Indijski hramovi seksa kroz istoriju

Indija se danas shvata kao prilično konzervativna zemlja, ali to nije bio slučaj kroz celu istoriju.

Indija se danas shvata kao prilično konzervativna zemlja, ali to nije bio slučaj kroz celu istoriju.

Seksualne norme bile su daleko liberalnije pre 13. veka kada je jednak značaj pridavan i sekularnom i duhovnom aspektu života. Hramovi stari hiljadu i više godina širom Indije prepuni su motiva koji ističu seksualnu energiju i zadovoljstvo.

Seks je nekada davno bio u okviru formalnom obrazovanja, a Kamasutra je pisana između četvrtog veka pre nove ere i drugog veka nove ere. Ukoliko se pogleda bliže, tragovi liberalnijih vremena mogu se videti širom zemlje, piše Bi-Bi-Si.

Na zidinama hramova poput Hrama Suncu u Konarku u istočnoj Indiji mogu se videti u kamenu isklesane i izvajane skulpture erotskih motiva. Golotinja je bila veoma prominentna na slikama i skulpturama žena u budističkim u kamenu isklesanih pećina u pokrajini Maharaštra, posebno Adžanta (drugi vek pre nove ere) i Elora (od petog do devetog veka nove ere).

Međutim, najbolje očuvani i najjasniji grafički prikazi erotične umetnosti na hramovima mogu se naći u malom gradu Khajuraho u centralnoj Indiji. Elegantno isklesani hinduistički hramovi Unesko je proglasio svetskom kulturnom baštinom 1986. godine. Napravljeni od strane dinastije Čandela između 950. i 1050. godine, danas je preostalo 22 od 85 prvobitno napravljenih hramova.

Na njihovim zidinama mogu se videti kameni prikazi bogova i boginja, ratnika i muzičara, životinja i ptica. Kao i na svakom drugom hramu u Indiji. Međutim, kada se malo bliže pogleda, mnoge od ovih skultura erotične su prirode i uključuju muškarce, žene i životinje. Umešno oblikovana tela zgrčena u nemogućim seksualnim pozama, odmah pored skulptura božanskih bića koja se blaženo smeju gledajući svoje poklonike. Iako je malo iskrzano, sve je izuzetno dobro očuvano, imajući u vidu da su hramovi stari više od hiljadu godina.

Postoji nekoliko teorija o nastanku ovakvih grafičkih prikaza erotskih motiva. Jedna od njih govori o tome da su kraljevi Čandela dinastije bili poklonici tantričkih principa, koji diktiraju balans između muških i ženskih sila, i da su svoju veru promovisali u hramovima koje su gradili.

Druge teorije imaju veze sa ulogom hramova u to doba. Oni su bili mesta učenja i obožavanja - posebno finije umetnosti, uključujući i vođenje ljubavi. Neki veruju da su ovakvi slobodni prikazi seksualnih akata dobro znamenje jer predstavlja novi početak i čin začinjanja novog života.

  • 12.10.2015 08:29
    Pa nije ih valjda roda donela 1.200.000.000 ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja