
"Ekranitis" bi uskoro mogao da postane dijagnoza
Onog trenutka kada detetu od šest meseci ili godinu dana date mobilni telefon da bi se umirilo, dobićete nekoliko minuta mira, ali ćete izgubiti mnogo toga.

Foto: Pixabay
Tu rečenicu defektolozi često izgovaraju roditeljima čija deca imaju govorno-jezičke probleme i poremećaj pažnje. Primetan je broj dece koja sve kasnije progovaraju. Dešava se da deca progovore na engleskom, jer nisu gledala sadržaje na maternjem jeziku, kaže za RTS defektološkinja Marija Končar Ršumović.
Ističe da "ekranitis" kao dijagnoza zvanično ne postoji, ali da ima tendenciju da se u nekom trenutku i pojavi.
Prema njenim rečima, deca najviše gledaju crtane filmove koji su u suštini mnogo tehnološki napredniji nego pre 20, 30 godina.
"Deci se prerano daje ekran. Kada razmislimo o razvoju deteta do dve godine, dete u tom uzrastu nema potrebe da gleda u ekran, jer dete do godinu dana to ne razume. Ekrani se daju i deci mlađoj od šest meseci za uspavljivanje, da se umire i to je ono što hipnotiše zato što su to slike koje se brzo menjaju, naglašene su boje, zvuci i nervni sistem dece prima tu informaciju", objašnjava.
Dodaje da u nekom trenutku nervnom sistemu treba još takvih informacija i stvara se zavisnost.
"Toliko stimulacija i impulsa ne može da dâ nijedna igračka. Ukoliko prerano damo ekrane javlja se problem kasnije, jer dete će uvek pre birati ekran nego igračku", kaže Marija Končar Ršumović.
Smatra da je rešenje u doziranju. Preporuke svetskih istraživača su da deca do druge godine ne bi trebalo da gledaju u ekran zato što ne razumeju sadržaj. Posle druge godine savet je da to bude dozirano da sat vremena i preporuka je da dete duplo više vremena provede u slobodnoj igri nego pred ekranom, ukoliko je moguće napolju.
"Bitno je razgovarati sa decom o onome što su gledala, da vidimo šta je njima bilo bitno, jer tu možemo da saznamo i šta je dete primetilo u određenom crtanom filmu, možda nam može reći šta se desilo u vrtiću", ističe defektološkinja.
Prema njenim rečima, primetan je broj dece koja sve kasnije progovaraju i kada se govori o razvojnim mapama koje se poštuju veruje da će se u nekom trenutku korigovati, odnosno pomeriti zato što sve više ima dece koje prve reči ili rečenice izgovaraju mnogo kasnije od očekivanog uzrasta, godinu, godinu i po dana.
"To, u neku ruku, može biti posledica ekrana. Dešava se da deca progovore na engleskom, jer nisu gledala sadržaje na maternjem jeziku. Postoji i problem sa pažnjom i ima sve više dece koja kada dođu do predškolskog uzrasta ne mogu da sede mirno, završe zadatak do kraja, napišu celu stranu grafomotornih linija, već na pola odustanu, iznerviraju se i burno reaguju. Burno reagovanje dece predškolskog uzrasta trebalo bi da je već na minimumu, jer su se deca već razvila da mogu da se samoregulišu", objašnjava Marija Končar Ršumović za RTS.
Kao najekstremnije primere navodi da su deca razvila poremećaj pažnje koji ih prati i kasnije, u osnovnoj i srednjoj školi.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Doktorka Stefanović savetuje: Kako reagovati ako prilikom skoka osoba povredi vrat
27.05.2022.•
2
Jedan Beograđanin teško je povređen dok je skakao na tranbolini, a uskoro se otvara i letnja sezona kada su učestaliji skokovi u vodu, što takođe može dovesti do povrede vrata.
Stanišić: U Srbiji koncentracija olova u krvi dece među najvišim u Evropi
27.05.2022.•
11
Doktorka fizičke hemije Svetlana Stanišić izjavila je da je koncentracija olova u krvi dece u Srbiji 2,4 mikrograma po decilitru, što je među najvišim u Evropi.
Stomačni virus dominira među školarcima, deca što češće da peru ruke
26.05.2022.•
0
Stomačni virus dominira među decom školskog uzrasta, ali se javlja i kod dece u vrtićima, kaže načelnica pedijatrije u Domu zdravlja "Palilula" dr Aneta Jovanović.
Studija: Brusnice mogu poboljšati pamćenje i usporiti demenciju
24.05.2022.•
0
Svakodnevna konzumacija šake brusnica može poboljšati pamćenje, usporiti razvoj demencije i smanjitinivo lošeg holesterola, pokazalo je istraživanje naučnika sa britanskog Univerziteta "East Anglia".
Nema dovoljno davalaca koštane srži u Srbiji, apeluje se na građane da pomognu
24.05.2022.•
3
Predstavnica Instituta za transfuziju krvi Glorija Blagojević upozorila je da u nacionalnom Registru davalaca koštane srži ima oko 10.000 građana.
Neprijatno je, ali trebalo bi: Evo kako da očistite pupak
24.05.2022.•
0
Mnogi ljudi imaju dilemu da li je dovoljno pupak samo prati kada se tuširamo ili je na njega potrebno obratiti više pažnje kada je higijena u pitanju.
"Batut" šalje uputstvo lekarima kako da prepoznaju majmunske boginje
23.05.2022.•
1
Instutut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanovoć Batut" poslaće narednih dana stručno uputstvo zdravstvenim ustanovama u vezi sa praćenjem majmunskih boginja koje se šire Evropom.
Studija: Za ljude iznad četrdeset godina idealno je sedam sati sna
23.05.2022.•
0
Iz iskustva znamo da će nam dan na poslu biti težak nakon dugog izlaska prethodne večeri, ali iako zvuči paradoksalno, više sna i nije nužno dobro za osobe srednjeg i starijeg životnog doba.
Stručnjaci o tome zašto posle porođaja ne treba da držite dijetu
23.05.2022.•
2
Žene često osećaju pritisak da bi trebalo da se vrate u formu u kojoj su bile pre porođaja.
SZO: Pandemija sigurno nije gotova, samo smo zaslepljeni
22.05.2022.•
1
Pandemija korona virusa "sigurno nije gotova" iako opada broj prijavljenih infekcija, upozorio je danas generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus.
Vaš posao može da utiče na brže starenje
22.05.2022.•
0
Stres utiče na naše psihičko i fizičko zdravlje, a rezultati se uveliko vide i na našoj koži.
Zagrljaj može da pomogne u stresnim situacijama
21.05.2022.•
4
Ako ste pod stresom u nekom periodu života, ono što želite je da se zagrlite s voljenom osobom.
SZO: Moguće ubrzano širenje majmunskih boginja u Evropi
20.05.2022.•
2
Širenje majmunskih boginja moglo bi da bude ubrzano u Evropi, ocenio je danas regionalni šef Svetske zdravstvene organizacije dok je najmanje osam evropskih zemalja registrovalo obolele.
Šta su majmunske boginje?
20.05.2022.•
12
Slučajevi majmunskih boginja šire se Evropom. Stopa smrtnosti je od tri do šest odsto, navodi Svetska zdravstvena organizacija.
Udruženje psihijatara: Svaka 15. osoba u Srbiji ima neku vrstu duševnih smetnji
20.05.2022.•
3
Svaka 15. osoba ima neku vrstu duševnih smetnji, pokazalo je istraživanje "Psihijatrijski poremećaji, distres i pandemija kovida-19 u Srbiji", koje je sprovelo Udruženje psihijatara Srbije.
Pandemija kod 92 odsto studenata uticala na veći stepen anksioznosti i depresije
20.05.2022.•
0
Pandemija korona virusa kod 92 odsto studenata na neki način je uticala na veći stepen zastupljenosti anksioznosti i depresije, što je posledica manje učestalog druženja i same socijalizacije.
Španija korak bliže da bude prva zemlja koja uvodi menstrualno bolovanje
18.05.2022.•
2
Španska levičarska koaliciona vlada odobrila je zakon kojim je Španija postala prva zemlja u Evropi koja nudi plaćeno bolovanje ženama koje pate od bolne menstruacije.
Studija: Nedelju dana odmora od društvenih mreža smanjuje depresiju i teskobu
15.05.2022.•
1
Samo nedelju dana odmora od društvenih mreža smanjuje depresiju i teskobu, pokazalo je novo istraživanje.
Španija na putu da usvoji: Ženama tri dodatna slobodna dana mesečno
15.05.2022.•
1
Ako španska levičarska vlada uspe da unese u zakon mogućnost odlaska na bolovanje zbog bolne menstruacije, biće to prvi takav slučaj u Evropi.
Oko 80 odsto melanoma kod mladih posledica upotrebe solarijuma
13.05.2022.•
0
Dermatolozi su ponovo ukazali na štetnost predugog sunčanja i upotrebe solarijuma i naveli da sve više mladih ima maligni tumor kože (melanom).
Broj umrlih od predoziranja u SAD prošle godine dostigao rekordnih 107.000
12.05.2022.•
0
Više od 107.000 Amerikanaca umrlo je od predoziranja narkoticima prošle godine, postavljajući rekord u eskalirajućoj epidemiji predoziranja u zemlji.
Komentari 5
velja
Djeca
Seba
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar