Limun u Novom Sadu i Beogradu košta koliko i šnicla

Ove sezone južno voće na našem tržištu dostiže astronomske cene.
Ove sezone južno voće na našem tržištu dostiže astronomske cene.

Za kupovinu limuna u nekim radnjama i na tezgama treba izdvojiti i neverovatnih 350 dinara, gotovo koliko košta i kilogram svežeg mesa.

Banane se "drže" na oko 150, pomorandže do 200, grejpfrut 250, a kivi dostiže i 300 dinara za kilogram.

Prodavci za tezgama objašnjavaju da je to uobičajeno povećanje cena, usled smene sezona berbe na Mediteranu i u prekookeanskim zemljama. A svaki manjak robe na tržištu podiže cenu. Na naše tržište limun, inače, najčešće stiže iz Turske i Grčke.

Razlog za ovako visoku cenu citrusa je, kako kažu na beogradskoj pijaci "Zeleni venac", nestašica južnog voća u Evropi, pa se uvozi iz Latinske Amerike, tačnije iz Argentine, a cenu dodatno podiže skup transport.

"U ovom trenutku limun se za naše potrebe nabavlja iz dalekih zemalja, poput Argentine. Na maloprodajnu cenu utiču visoka nabavna cena i cena transporta. Deficit ovog agruma je opšteprisutan i karakteriše ga visoka cena na celom tržištu. Prilikom svake smene berbe limuna dođe do poremećaja na tržištu, a time i nestašice i drastičnog skoka cena. Visoke cene će ostati sve dok ne stigne limun za prodaju iz našeg daljeg okruženja, misli se, pre svega, na Tursku i Grčku", kažu u jednom trgovinskom lancu u Beogradu.

Stručnjaci ističu da je kretanje cena voća i povrća uslovljeno, pre svega, vremenskim uslovima, koji mogu da utiču na prinos određene sorte, što kasnije izaziva poremećaje u odnosu ponude i tražnje i konačno utiče na cenu na tržištu. Ovogodišnja cena limuna uslovljena je činjenicom da je Argentina, koja je najveći proizvođač limuna na svetu, imala slabiju sezonu.

Limun, pomorandže, banane, inače, najskuplji su u prestonici i u Novom Sadu, a južno voće najpovoljnije je pazariti na jugu zemlje, pokazuju izveštaji sa pijace. Limun, pomorandže, mandarine, grejpfrut, svi citrusi na naše tržište u sezoni jesen-zima stižu iz Italije, Grčke, Turske, Španije, ali i iz Izraela, Kipra, a u letnjoj sezoni dopremaju se iz Južne Amerike, Argentine i Urugvaja. Banane uglavnom stižu iz Ekvadora i Kolumbije, a egzotično voće, poput avokada, manga ili papaje iz tropskog pojasa Azije i Južne Amerike.

  • Gnusna

    28.08.2015 05:25
    laž!

    U zadnje 2 godine, limun je poskupeo sa prosečnih 140 din. na 330 din. a da se vrednost EUR nije znatno menjala.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija