)zdravo ulje semenki grožđa
    Nije navedeno zasto se ulje semenki grozdja ne moze smatrati zdravim, da li se potkrala neka greska?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Zašto su kutije za picu četvrtaste a ne okrugle?

Posude za isporuku sveže pečene pice postoje najmanje od 19. veka, kada su napuljski pekari stavljali svoje proizvode u višeslojne metalne stvari poznate kao stufe, a zatim ih slali uličnim prodavcima