Zavisnost od kriptovaluta postala dijagnoza

Psihoterapeuti širom sveta uočili su rast broja "kripto-zavisnika", ali tržište je veoma brzo odgovorilo na ovaj problem.
Zavisnost od kriptovaluta postala dijagnoza
Foto: Pixabay
Sve više stručnjaka za lečenje bolesti zavisnosti se specijalizuje za odvikavanje od trgovanja kriptovalutama, a u SAD je već nekoliko klinika otvorilo posebne ogranke namenjene onima koji ne mogu da kontrolišu ovu svoju naviku.
U proteklih nekoliko godina zabeležen je veliki rast investicija na tržištu kriptovaluta, kao i osoba koje trguju njima.
Kriptovalute sada ne kupuju samo oni koji imaju viška novca, već i osobe sa prosečnim primanjima koje se nadaju da će kupovinom i preprodajom istih brzo zaraditi. Problem je, međutim, što to konstantno praćenje tržišta digitalnog novca može da pređe i u zavisnost.
 
Kako da znate da li ste zavisni?
 
Kripto-zavisnost je relativno nov fenomen. Ogleda se u patološkoj opsesiji koja traži konstantno praćenje kripto-tržišta i kompulsivnoj kupovini i prodaji digitalnih valuta.
 
Ova vrsta zavisnosti, kao i sve druge, može veoma negativno uticati na zdravlje zavisnika.
 
Oni su često ekstremno euforični kada beleže dobre rezultate u trgovini ali mogu zapasti i u veliku uznemirenost kada im trgovanje "ne ide od ruke".
 
Psiholozi kažu da kripto-zavisnici imaju najviše sličnosti sa kockarima, i upozoravaju da ovu zavisnost ne treba shvatati olako, jer se među kockarima beleži najveći broj samoubistava iz grupe onih koji imaju bolesti zavisnosti.
 
Neki od znakova kripto-zavisnosti su potreba za ulaganjem većih suma novca kako bi i potencijalni dobitak pratila intenzivnija euforija, kompulsivno proveravanje kretanja na tržištu kriptovaluta u svako doba dana i noći, gubljenje interesovanja za druge aktivnosti, nemogućnost da se misli o drugim stvarima osim o kriptovalutama kao i nemogućnost da se pauzira sa trgovanjem i investiranjem, nesanica, nezadovoljstvo, bes i druga negativna osećanja ukoliko iz nekog razloga ne može da se ulaže na ovom tržištu, ugrožavanje sopstvene finansijske stabilnosti konstantnim investiranjem u kriptovalute, pozajmljivanje ili krađa novca kako bi se dalje ulagalo, i sl.
 
Stručnjaci kažu da se kod nekih kripto-zavisnika mogu javiti i napregnutost mišića, anksioznost i druge fizičke manifestacije bolesti zavisnosti.
 
Zbog sve većeg broja ljudi koji ne mogu da kontrolišu ovu svoju potrebu širom SAD klinike za lečenje bolesti zavisnosti uvrstile su i lečenje opsesije kriptovalutama u svoj program, a kreirana je i nova grana psihoterapije koja se bavi samo ovim problemom.
  • Miodrag

    28.02.2022 09:10
    zavist naj gora potpisujem, ovaj moj mali samo gleda neke brojeve i bunca u o nekim parama . ja kazem uci skole nemoj se zamlacivati sa tim, bolje da imas sigurno 50k u drzavnoj firmi a da nista ne radis, nego da cep dan presedis pored kompjutera. prica neke gluposti kako banke ne valjaju, ma sta bre nevaljaju ne zna on kako je bilo sa markama, banka mi daje kredit mogu da kupim sta hocu. te botkojine je izmislio amerikanac i cim je to doslo odanle to mora da je lose kad vam ja kazem. ne moze ko sav normalan svet u kladionicu da ode nego izmislja gluposti neke.
  • pa

    27.02.2022 11:11
    Nema sta novo da se kreira, u sustini obicna kocka, inace najteza zavisnost koja postoji za lecenje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.