Vulin: Zdrav i prav korisnik pomoći mora da radi

Novim zakonom o socijalnoj zaštiti biće regulisano da radno sposobni korisnici socijalne pomoći neće moći da je primaju neograničeno dugo i bezuslovno, jer to nije zanimanje, već "ograničeno stanje nevolje", rekao je Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Novim zakonom o socijalnoj zaštiti biće regulisano da radno sposobni korisnici socijalne pomoći neće moći da je primaju neograničeno dugo i bezuslovno, jer to nije zanimanje, već "ograničeno stanje nevolje", rekao je Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Na stručnom skupu Asocijacije centara za socijalni rad, Vulin je naglasio da Srbija ima 146.000 radno sposobnih korisnika socijalne pomoći i da, prema njegovom mišljenju, oni zaista treba da se oduže bar nekim delom društvu, kao i da treba da uče i da se obrazuju.

"Videćemo i neka rešenja po kojima ćemo korisnike novčane socijalne pomoći zajedno sa nacionalnom službom za zapošljavanje radno angažovati, pa će NSZ raditi individualno angažovanje radno sposobnih korisnika novčane socijalne pomoći, dok se položaj dece, starih i onih koji nisu radno sposobni, ni na koji način neće promeniti", istakao je Vulin.

On je poručio da neograničeno primanje socijalne pomoći naše društvo ne može da prihvati i da se sada i teoretski i praktično dešava da neko može da doživi penziju primajući novčanu socijalnu pomoć.

"Ne možemo to da prihvatimo ni u finansijskom smislu, a i smatramo neodgovornim da čoveku ne pomognemo da pokuša da promeni svoj položaj", rekao je Vulin. "Tu smo da pomognemo, nijednom detetu nećemo uskratiti novčanu socijalnu pomoć, ali zdrav i prav korisnik novčane socijalne pomoći će morati da razume da će za to morati da radi", poručio je Vulin.

On je rekao da se novi zakon odnosi na ljude koji rade u centrima za socijalnu zaštitu i da oni sada u potpunosti pišu Zakon o socijalnoj zaštiti, na osnovu njihovih iskustava, problema, potreba.

"Ovo je izuzetno važan zakon, koji reguliše 150 milijardi dinara, prava više od 700.000 ljudi, ovo je zakon bez koga ne može da se zamisli uređena i organizovana država", rekao je ministar rada.

Prema njegovim rečima, taj zakon sa jedne strane treba da rastereti Centar za socijalni rad, da radnicima u tim centrima olakša papirologiju, da ih pusti među ljude, a, sa druge strane, treba da razreši neke nejasnoće, ispuni neke pravne praznine.

"Za nadoknade za hraniteljske porodice do sada uopšte nismo imali zakonski osnov da ih isplaćujemo, sad ćemo imati i taj osnov. Takođe, biće pojačan inspekcijski nadzor, predlažemo da se direktori Centara za socijalni rad biraju po mnogo strožijim kriterijumima", poručio je Vulin, dodajući da će se puno stvari tim zakonom promeniti, i to na bolje.

  • Manjina 57

    19.06.2015 12:37
    Vuline, stvarno si preterao! Gde ti vidiš ovde neki posao? Ili misliš da oni treba da rade javne radove za 7-8.000,00 dinara? Neko tu nije normalan! Pre dve godine, na osnovu tvojih gluposti, u Novom Sadu su ženicu sa 4 dece - starosti od 7g., 5g, 3g i najmlađe od 8 MESECI!!! -, a na osnovu tvojih gluposti, skinuli sa evidencije nezaposlenih, jer je odbila da ide u školu. Automatski je gubila pravo na zdravstvenu zaštitu, socijalnu pomoć i na dečji dodatak. Nije bila jedina. NARAVNO, DA SU PRVOM PRILIKOM OTIŠLI "PREKO", i zatražili azil. Da li su oni lažni azilanti? Jedino što si u pravu je ono o BIRANJU DIREKTORA, a trebalo bi pročešljati i sve ostale zaposlene od kojih većina zaslužuje momentalni otkaz!
  • Sabahudin

    19.06.2015 08:00
    U pravu si. Mora da radi. Zato im lepo obezbedi pristojan i bar minimalno plaćen posao umesto što ih teraš da rade da bi dobili pomoć, crkavicu od 8.000 din.
  • 19.06.2015 07:54
    Veliki radnici
    A kad ćete ti i tvoj lider početi da radite? Imate po 45 godina a niste radili ni sekund u životu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija