Od početka godine identifikovano 13 žrtava trgovine ljudima

Od početka godine indentifikovano je 13 žrtava trgovine ljudima i uglavnom se radilo o ženama, izjavila je Lidija Milanović iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, povodom današnjeg Međunarodnog dana borbe protiv trgovine ljudima.
Od početka godine indentifikovano je 13 žrtava trgovine ljudima i uglavnom se radilo o ženama, izjavila je Lidija Milanović iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, povodom današnjeg Međunarodnog dana borbe protiv trgovine ljudima.

"Ove godine imamo mali broj indentifikovanih žrtava, svega njih 13. I dok je s jedne strane to dobro, s druge možemo govoriti o nekim teškoćama u indentifikaciji i otkrivanju žrtava. Zato je jako važno da se radi na preliminarnoj indentifikaciji i na ranom otkrivanju sumnje da neko može postati žrtva trgovine ljudima", rekla je Milanović.

Podsećajući da je prošle godine indentifikovano 125 žrtava od čega su 98 bile žrtve radne eksploatacije, ona je istakla da se ove godine radi pre svega o ženama, seksualnoj eksploataciji i to u devet slučajeva, a onda, u 40 odsto slučajeva, o deci. "Prošle godine je taj odnos bio sasvim drugačiji. Pre svega se radilo o eksploataciji odraslih muškaraca u vidu radne eksploatacije dok je eksploatacija žena i dece bila u manjem broju zastupljena", rekla je Milanović.

Ona je obijasnila da je fenomen trgovine ljudima jako promenjiv i da se trendovi menjaju u zavisnosti od različitih faktora. Tako je, prema njenim rečima, trend prepoznavanja žrtava trgovine ljudima ove godine više u skladu sa indentifikovanim žrtvama u 2013. nego prošle godine. "U 2014. godini su pre svega indentifikovane žrtve radne eksploatacija koje ranije nisu indentifikovane u tom broju, dok sada ponovo imamo klasičnu sliku trgovine ljudima - seksualnu eksploataciju, prinudu na prosjačenje, prinudni brak i radna eksploatacija", rekla je Milanović. I dok je ranije postajao trend da su žrtve trgovine ljudima uglavnom strani državljani, ona objašnjava da se ove i prošle godine trend promenio pa su tako žrtve uglavnom domaći državljani.

Dan borbe protiv trgovine ljudima u svetu se obeležava od prošle godine, a ustanovljen je kao odgovor na jedan od najrasprostranjenijih i najkompleksnijih oblika kriminala koji pogađa sve zemlje.

U najnovijem Izveštaju američkog Stejt dipartmenta o trgovini ljudima, Srbija je navedena kao zemlja porekla, tranzita i odredišta za muškarce, žene i decu koji su žrtve trgovine ljudima u cilju seksualne eksploatacije i prinudnog rada, a vlada čini ozbiljne napore na suzbijanju trgovine ljudima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).