Dnevnik Ane Frank postaje javno dobro

Čuveno delo Ane Frank, jedno od najznačajnijih svedočenja o progonu Jevreja za vreme Drugog svetskog rata, trebalo bi da postane javno dobro za nešto više od godinu dana. 

Čuveno delo Ane Frank, jedno od najznačajnijih svedočenja o progonu Jevreja za vreme Drugog svetskog rata, trebalo bi da postane javno dobro za nešto više od godinu dana.

Fondacija posvećena uspomeni na mladu Jevrejku tvrdi da je njen otac Oto Frank, koji je preminuo 1980, koautor dnevnika objavljenog 1947, te da ta činjenica umnogome menja rok trajanja autorskih prava.

Prema pisanju francuskog Figaroa, Oto Frank je sakupio građu koju je ostavila njegova ćerka i izbacio pojedine delove, koje je smatrao previše ličnim. On je i priredio verziju knjige kakvu je danas poznajemo. Budući da je umro 1980, to znači da autorska prava na Dnevnik Ane Frank važe do 2051.

Prema evropskom pravu intelektualne svojine, Dnevnik bi trebalo da pređe u javno dobro nakon 70 godina od Anine smrti, tj. za 13 meseci. Fondacija smatra da je neophodno zaštititi još neko vreme ovo izuzetno delo, posebno od "negacionista i revizionista koji bi mogli da razvlače njegov sadržaj, pa čak i naruše uspomenu na Anu Frank".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost

Slika Van Goga prodata za 4,5 miliona evra

Slika holandskog umetnika Vinsenta van Goga "Portret seljanke u beloj kapi" prodata je na godišnjem sajmu umetnosti i antikviteta TEFAF u Mastrihtu za više od 4,5 miliona evra.