Kajmak i slanina zdraviji od margarina

Slanina, svinjska mast i meso, punomasni sir, kajmak i puter proglašeni su početkom osamdesetih godina prošlog veka za namirnice koje bi trebalo izbegavati jer doprinose razvoju kardiovaskularnih bolesti, zbog toga što utiču na porast masnoća u krvi.

Tada je počela masovna potrošnja rafinisanog ulja, pre svih suncokretovog, i margarina. Nova saznanja, međutim pokazuju da smo dugo bili u zabludi. Naime, novije studije dokazale su da je šteta od zasićenih, prirodnih masnoća, odnosno od tradicionalnih proizvoda, daleko manja nego od industrijski rafinisanih ulja, margarina i brojnih drugih namaza.

Doktor Danijela Ristić Medić, viši naučni saradnik Centra izuzetnih vrednosti za istraživanje ishrane i metabolizma Instituta za medicinska istraživanja, za Novosti kaže da prirodne masti koje najčešće unosimo iz namirnica životinjskog porekla nisu u potpunosti odgovorne za formiranje naslaga na zidovima krvnih sudova.

"Činjenica je da se prekomernim unosom zasićenih masti povećavaju vrednosti ukupnog holesterola u krvi, ali i vrednosti dobrog HDL holesterola tako da nema izraženijeg rizika za pojavu koronarne bolesti. Jer, da bi se formirao plak na zidovima krvnih sudova nije dovoljan samo povišen holesterol, već mora da postoji i zapaljenski proces. On nastaje kada u organizam unosimo i prevelike količine trans-masti koje se nalaze u ulju, margarinu, lisnatom testu i konditorskim proizvodima", kaže ona.

Podaci pokazuju da smo zemlja u kojoj je unos trans-masnih kiselina veoma visok, jer naša ulja mogu da sadrže i preko tri grama trans-masnoća na sto mililitara, tvrdi doktorka.

"Visok procenat ovih nepovoljnih masnoća imaju i margarini, namazi, pojedini suhomesnati proizvodi, slatkiši i naravno brojni pekarski specijaliteti. Čak i pojedini margarini koji se reklamiraju da nemaju trans-masti sadrže ih, ali u neštoi manjem procentu, svega 0,2 grama na sto grama proizvoda. Istraživanja našeg Centra su pokazala da litar ulja u četvročlanoj porodici kod nas traje svega pet do šest dana, što je prilično kratak period. Osim toga, ispitivanja pokazuju da 90 odsto gradskog stanovništva Srbije u ishrani koristi prvenstveno nerafinisano suncokretovo ulje, dok svega 3,5 odsto koristi svinjsku mast. Povoljno je što se povećao procenat onih koji koriste i maslinovo ulje na oko 30 odsto", navodi Ristić Medić.

Ona savetuje upotrebu hladno ceđenih biljnih ulja kao začin salatama od povrća, lanene i bundevine semenke i orašaste plodove, puter kao namaz, maslo i nerafinisano kokosovo ulje pri kuvanju, što više ribljeg mesa u ishrani, a da se izbegava svako prženje hrane i druga termička obrada rafinisanih ulja.

"Ipak, ako bi se uželeli pomfrita, najbolje za zdravlje je da se pripremi na svinjskoj masti, ili u rerni. Trans-masnoće u ishrani bi definitivno trebalo izbegavati, jer nisu dobre", navodi doktorka za Novosti.

Intervju u celosti čitajte OVDE

  • Deks

    17.10.2016 11:25
    Volim jako margarin i na njemu sam odrastao. Na žalost danas u našoj zemlji nema kvalitetnih margarina jer umesto domaćeg suncokretovog ulja za proizvodnju koriste dokazano štetno palmino ulje. Palmino ulje se čak koristi za većinu naših konditorskih proizvoda, slatkiša i drugih prehrambenih proizvoda čiji su najveći potrošači deca i ne razumem zašto to od merodavnih u ovoj zemlji nikog ne zabrinjava? Što se tiče margarina jedem ga svakodnevno i dalje i to nemački koji sadrži biljne estre i utiče na regulaciju holesterola. Smatram da je dobar margarin zdrav ali ga naravno kao i sve masnoće treba jesti u manjim količinama, možda samo malo za namaz. Volim i svinjsku mast s tim da nju upotrebljavam još opreznije nego margarin. Puter ne volim kao ni masne sireve i znam da su sigurno štetni a imaju prijatan ukus koji zna da zavara.
  • tehnolog

    16.10.2016 15:20
    dipl ing
    Rat informacijama mesne industrije I industrije biljnih ulja I protrina.
    Slično kao kod političkih organizcija.
  • Užasi određenih čika

    16.10.2016 15:11
    SVE je zdravije od margarina. Margarin su izmislile dobre čike kapitalisti kako bi više zaradili na glupim i siromašnim ljudima i rešili problem otpada u proizvodnji ulja.
    A danas ga mešaju sa puterom i prodaju kao puter.
    To su iste one čike koje vam u Njujorku smanje picu ako im ide dobro prodaja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.