Ako se bahate, poreska će ispitivati poreklo imovine političara i tajkuna

Jedno pojavljivanje političara u TV emisiji sa skupocenim satom ili fotografisanje političarke s tašnom od nekoliko hiljada evra biće okidač "specijalcima" Poreske uprave da krenu da češljaju njihovu imovinu po osnovu zakona o poreklu imovine, koji je praktično gotov.

Zakon čiji je nacrt gotov podrazumeva unakrsno ispitivanje imovine, a usmeren je na srednje i velike igrače - tajkune, narko-bosove, ali i političare.

Kako će to funkcionisati? Specijalni timovi Poreske uprave, u četiri regionalna odeljenja - Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac - češljaće imovinu pomenutih kroz papire i po službenoj dužnosti. Ukoliko kod nekoga uvide disbalans u načinu života i prihodima, pozvaće ga na razgovor i tražiti da im dostavi papire o poreklu imovine. Za imovinu za koju se ustanovi da nemaju dokaz, oporezivaće se sa 75 odsto.

"Međutim, nas to ne sprečava da zbog 25 odsto ne ide krivični postupak", objašnjava za Kurir Radomir Ilić, državni sekretar u Ministarstvu pravde, koji je pisao ovaj zakon. "Češljaćemo svakoga, bez izuzetka, i svako će morati da objasni odakle mu imovina koja ne odgovara njegovim prihodima", dodaje Ilić.

To znači da bi na razgovor mogli da budu pozvani i potpredsednik SPS Branko Ružić koji šeta "roleks" od 9.500 evra, poslanik DS-a Dragan Šutanovac, koji ima kolekciju satova u vrednosti, kako se pisalo, nekoliko desetina hiljada evra, ali i ministarka građevine Zorana Mihajlović zbog tašne "šanel" čija je cena oko 2.500 dolara.

Pošto osoba može da kaže i da je auto od 100.000 evra nasledila od "tetke iz Brazila" ili da je novac za vilu dobila od "bogatog ujaka iz Australije", na jedinici je da te navode dalje, posebnom metodologijom, proverava sa službama iz inostranstva. Dakle, proverava se cela porodica osobe koja se češlja, a kad su posredi političari koji će biti na proveri, pod lupom će biti i najbliži stranački saradnici.

Nacrt dugo očekivanog zakona trenutno je u Ministarstvu finansija, da i oni daju svoj pečat. Kad Ministarstvo finansija vrati nacrt zakona u Ministarstvo pravde, sastaće se radna grupa da se sve utanači. Očekuje se da zakon javnosti bude obelodanjen do septembra.

Opšrinije o ovoj temi možete pročitati na sajtu Kurira.

  • Vvv

    12.06.2016 21:22
    promasena poenta
    To nema veze s vezom. Ja sam u toku studija skupljala pare od stipendije i kupila mantil za 1000e, a stipendija je bila oko 100. To je samo pitanje toga ko na sta troši. Ako ima skupu garderobu koju kupi od plate to je bahacenje, a ako ojadi drzavu za milione, i obuce se prosecno, to je onda okej?
  • zemlja ludaka

    12.06.2016 15:46
    A ako se ne bahate, politicki olos moze da nastavi u tisini da krade i bogati se? Samo nek se igraju sa zakonima, uzece sirotinja pravdu u svoje ruke!
  • :/

    12.06.2016 14:52
    -
    A ako se ne bahate? Onda nista?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija