Gojaznoj deci ugrađuju balone u želudac

Najmlađi gojazni pacijenti, koji će učestvovati u eksperimentu, čija težina opterećuje njihovo zdravlje, imaju 11 godina.
Najmlađi gojazni pacijenti, koji će učestvovati u eksperimentu, čija težina opterećuje njihovo zdravlje, imaju 11 godina. Njima će se ugrađivati baloni u želudac u pokušaju da se spasi njihovo zdravlje. Ovaj uređaj biće korišćen kao poslednje sredstvo u borbi protiv gojaznosti dece.

Početna testiranja će se obaviti na deci i tinejdžerima koji su toliko gojazni da imaju problema sa disanjem kada spavaju, a vrat im je pritisnut jastukom. Kako bi sprečili testiranu omladinu da se ponovo ugoje, naučnici će posmatrati njihovu ishranu i vežbanje. Takođe će biti poslati na kognitivno-bihejvioralnu terapiju kod psihologa koji će im pomoći da se reše loših navika.

Ovaj zahvat, koji je prvobitno dizajniran za starije pacijente, košta oko 2.500 evra što je jeftinije od prvih takvih zahvata, kao što je npr. podvezivanje želuca koje je koštalo oko 8.000 evra.

Studije pokazuju da nakon šest meseci odrasli pacijenti gube i do 19 kilograma pomoću  balona. Međutim, mnogi naučnici su izrazili zabrinutost zbog testiranja ovih balona na deci. Među neželjenim efektima javlja se učestalo povraćanje i osećaj mučnine, a ponekad se javlja i krvarenje. Ukoliko se balon nađe među crevima, ishod može biti fatalan.

  • jelena

    31.10.2011 11:09
    roditelji gojazne dece su ti koji treba da budu podvrgnuti terapiji, i to kod psihologa (izvaditi im balone iz mozgova). oni su odgovorni za gojaznost svoje dece.
  • Andrija Šrek

    25.10.2011 09:49
    !!!
    Ovo će "fancy" roditelji naravno jedva dočekati. Ali, uvek, uvek najpre treba pokušati dijetoterapiju, makar i u hospitalnim uslovima i ona, ako se adekvatno sprovodi, daje odlične rezultate. Sem toga, neželjeni efekti su stvarno brojni.
  • 24.10.2011 16:25
    "Studije pokazuju da nakon šest meseci odrasli pacijenti gube i do 19 kilograma pomoću balona. Međutim, mnogi naučnici su izrazili zabrinutost zbog testiranja ovih balona na deci. Među neželjenim efektima javlja se učestalo povraćanje i osećaj mučnine, a ponekad se javlja i krvarenje. Ukoliko se balon nađe među crevima, ishod može biti fatalan."

    19/6= 3.17 kg i to je maksimum.Malo izgubljenih kilograma i prevelik rizik.

    Dovoljno se ne primenjuje .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.