Hrvatska uvodi obaveznu vakcinaciju protiv HPV-a

Od sledeće godine u Hrvatskoj bi vakcinacija protiv humanog papiloma virusa (HPV) trebalo da bude obavezna, nakon zakonskih izmena koje se planiraju u drugom kvartalu ove godine.
Hrvatska uvodi obaveznu vakcinaciju protiv HPV-a
Foto: 021.rs
Time bi se Hrvatska pridružila nekolicini zemalja koje su se već odlučile na takav korak, s jasnim ciljem: dugoročno iskoreniti rak grlića materice, bolest koja se danas gotovo u potpunosti može sprečiti.
 
Vakcinacija protiv HPV-a u Hrvatskoj je dostupna od 2007, u početku kroz pilot-projekte, a zatim i na nacionalnom nivou. 
Danas je ono besplatno za devojčice i dečake od 14 do 15 godina, uz mogućnost naknadne vakcinacije za srednjoškolce i mlade do 25. godine života.
 
Iako se ne radi o obaveznom programu, Hrvatska beleži relativno dobru stopu vakcinacije. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), najmanje jednu dozu vakcine do 15. godine primilo je 54,8 odsto devojčica i 38,9 odsto dečaka iz generacije rođene 2009. godine. 
Međutim, to je još daleko od ciljeva koje je postavila Svetska zdravstvena organizacija.
 
Globalni plan predviđa da se dostigne vakcinisanost iznad 90 odsto, da 70 odsto žena do 35. godine života učestvuje u preventivnim ginekološkim pregledima, te da 90 odsto žena s otkrivenim premalignim i malignim promenama bude pravovremeno lečeno.
 
Tek kombinacijom svih tih mera moguće je govoriti o iskorenjivanju bolesti.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Novosadski

    26.01.2026 15:32
    Svaka čast za komšije
    HPV je glavni razlog za rak grlića materice u Srbiji, muškarci ga prenose bez simptoma, a kod žena se ispolji i ako se ne primeti na vreme - može da izazove rak. Da je sreće i pameti i ovde bismo se vakcinisali protiv HPVa.
  • @Koferce

    26.01.2026 10:21
    Da su ovde to uveli baš vi pametni biste prvi bili da grakćete kako je to diktatura!
  • Koferce

    26.01.2026 08:11
    Knjige, braco, knjige...
    Svaka cast!
    Za to vreme, kod nas se promovisu babe vracare a pojedini lekari odvracaju pacijente od primanja vakcine!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Razvijena nova metoda za vađenje gelera iz srca

Stručnjaci sa ruske Vojno-medicinske akademije "S. M. Kirov" patentirali su novu metodu uklanjanja gelera iz srčanog mišića bez zaustavljanja rada srca i bez primene aparata za veštačku cirkulaciju, prenosi Tas.

Ćuretina ili piletina: Koja ima više proteina?

Kada je reč o nemasnim izvorima proteina, i piletina i ćuretina pružaju slične količine proteina i esencijalnih nutrijenata, kao što su vitamini B grupe, cink i selen. Ali da li je jedan bolji izvor proteina od drugog?

"Večne hemikalije" možda slabe kosti dece

Postoji sve veća zabrinutost zbog štete koju izazivaju takozvane "večne hemikalije", a istraživanje je sada povezalo neke od ovih supstanci sa oslabljenim kostima dece.

Kuvanje vas čuva od demencije

Kuvanje obroka kod kuće je zdravije za vas u poređenju sa jelom napolju, naručivanjem hrane ili oslanjanjem na zamrznute obroke, i dokazano pomaže u smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2, gojaznosti i srčanih bolesti.

Urađena prva transplantacija pluća u Srbiji

Hirurzi Klinike za grudnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije uspešno su obavili prvu transplantaciju pluća u Srbiji a pacijent (42) se dobro oporavlja, objavila je Radio televizija Srbije.