
Snus i vejp: E-cigarete koje mladi sve više konzumiraju, ali kako one utiču na zdravlje?
Elektronske cigarete i slični duvanski proizvodi koji nisu klasična cigareta sve su popularniji, naročito među mladim ljudima.

Foto: Pixabay
Taj trend, razumljivo, izaziva zabrinutost kod roditelja, koji se često pitaju šta je razlika između vejpa, snusa i drugih sličnih proizvoda, piše N1.
Snus
Počećemo od snusa, odnosno "nikotinske vrećice", duvanskog proizvoda koji potiče od varijante suvog burmuta prvi put proizvedenog u Švedskoj početkom 18. veka.
Burmut je prah nastao mlevenjem lišća duvana, koji se upptrebljava tako što se lagano ušmrkne, pa se kroz sluzokožu nosa na taj način apsorbuje nikotin.
Koristi se tako što se postavlja unutar usne, tačnije između usne i desni, na duži period.
Prodaja snusa je nezakonita u nekoliko zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Novi Zeland, Australiju, kao i sve članice Evropske unije, osim Švedske.
Sa druge strane, to je najprisutniji duvanski proizvod u Norveškoj, koja nije članica EU, a dostupan je i u Švajcarskoj.
Snus se može naći u prodaji i u Sjedinjenim Ameeričkim Državama, dok Kanada otežava njegovu nabavku visokim porezima na uvoz.
Obično sadrži nikotin, koji može da dovede do zavisnosti. Štetan je za zdravlje.
N1 je ranije pisao da Zakon o duvanu u Srbiji definiše snus kao "svaki duvanski proizvod koji se upotrebljava za oralnu upotrebu osim onih namenjenih za udisanje ili žvakanje, koji je izrađen u celosti ili delimično od duvana, u obliku praha ili čestica ili bilo kakavoj kombinaciji tih oblika, pakovan u vrećice ili porozne vrećice".
Vejp
Pod nazivom vejp zapravo se podrazumevaju elektronske cigarete.
Vejpovi, za razliku od klasičnih cigareta, ne sadrže duvan i ništa ne sagorevaju, tako da prilikom njihove upotrebe nema dima, već se i uvlači i izbacuje para.
Ovi uređaji se pune specijalnim tečnostima, koje u mnogim slučajevima, sadrže tečni nikotin, ali ima i beznikotinskih, različitih ukusa. Grejač unutar vejp uređaja pretvara tu tečnost u paru, koju konzument udiše.
Engleska reč "vaping" podrazumeva postupak udisanja pare koja se stvara zagrevanjem tečnosti u uređaju.
Tečnosti koje se sipaju u vejp uređaj sadrže propilen, glikol, biljni glicerol, arome i u nekim slučajevima nikotin.
Ako sadrži nikotin, njegova količina se označava miligramima po mililitru tečnosti ili u procentima.
Postoje dve vrste elektronskih cigareta – jednokratne i dugoročne, odnosno za višekratnu upotrebu
Jednokratne e-cigarete nemaju opciju dopunjavanja. Uređaj se pri kupovini dobija sa već ubacčenom tečnošću i napunjenom baterijom.
Traje dok se ne potroši tečnost ili isprazni baterija, a kapacitet mu je uglavnom ograničen brojem uvlačenja (npr. 800 ili 1000 udisaja po uređaju).
Dugoročne, odnosno višekratne, e-cigarete funkcionišu po istom principu kao jednokratne, samo što dolaze uz punjač i korisnik može da bira različite ukuse tečnosti kojima puni rezervoar unutar uređaja.
Uticaj na zdravlje
Svetska zdravstvena organizacija kaže da tečnosti za elektronske cigarete mogu, ali ne moraju da sadrže nikotin (ne i duvan), ali takođe uglavnom sadrže aditive, ukuse i hemikalije koje mogu biti toksične po zdravlje.
Iz SZO navode da emisije e-cigareta obično sadrže nikotin i druge toksične supstance koje su štetne kako za korisnike, tako i za one koji ih ne konzumiraju, zbog pasivnog izlaganja aerosolima.
Ukazuju da neki proizvodi za koje se tvrdi da ne sadrže nikotin zapravo sadrže.
Dodaju da konzumacija nikotina kod dece ima štetan uticaj na razvoj mozga, što dovodi do dugoročnih posledica i potencijalno može da dovede do poremećaja učenja i do anksioznosti.
"Dokazi otkrivaju da su ovi proizvodi štetni po zdravlje i nisu bezbedni. Međutim, prerano je dati jasan odgovor o dugoročnom uticaju korišćenja ili izloženosti elektronskim cigaretama. Neke nedavne studije sugerišu da upotreba tečnosti za e-cigarete može da poveća rizik od srčanih bolesti i poremećaja rada pluća", poručuju na sajtu Svetske zdravstvene organizacije.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Neželjeni efekat imunoterapije raka: Kineski naučnici našli način da ga inhibiraju
02.10.2023.•
1
Kineski naučnici pronašli su rešenje za inhibiciju pojave sindroma oslobađanja citokina (CRS) izazvanog imunoterapijom raka, navodi se u objavljenom časopisu Nature Biomedical Engineering.
Nobelova nagrada za medicinu naučnicima za razvoj vakcine protiv kovida
02.10.2023.•
5
Nobelova nagrada za medicinu ove godine dodeljena je Katalin Karako i Druu Vajsmanu.
