Šta će biti sa Telekomom?

Tri meseca posle još jedne neuspele prodaje Telekoma, Vlada stavlja znak pitanja na odluku da se ne prihvati jedna od šest pristiglih ponuda koja se, kako je tada rečeno, posebno izdvajala.

Šta se dešava u kompaniji i da li je Vlada donela najavljeni program uz koji bi ta kompanija mogla da preživi do naredne prodaje za dve do četiri godine?

Telekom posluje s profitom, ali da bi ostao u igri s konkurencijom mora da smanji broj zaposlenih, promeni način rada, više ulaže u infrastrukturu. To je rečeno u decembru, kada se odustalo od prodaje i najavljeno da će ubrzo biti donet Program za Telekom, ali još uvek ga nema.

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže da Telekom može ići u dva pravca.

"Raspisivanje tendera za profesionalni menadžment ili raspisivanje tendera za prodaju manjinskog paketa akcija. Mi permanentno razgovaramo sa različitim subjektima u ovom procesu. Mi želimo da dođemo do najboljeg mogućeg rešenja", kaže Ljajić.

Da li se u protekla tri meseca nešto promenilo u Telekomu, RTS nije dobio odgovor od rukovodstva kompanije. Predstavnici radnika kažu da rešenje nije u otkazima, jer nemaju previše zaposlenih.

Miroslav Joksimović iz sindikata u Telekomu smatra da država treba da zadrži pravo upravljanja u kompaniji. "Ako treba da se izmeša kapital nek se izmeša, ali nek ostave pravo države da upravlja, jer je to veliki prihod za državu. Država je uvek dobijala od Telekoma. Evo dobija za sport, kulturu, umetnost, manifestacije, PIO", kaže Joksimović.

Upućeni kažu da je u decembru prevagnulo to što je većina građana protiv prodaje Telekoma, a ne ekonomski razlozi i podsećaju da su gotovo sve telekomunikacione kompanije u Evropi u privatnom vlasništvu.

Ekonomista Milojko Arsić smatra da treba razmotriti primenu alternativnog načina privatizacije. "Na primer, da se ostvari privatizacija preko berze. Mogle bi da učestvuju i strane kompanije, ali bi većina bila u domaćem vlasništvu. Čini mi se da bi to narod više podržao", kaže Arsić.

Međutim, kako dodaje, u tom slučaju bi sredstva bila manja nego u slučaju prodaje strateškom partneru. Da na priču o prodaji Telekoma nije stavljena tačka potvrđuju i nedavni razgovori premijera i čelnika Evropske banke za obnovu i razvoj. Oni podržavaju privatizaciju Telekoma i još nekih državnih kompanija i ističu da Vlada treba da bude realna kada je reč o prodajnoj ceni i da ima u vidu dugoročnu korist koja može da dođe sa boljim upravljanjem preduzećem.

Autor: RTS

  • ivan

    28.03.2016 06:44
    Telekom su uropastili rukovodioci,,što su partijski uletali zadnjih 4,5 godina.....i što svi isisavaju pare,da krpe rupe,a onda hoće daga prodaju,al ni to neznaju......
  • @Telefonista

    28.03.2016 00:51
    1. Nemoguce je naci bolji menadzment za firmu u drzavnom vlasnistvu.
    2. Pare (prihodi) treba da idu vlasnicima i radnicima, drzavama samo porezi i doprinosi, nista vise.
    3. Oprema za modernizaciju Telekoma kosta preko milijardu evra. Mi te pare nemamo i necemo imati
    4. Infrastruktura (ovim se obicno misli na kablove i sl.) vredi onoliko koliko otkupljivaci sekundarnih sirovina placaju bakar...sve prelazi na optiku (ili 4G a za par godina i 5G), bakar nestaje ili eventualno ostaje na poslednjih 20 metara (kucne instalacije)
  • Telefonista

    27.03.2016 20:52
    Glupo je prodavati Telekom kad sa boljim menadžmentom sve te pare koje bi otišle u npr. Nemačku, mogu da ostanu u Srbiji. Treba otpustiti ljude u administraciji, bez obzira što su članovi stranke, a primiti majstore, inženjere, inovatore bez obzira što nisu članovi stranke. Uvođenje novih tehnologija kojim se maše kao glavnim argumentom ne mora da znači i prodaju Telekoma. Srbija ima hiljade programera koji od kuća rade za svetske firme, nemojte mi reći da baš niko od njih ne može da piše aplikacije za nove telekomunikacione tehnologije. Oprema se svakako mora kupiti od Kineza ili Amera, ma ko da je vlasnik Telekoma.
    Da Vlada ima malo pameti, izdvojila bi telekomunikacionu infrastrukturu, kao što je to urađeno sa elektro-mrežom, kao i specijalne sisteme veza koje koriste vojska, MUP, BIA, od toga napravila javno preduzeće koje bi to unapređivalo, a ostalo reorganizovala, uvela reda i izašla na berzu, kao što su to još davno uradili Mađari. Infrastrukturu bi iznajmljivala provajderima telekomunikacionih usluga.
    Najlakše je prodati i time indirektno priznati da si nesposoban da upravljaš.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija