Ispitivanjem gena do leka protiv raka

Ispitivanje gena postaje važno sredstvo standardne medicinske nege, a možda najvažnija u traganju za savršenim lekom protiv određene vrste raka, javlja "Glas Amerike".
Jedna američka bolnica je uvela obavezno testiranje gena za sve nove pacijente sa kanceroznim oboljenjima.Detektivski posao počinje pod mikroskopom. Istraživač traga za znacima genetskog sastava kanceroznog tumora pacijenta, u kojem može da bude čak 13 glavnih kanceroznih gena koji se javljaju u 110 varijanti. Lekari se nadaju da će ta informacija dovesti do pronalaska leka za konkretnu vrstu raka.

„Svaki tumor ima genetski tok koji pokreće taj rak i ako bismo mogli da otkrijemo taj tok za svaki pojedinačni tumor, to bi nam omogućilo da sparimo tumor sa odgovarajućim efikasnim lekom“, kaže kancerolog Lejf Elisen, iz Opšte bolnice države Masačusets u Bostonu.

Lekari rutinski pokušavaju da usklade lek sa odgovarajućim delom tela na kojem je ustanovljen rak. Za pacijente i lekare, to je često podrazumevalo bolne lekove ili tretmane, koji su promašivali metu. Oboleli od raka pluća su prvi podvrgnuti ovom snimanju. Dr Elis Šou kaže da je to veliki korak ka standardnom medicinskom tretmanu.

„Došli smo do mnogo savršenijeg razumevanja genetskih promena koje izaziva kancer. A zajedno sa tim znanjem, imamo i nove i usavršene lekove“, navodi  dr Elis Šou i napominje da je to veliki korak ka standardnom medicinskom tretmanu.

Lekari su ustanovili da genetski poremećaji koje izaziva rak dojke, na primer, izgledaju slično abnormalnostima raka pluća i smatraju da bi takve abnormalnosti mogle isto tako da se pojave i kod drugih kancera. To istraživanje je dovelo da snimanja tumora svih kanceroznih pacijenata koji dođu u Opštu masačusetsku bolnicu. Genetskom testiranju je podvrgnuta i pacijentkinja koja kaže kako se spremala za smrt, zbog utvrđenog terminalnog raka pluća.

Prošla je kroz neuspešnu hemoterapiju, a onda su joj lekari pronašli genetsku mutaciju koja je identifikovana tek nedavno. Testiran je lek za tu specifičnu genetsku abnormalnost. Primila je lek i – rak pluća je nestao.

Pojedini kancerolozi upozoravaju pacijente da ne ulažu preteranu nadu u ova snimanja. Kancerozni tumori ponekad mogu da imaju toliko genetskih varijanti da je teško utvrditi da li jedan test ili tretman imaju mogućnost da izleče. Ipak, nekoliko bolnica je pošlo za primerom Opšte bolnice države Masačusets i počinje snimanje tumora svojih kanceroznih bolesnika.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Naučnici uspešno uklonili HIV iz ćelija

Tim naučnika Univerziteta u Amsterdamu predstavio je rane nalaze uspešnog uklanjanja HIV virusa iz zaraženih ćelija koristeći tehniku genetičkog inženjeringa CRISPR.

Muškarac u SAD umro od kuge

Jedna osoba iz Novog Meksika je preminula od kuge, što je prvi slučaj smrti od ove bolesti u toj američkoj saveznoj državi od 2020. godine, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE).