
Doner kebab: Zašto se Turska i Nemačka spore oko njega i mogu li da nađu kompromis
Nemačka i Turska se spore zbog doner kebaba, a Berlin apeluje na pokušaj Ankare da popularna ulična hrana dobije isti zaštićeni status u EU kao španska šunka i napuljska pica.

Foto: Pixabay
Diskusija oko kebaba počela je u aprilu kada je Turska podnela zahtev da širom Evrope registruje naziv doner kao svoj "zagarantovani tradicionalni specijalitet", što znači da bi etiketu za ovo jelo mogli da koriste samo oni koji su u skladu sa određenim proizvodnim metodama i specifikacijama za meso, piše Radio slobodna Evropa.
Industrija doner kebaba generiše godišnje oko 2,3 milijarde evra samo u Nemačkoj, a 3,5 milijardi širom Evrope, kako navodi Udruženje turskih proizvođača donera iz Berlina.
U slučaju da Evropska unija odobri zahtev Turske za regulaciju šta po zakonu može da nosi naziv jela, status doner kebaba u Nemačkoj bio bi ugrožen.
Zašto?
Oko dva miliona doner kebaba, mesa umotanog u hleb, prelivenog sosovima i povrćem, konzumira se dnevno u Nemačkoj, napisao je Politiko, što je mnogo za zemlju od 83 miliona stanovnika. Doner kebab je čak istisnuo stari nemački specijalitet, karivurst, prženu teleću kobasicu prelivenu kečapom i karijem, kao najpopularnije jelo brze hrane u zemlji, prema istraživanju iz 2022.
Reč "doner" potiče od turskog glagola "donmek", što znači "okrenuti se". Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo i reš. U Turskoj je jelo prvobitno bilo od jagnjetine i služilo se samo na tanjiru. Ali 1970-ih, turski imigranti u Berlinu odlučili su da ga služe u lepinji i prilagodili su recept kako bi se mogao služiti kao ulična hrana u porcijama zamoranim u papir.
"Shvatili su da Nemci vole sve što je u hlebu", rekao je Denis Buchholz, vlasnik prodavnice kebaba u Berlinu za Associated Press.
I tako je došlo do služenja doner kebaba u berlinskom stilu.
"Od političara do prolaznika na ulici, svi jedu doner kebab", rekao je on.
Međunarodno udruženje za doner kebab, sa sedištem u Istanbulu, podnelo je 2022. godine zahtev za uvrštavanje doner kebaba na EU listu "zagarantovanih tradicionalnih specijaliteta", što znači da bi meso trebalo da bude pripremljeno po jedinstvenoj proceduri da bi se moglo nazvati doner kebabom.
Ako zahtev Ankare bude uspešan, samo goveđe i jagnjeće meso "horizontalno isečeno na kotlete debljine tri do pet milimetara" moglo bi da se prodaje kao doner. Pileći kotleti bi mogli da budu deblji, dok bi mleveno meso bilo zabranjeno.
Cene brze hrane dostigle su nove nivoe, dok se snek barovi i restorani bore pod rastućom inflacijom.
Kako se priprema meso za doner?
Ako se koristi goveđe meso, ono mora biti od goveda starih najmanje 16 meseci, a jagnjeće od ovaca koje imaju najmanje šest meseci; pileći doner mora biti napravljen od prsa i/ili batka.
Ova odluka nije naišla na odobravanje Nemačke, koja voli da radi stvari na svoj način, napisao je portal The Berliner.
EU sud u Briselu trenutno je u procesu i sluša primedbe Nemačke, koja želi da u doner kebabu može da koristi teletinu, mladu junetinu, pa čak i ćureće meso.
Nemačka tvrdi da bi regulacije koje traži Turska kreirale velike birokratske prepreke i podigle cenu najpopularnije brze hrane u ovoj zemlji.
Čini se da povrće, ćuretina i neki teleći kebabi, koji su popularni u Nemačkoj, više ne bi bili dozvoljeni prema zahtevu Turske u kojem se ne pominju izričito, što je izazvalo zabunu u nemačkoj prehrambenoj industriji.