Položaj u kom spavate može da utiče na visok pritisak, evo koja je najbolja pozicija
01.10.2023.•
2
Doktori smatraju da je pored dobrog sna važan i položaj u kom spavate, posebno ako imate visok krvni pritisak.
Besplatan skrining-test za rano otkrivanje HPV do kraja godine
01.10.2023.•
1
Skrining-test za rano otkrivanje HPV infekcije tipizacijom biće uvedeno do kraja godine o trišku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).
Antibiotici nekim bakterijama pomažu da se šire i štite ih od smrti
01.10.2023.•
0
Do sada se smatralo da antibiotici ubijaju bakterije ili zaustavljaju njihov rast. Međutim, ovi lekovi mogu pomoći nekim bakterijama da prežive duže, pokazuju rezultati novih istraživanja.
Spoj zdravog i ukusnog: Ovo voće je toliko zdravo da bi trebalo svaki dan da ga jedete
30.09.2023.•
2
Voće je neophodno za unos vitamina, minerala, antioksidanata i vlakana.
Ovo su simptomi anemije, nemojte da ih ignorišete
30.09.2023.•
0
Anemija zbog nedostatka gvožđa je obično manji zdravstveni problem, ali ako se ne leči dovoljno dugo, može biti veoma ozbiljna pretnja.
Doktorka savetuje: Kako da smanjite rizik od bolesti srca i krvnih sudova
29.09.2023.•
0
Danas je 29. septembar, Svetski dan srca.
Očna infekcija se brzo širi Pakistanom: Zatvoreno 56.000 škola
28.09.2023.•
0
Desetine hiljada škola u pakistanskoj pokrajini zatvorene su danas nakon što se virusna očna infekcija pojavila kod gotovo 100.000 ljudi, rekli su zvaničnici.
Nadimanje ne treba da bude vaša svakodnevnica - kako da je se rešite?
27.09.2023.•
0
Nadimanje i distenzija ("rastezanje") trbuha, osećaj "punoće" su tegobe koje su veoma često zastupljene kod pacijenata i javljaju se kod više od 30 odsto ljudi.
Zašto se javlja kratak dah?
26.09.2023.•
0
Kratkoća daha je veoma neprijatan osećaj, a nedostatak vazduha može da bude zastrašujući.
Bolesti srca vodeći uzrok umiranja u Srbiji: Šta da uradite da vam srce bude zdravo
26.09.2023.•
4
Svetski dan srca se svake godine obeležava 29. septembra, s ciljem dizanja svesti o značaju zdravog srca - u Srbiji su kardiovaskularne bolesti vrlo raširene.
VIDEO: Kuvar objašnjava kako da bezbedno podgrejete hranu (i kad da to izbegavate)
25.09.2023.•
0
Praktikovanje kuvanja s ostacima je odličan način da uštedite novac i smanjite količinu bačene hrane.
Za dug životni vek važni su detalji: Kako to rade Japanci
25.09.2023.•
0
Stanovnici zemlje izlazeće sunca nalaze se u vrhu država u kojima ljudi imaju najduži očekivani životni vek.
Velika Britanija razmatra zabranu kupovine cigareta narednoj generaciji
24.09.2023.•
8
Britanski premijer Riši Sunak razmatra uvođenje nekih od najstrožih mera protiv pušenja na svetu koje bi zabranile narednoj generaciji da ikada bude u mogućnosti da kupuje cigarete.
Depresija može biti direktan uzrok dijabetesa tipa 2
24.09.2023.•
0
Novo genetsko istraživanje britanskih naučnika pokazalo je da depresija može biti direktan uzrok razvoja dijabetesa tipa 2.
Elektronske cigarete bez nikotina ipak sadrže tu supstancu
24.09.2023.•
0
Istraga londonskog dnevnika Gardijan otkrila je da elektronske cigarete, tzv. vejp, koje se prodaju preko platforme Amazon kao "beznikotinske" sadrže tu supstancu, koja izaziva veliku zavisnost.
Pet znakova koji ukazuju na masnu jetru
23.09.2023.•
0
Bolesti jetre je ponekad teško otkriti u ranim fazama jer nemaju očigledne simptome.
Genetičar: Za sedam dana pristiglo 1.000 uzoraka od testa na SMA kod beba
21.09.2023.•
4
Genetičar Miloš Brkušanin je govoreći o testiranju beba na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA), koje je počelo pre sedam dana u Srbiji, rekao da je pristiglo oko 1.000 uzoraka u laboratoriju.
Virusolog Šekler o novom talasu korone: Sve su to deca omikrona
19.09.2023.•
6
Virusolog Milanko Šekler izjavio je večeras za Insajder da nema razloga za paniku zbog sve većeg broja obolelih od korona virusa.
Ukoliko često pijete lek bromazepam, obratite pažnju na ove simptome - mogu biti opasni
18.09.2023.•
22
Bromazepam je lek iz grupe benzodiazepina, a u nardu je poznat kao "lek za smirenje".
Komentari 6
Tina
@@cenejac
Ja
Hajde bar za e-cigarete da na vreme kažemo da etilen-glikol ne ispari 100% i da je izuzetno toksičan taj manji deo što se preko usta/jezika ili pluća razvlači po organizmu. Zabraniti ili strogo regulisati.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar