Godišnje se prijavi nestanak više od stotinu dece

U Srbiji se godišnje prijavi nestanak više od stotinu dece, upozorili su danas iz nevladine organizacije Astra uoči obeležavanja Međunarodnog dana nestale dece, 25. maja.
U Srbiji se godišnje prijavi nestanak više od stotinu dece, upozorili su danas iz nevladine organizacije Astra uoči obeležavanja Međunarodnog dana nestale dece, 25. maja.

Kako je za agenciju Beta rekla predstavnica Astre Katarina Ivanović, veći je broj prijava nestalih devojčica, a najčešći razlog nestanka je bežanje od kuće.

"U većini slučajeva se radi o deci mlađeg uzrasta koja su zalutala ili starijoj koja su svojom voljom pobegla od kuće zbog loših ocena, svađe sa roditeljima i koja se ubrzo vrate. Mali je broj prijava da su deca oteta od strane trećih lica, ali ima dosta prijava roditeljskih otmica, kada dete preko granice odvede roditelj koji nema starateljstvo", rekla je Katarina Ivanović.

Ona je naglasila da Astra od 2012. godine rukovodi evropskim brojem za prijavu nestale dece u Srbiji (116 000), na koji su od početka godine primili 160 poziva, od čega je osam bilo zbog prijave nestanka. SOS linija je besplatna i dostupna 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji i roditelji mogu dobiti informacije šta da urade ukoliko im dete nestane, kome da se obrate, koja dokumenta da prikupe.

Da bi deca naučila kako da se zaštite od eventualne otmice i roditelji kako da se ponašaju kada im dete nestane, na Kalemegdanu je organizacija Astra danas organizovala dečju predstavu. Nastupali su hor Dečijeg kulturnog centra, grupa dečaka "Pakleni Ribnikari" i pozorište ZIT teatar. Kroz predstavu deca su mogla da čuju da "ne postoje dve iste mame ili tate", da su sva deca i roditelji različiti i da ne smeju da idu sa nepoznatima.

Roditeljima je deljen materijali sa upustvom o SOS liniji 116 000, kao i preporukama šta treba da rade ako im dete nestane. U uputstvu se navodi da deca moraju da znaju ime i prezime i adresu stanovanja, da ne otvaraju vrata bez dozvole, da nikoga ne obaveštavaju da su sama kod kuće. Dodaje se da ako posumnjaju da ih neko prati, da se ne sakrivaju u žbunju, već da idu gde ima što više ljudi, a roditeljima se poručuje da malu decu nikada ne ostavljaju bez nadzora.

Međunarodni dan nestale dece 25. maj ustanovljen je u znak sećanja na šestogodišnjeg Itana Paca, koji je 1979. godine nestao u Njujorku na putu prema stanici školskog autobusa.

Dan nestale dece prvi je ustanovio američki predsednik Ronald Regan, da bi ubrzo potom on postao Međunarodni dan nestale dece, čiji je simbol rečenica "Nemoj me zaboraviti".

  • 24.05.2015 12:40
    S obzirom da vode statistiku, bilo bi korisno objaviti koji su bili na kraju razlozi tih nestanaka. Uopste nije svejedno da li je dete oteto od strane nepoznate osobe i nikad nije nadjeno, kao sto se desava u usa, ili su to pobegli tinejdzeri i izgubljeni trogodisnjaci u parku. Ovo prvo je ono sto je vazno jer govori o sigurnosti u jednoj zemlji i nesto na sta roditelj teze moze uticati, a sve ostalo posledica gluposti i loseg roditeljstva, i one koji se bave svojom decom ne zanima mnogo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.