Nova pravila koje traži Turska imala bi "katastrofalne posledice za gastronomsku industriju kao i za potrošače", rekla je Ingrid Hartges, šefica Udruženja njemačkih hotela i restorana.
Ona je dodala da nije bilo potrebe da se EU upliće u industriju doner kebaba, koja je već "potpuno i jasno regulisana" nemačkim nacionalnum standardima 1992. godine.
Uz takozvanu inflaciju donera, piše Guardijan, i zbog već eksplozivnog pitanja troškova života uoči ključnih državnih izbora u septembru, Berlin je neposredno pre evropskog roka koji je bio 24. septembar za donošenje odluke o regulaciji, uložio veto.
Inflacija donera se odnosi na rast cene ovog jela u Nemačkoj za 75 odsto od 2016. godine, u poređenju sa porastom ukupne inflacije od 24 odsto, prema jednoj studiji zasnovanoj na Google recenzijama kebab restorana. Povećanje je bilo posebno oštro u poslednje dve godine, sa prosečnom cenom koja je porasla sa pet evra u 2022. na sedam evra u 2024.
Evropska komisija treba da donese odluku da li 11 primedbi koje je uložila Nemačka na zahtev Turske, imaju pokriće.
Ako to urade, Nemačka i Turska će imati do šest meseci da pronađu kompromisno rešenje. Konačnu reč ima Evropska komisija.
"Sa izvesnim čuđenjem smo primili k znanju zahtev Turske", navelo je nemačko savezno ministarstvo za hranu i poljoprivredu u izjavi za AP.
"Kebab je deo Nemačke, a raznovrsnost načina pripreme odražava raznolikost naše zemlje, to se mora sačuvati. U interesu brojnih ljubitelja u Nemačkoj, posvećeni smo tome da doner kebab ostane takav kakav se ovde priprema i jede", saopštilo je ministarstvo.
I Turska i Nemačka, koja ima jaku tursku dijasporu od oko 2,7 miliona ljudi, tvrde da su rodno mesto doner kebaba kakav se danas masovno konzumira širom sveta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće
Nivoi malo poznate hemikalije u evropskim vinima alarmantno porasli poslednjih decenija
27.04.2025.•
1
Nivoi malo poznate hemikalije trifluorsirćetne kiseline poznate kao TFA u evropskim vinima su alarmantno porasli poslednjih decenija.
Šta su bele tačkice koje se nalaze na jagodama?
27.04.2025.•
0
Jagode su mnogima omiljeno voće, a da li ste se ikada zapitali šta su zapravo bele tačkice koje se nalaze na njima?
Treba li brašno prosejati pre svake upotrebe?
27.04.2025.•
1
Iako je prosejavanje brašna uobičajen korak u klasičnim receptima, da li je ono zaista neophodno u baš svakoj pripremi?
Pirinač postaje sve otrovniji
27.04.2025.•
4
Studijom, čiji su rezultati objavljeni u naučnom listu "Lancet", utvrđeno je da će pirinač biti sve otrovniji usled zagrevanja atmosfere, tj. povećanja emisije ugljen-dioksida (CO2).
Poslastice zbog kojih uništavamo planetu: "Svet pistaća je trenutno potpuno presušio"
25.04.2025.•
2
Pomama za Dubai čokoladom izaziva nestašicu pistaća, dok je opsesija Zapada mačom dovela do pritiska na proizvodnju japanskog čaja u prahu.
FOTO, VIDEO: Francuski poslastičari napravili kolač od jagode dug skoro 122 metra
24.04.2025.•
0
"Naoružani" sa 4.000 jaja i kamionom šećera i slatke pavlake, francuski poslastičari završili su u sredu kolač sa jagodama dug čak 121,8 metara, za koji tvrde da je najduži na svetu.
Dobro je znati: Kako da čuvate uskršnja jaja posle praznika
21.04.2025.•
3
Nakon Uskrsa, ostaci praznične hrane često se vade iz frižidera. Umesto da ih bacate, bilo bi pametno da ih iskoristite narednih dana – uključujući i kuvana jaja.
Globalna potrošnja vina pala na najniži nivo u poslednjih 60 godina
20.04.2025.•
3
Svetska potrošnja vina u 2024. godini pala je na najniži nivo za više od šest decenija, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).
Bobičasto voće ne bi trebalo da jedete svaki dan: Ovo su razlozi
20.04.2025.•
1
Bobičasto voće, poput jagoda, borovnica, malina i kupina, zasluženo je jedno od najzdravijih voća koje možemo uključiti u ishranu.
Zbog pomame za Dubai čokoladom - nestašica pistaća u svetu
20.04.2025.•
1
Promocija proizvoda na društvenoj mreži Tiktok je sada dovoljno moćna da utiče na poljoprivrede velikih država, kao što su Sjedinjene Američke Države i Iran.
Mača sve popularnije piće: Da li je zdravija od kafe?
20.04.2025.•
6
Iako je kafa vekovima nezaobilazan jutarnji ritual u gotovo svakom delu sveta, u poslednjih nekoliko godina mača preuzima pažnju ljubitelja zdravog života.
Prestaje proizvodnja Toblerone čokolade koja se pravila 56 godina
20.04.2025.•
6
Švajcarska čokolada Toblerone s tamnom čokoladom u pakovanju od 360 grama se ukida, što je rastužilo one koji vole ovu vrstu slatkiša.
Šta uraditi sa čuvarkućom od prošle godine?
19.04.2025.•
6
Na Veliki petak, tradicionalno se farbaju jaja za Vaskrs, a posebno mesto zauzima prvo ofarbano jaje - uvek crvene boje - koje se naziva čuvarkuća.
Još korisnih saveta: Kako skuvati jaja da ne ispucaju?
18.04.2025.•
1
Ako vam jaja tokom kuvanja redovno pucaju, ne brinite jer uz nekoliko jednostavnih trikova možete ih savršeno skuvati.
Najčešće greške prilikom pravljenja pice kod kuće
13.04.2025.•
3
Pica koju pravite kod kuće možda neće biti identična onoj iz restorana, ali to ne znači da je ne možete učiniti boljom i ukusnijom.
FOTO: Jedna kugla ovog sladoleda košta 7.000 dolara
13.04.2025.•
0
Japanska kompanija za proizvodnju sladoleda prikupila je neke od najređih sastojaka na svetu kako bi napravila sladoled koji košta skoro 7.000 dolara po kugli, dok cela porcija košta 15.000 dolara.
Limun je nastao ukrštanjem dve voćke
13.04.2025.•
1
Limun je namirnica koju gotovo svi koristimo, a najpoznatiji je kao izvor vitamina C.
Mali saveti: Kako da jaja ne puknu dok ih kuvate
13.04.2025.•
0
Verovatno ste se barem jednom susreli s problemom pucanja ljuske jaja tokom kuvanja.
Širataki testenina - rezanci koji skoro da ne sadrže kalorije
06.04.2025.•
0
Ljubitelji testenine znaju da ne smeju da preteruju s unosom testenine ukoliko ne žele da se ugoje previše.
Krompir se može pripremati na razne načine, ali jedan je najzdraviji
06.04.2025.•
2
Krompir je jedno od najpopularnijih povrća na svetu, bogat je vitaminima, vlaknima i mineralima koji su važni za održavanje zdravlja.
VIDEO Veliko uskršnje jaje od čokolade postavljeno u Napulju: Biće prodato za 12.000 evra
06.04.2025.•
0
U čast Napulju, poznata gradska fabrika čokolade "Gay-Odin" predstavila je uskršnje jaje od čokolade u sklopu kulturnog projekta Napoli Millenaria kojim se obeležava 2.500 godina postojanja tog grada.
Komentari 4
Dule
Joja
Joka
Turska nikada neće u EU, ali niko im to neće zvanično ni saopštiti. Ok za neki wurst, ali doner nikako…
Pozdrav svim dobrim ljudima.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar