Popodnevna dremka dobra za memoriju i raspoloženje

Najnovija istraživanja pokazala su kako popodnevna polusatna dremka poboljšava memoriju i utiče na raspoloženje.

Britanski "Gardijan", pozivajući se na podatke američke Nacionalne službe za sigurnost na putevima, piše kako polusatna dremka tokom dana podstiče pozitivno raspoloženje kao i fiziološku budnost organizma.

Prema istraživanju američke Nacionalne službe, san od 26 minuta kod pilota poboljšava memoriju za 34 odsto, a budnost za više od 50 odsto. Kako se navodi, ova dremka odmara pošto telo ne zapadne u dubok san, a um se "isprazni".

Spavanje u popodnevnim satima je uobičajeno širom sveta, a u nekim delovima sveta je čak institucinalizovano. Tako se u Grčkoj naročito poštuje popodnevni odmor - siesta, kada ne rade prodavnice i drugi objekti.

Naučnici godinama rade studije o tome koliko je dobar popodnevni san za čovekov organizam. Postoje brojni radovi koji pokazuju da ono može da ima puno koristi, ali ima i onih koji kažu da je to opterećujuće za srce, naročito posle obilnog obroka.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?