Predak tiranosaurusa živeo i na jugu Afrike

Fosilni otisci ogromnih stopala dugačkih 57 santimetara pokazuju da je ogromni dinosaurus mesožder živeo u južnim delovima Afrike pre 200 miliona godina, u vreme kad je većina dinosaurusa-grabljivaca bila srednjeg rasta.
Naučnici su opisali otiske stopala pronađenih u drevnom rečnom koritu u Lesotu, državi na jugu Afrike, i procenili da je dinosaurus kojeg su nazvali Kajentapus Ambroholohali bio dug oko devet metara.
 
Nisu pronađene nikakvi fosilni ostaci poput kostiju, ali, kako arheolozi ističu, otisci su otkrili mnogo o životinji. Utvrđeno je da je reč o ogromnom teropodu - dvonožnom mesožderu iz grupe dinosaurusa kojima su kasnije pripadali divovski tiranosaurus i giganotosaurus. Iz teropoda su se kasnije razvile i ptice.
 
Kajentapus je živeo u ranom periodu jure odmah nakon masovnog izumiranja gmizavaca koji su živeli u prethodnom geološkom periodu trijasu, kad su se dinosaurusi prvi put i pojavili.
 
"Naše otkriće potvrđuje hipotezu da su veliki teropodi postojali relativno rano u svojoj evoluciji, ali očigledno ne pre razdoblja koje označava prelaz iz trijasa u juru", istakao je paleontolog Fabijen Nol iz španske fondacije "Dinopolis" i Univerziteta u Mančesteru.
 
Otisci stopala pronađeni su na mestu koje je nekada bilo rečno korito.
 
"Reč je o prvom dokazu postojanja veoma velikog mesoždera koji se kretao područjima kojima su dominirali razni biljojedi, svaštojedi i mnogo manji dinosaurusi-grabljivci", objasnila je paleontološkinja Lara Skisio sa Univerziteta u Kejptaunu u Južnoafričkoj Republici.
 
Rezultati istraživanja objavljeni su u naučnom časopisu Plos van.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija